| simplej a întrebat:

Credeti ca va mai ajunge cineva in Rai in conditiile astea? Adica la cum e lumea in prezent, imi imaginez ca Iadul e plin.

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toata lumea merge la Iad, abia se mai face fata la triaj, trenurile sunt super aglomerate si se construieste un nou tronson cu linii duble, Pamant -via Iad, afacerea duduie. Pe linia Pamant- via Rai doar cativa musterii pe la vagonul restaurant in rest gol, proasta administrare isi spune cuvantul, deja s-a anuntat falimentul si in curand Raiul va fi inchis si scos la licitatie, se va privatiza si ii trebuie un nou management. Care mai aveti biblii aruncatile, faceti rost de teoria evolutiei, pe aceasta schema se va alege managementul, pentru noua administrare a raiului. Vechea administratie in frunte cu Ema sunt anchetati de DNA pentru management defectuos.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sa nu crezi ca o sa fi favorizat!

| i86e2 a răspuns:

Partea buna a lucrurilor e ca nu exista viata dupa moarte.

Ai vrea sa vorbim pe messenger? ID-ul meu de yahoo messenger e i86e2. big grin
Nu ma intereseaza aspectul tau fizic.

| Robertofachiru a răspuns (pentru i86e2):

EXACT! daca nu te superi, as dori sa te intreb. ce religie ai?

| Silviuloan a răspuns:

La ce te referi ca va mai ajunge cineva in rai? In vremea mucenicilor, apostolilor lumea era incercat.Mucenicii care au dus o viata extraordinara lasand grijile lumesti, ei au primit cununa mucenicii pentru ca nu s-au lepadat de credinta cea adevarata in Iisus Hristos, acestia erau persecutati cu cele mai cumplite chinuri Sf Mc Varvara si multi altii.
Numai prin credinta, post si rugaciune vei dobandi lumea vesnica.

| RaduMD a răspuns:

Cam aceeaşi întrebare i-au pus-o şi Apostolii lui Isus. Contextul era acela al unui tânăr bogat, care venise să Îl întrebe pe Învăţător ce trebuie să se facă pentru ca să ajungă în Rai. În prima etapă, Domnul i-a spus că nu trebuie să facă altceva decât să respecte Legea. Auzind că o respectă şi că a respectat-o mereu, îl cheamă să Îl urmeze, luându-şi crucea şi împărţind averea sa. "Dar cine s-ar mai putea mântui cu asemenea condiţii aspre?" au întrebat apostolii prezenţi. Răspunsul Domnului nostru a fost că cele care sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă la Dumnezeu.

S-a îndepărtat lumea de Dumnezeu? Asta nu e de azi, de ieri. Domnul nostru S-a întrupat într-o vreme în care mai marii curveau cu rudele lor. În care beţia lor de putere era aşa de mare încât erau capabili să omoare 14 ooo de copii mici, dacă ştiau că printre ei ar fi un viitor rival al lor. Existau prostituate publice, care erau omorâte cu pietre chiar de cei care curviseră cu ele, în care se trezea fariseismul. Respectarea Legii se reducea, în multe cazuri, la abluţiunea rituală, adică trebuia să te speli pe mâini nu ştiu cum. Chiar şi preoţii şi asociaţii lor din cler erau capabili să lase un om căzut, şi să treacă pe lângă el ca să nu se spurce.

Lumea de azi, aşa cum este ea, cu păcatele ei, aceleaşi dintotdeauna, este Galileea noastră. În lumea aceasta noi trebuie să răspândim Cuvântul lui Dumnezeu. Aceasta este sămânţa, Isus e semănătorul. Ştim că marea majoritate dintre seminţe vor cădea pe teren infertil. Şi ce să facem, atunci, să nu mai semănăm?

| vitbsk a răspuns (pentru RaduMD):

Ai explicat bine, totuşi în vremurile de pe urmă, propovăduirea nu va mai fi posibilă nici necesară deoarece profeţia va fi îndeplinită.
Odată răspândită Evanghelia în toate punctele cardinale ale Lumii, felul în care fiecare creştin va pune în practică învăţăturile lui Hristos şi modul de raportare la Aproape vor constitui mărturisirea, nu mersul cu Biblia din poartă în poartă. Dacă, ai altă părere, aştept argumentele tale.

| RaduMD a răspuns (pentru vitbsk):

Mai avem pana acolo. Problema care se pune acum nu este atat aceea a misiunii, cat aceea a reevanghelizarii. Regele Cristos nu este cunoscut in cetati care pareau cucerite de El. Cuvantul lui a ajuns la cam toate urechile, dar nu si la toate inimile. Iata, mai degraba intalnim suporteri ai lui in indepartata Coree, sau in Africa, decat in Europa.

| vitbsk a răspuns (pentru RaduMD):

"Problema care se pune acum nu este atat aceea a misiunii, cat aceea a reevanghelizarii."
Ca să fiu mai exact : Sub pretextul benevolent al reevangelizării, se poate ajunge foarte uşor la erezia ecumenismului.
De ce erezie?
Deoarece pentru reunirea tuturor religiilor este nevoie de COMPROMIS.
Ori, nu poţi să bagi în aceeaşi curte şi lupul şi oile pentru că lupii se vor repezi să sfâşie oile.
Cu alte cuvinte dogmele laice vor prevala celor spirituale şi vor duce omul pe o cale lăturalnică.
Şi ştim amândoi, cine îşi ascute ghearele la finalul acestei căi.
Te rog să mă ierţi dacă, te-am supărat sau tulburat sau dacă, eşti de altă confesiune.

| Esial a răspuns:

Hei,nu toti oamenii sunt rai, chiar si persoane care nu sunt religioase au sansa mantuirii atat timp cat incearca sa duca o viata linistita si morala, ajuta pe cei mai putin norocosi, cauta sa nu supere pe nimeni si au remuscari sincere atunci cand fac o greseala.Nu trebuie sa tocesti usa bisericii de-atatea vizite si nu trebuie sa mirosi a tamaie ca sa-i fii pe plac lui Dumnezeu.Deschideti ochii si nu mai credeti orbeste tot ce vi se pune in fata!

| aleexxaanndrra a răspuns:

Ce intrebari puneti si voi pe acest site dhoamnee chiar se duce usor usor TPU? Orice intrebari banale si care nu au raspunsuri se posteaza aici? Clar acestea sunt intrebari nefolositoare si fara raspunsuri! Credeti ca suntem noi Dumnezeu sa stim ce se intampla? Nu stim pe pamant ce se intampla si ce exista dar pai in Rai sau oriunde?laughing))offf

| simplej explică:

Draga Alexandra, era o intrebare de gandire si imaginatie. Am formulat asa "credeti ca?" si am zis "imi imaginez ca..." deci ceream pareri, nu ceream sa-mi ziceti cu certitudine daca e sau nu asa.