| CristiB93 a întrebat:

Credeti in extraterestrii sau in Dumnezeu, de ce?

69 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Extraterestri, dar nu ca ei ne-au creat.
1. Universul e prea mare ca sa nu existe.
2. Dumnezeul tau, adica zeul evreilor, e prea uman, a insuflat lumea sa ii scrie gandurile si nu le-a spus nimic inteligent, cica pentru ca nu ar fi inteles, dar daca nici asa nu e de inteles ce scrie acolo, aparea si inca apare acolo unde mintea umana nu gaseste raspunsuri, e clar ca e o inventie.

| AnneSiAtat a răspuns:

Bună (:.
ştiu că dacă voi răspunde aici vor veni toţi ăia care nu cred în Dumnezeu să mă atace cu înjurături şi "ceea ce spui tu nu e logic, făă!", dar nu-mi pasă. eu cred în Dumnezeu, sincer, chiar cred. de fiecare dată când ai o problemă, dacă te rogi sau dacă vorbeşti cu El te simţi mai bine. El te ajută dacă eşti în necaz, şi NU este vorba de destin aici. El ştie ce urmează să se întâmple, şi sunt mulţi oameni care susţin că L-au văzut, I-au auzit vocea sau că s-au întors din morţi. Chiar credeţi că acei oameni au minţit special pentru publicitate? Nu se vede în ochii lor cât de sinceri sunt?! Dar bineînţeles, ăştia care se cred "deştepţi" nu vor crede niciodată că cineva le-ar putea fi superior tocmai lor.
Cât despre extratereştrii...este imposibil să fim singuri în Univers, nu? de ce am fi noi singurul "model" de viaţă? laughing nu, serios acum, cred că există, acolo, undeva. momentan nu se ştie unde.

| M25M a răspuns:

Sunt sanse mai mari in privinta exisentei unor forme de viata in imensiteatea universului, decat existenta Dumnezeului biblic.

| Alphawolf a răspuns:

Si care-i legatura? Nici una dintre cele doua variante nu exclude pe cealalta, ele pot atat coexista cat si lipsi din scena...
Nu pot crede in Dumnezeu, lui nu-i dau nicio sansa sa existe.
Extraterestri au(de la mine) toate sansele sa existe.

| CristiB93 explică (pentru Alphawolf):

Nu e asa, ci se anuleaza una pe alta, daca existau extraterestrii atunci ar fi scris in biblie de ei.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si de ce ma rog extraterestrii si nu Dumnezeu?, nu e tot acelasi lucru daca te gadesti la marimea universului?
Apoi existenta lui Dumnezeu o confirma biblia, dar existenta extraterestrilor cine o confirma?

| sublime89 a răspuns:

Nu vad legatura dintre astea doua. D-zeu ar putea exista teoretic si daca exista extraterestrii. Plus ca d-zeu ar putea fi un extratarestru chiar el laughing Dar bineinteles, aleg sa cred in extraterestrii pentru ca probabilitatea ca ei sa existe este mare. Tinde spre 100%. Pe cand probabilitatea ca d-zeu sa existe tinde spre 0%.

| CristiB93 explică (pentru sublime89):

De la ce vine probabilitatea asta asa de mare? Daca te gandesti la marimea universului, de ce nu ar exista Dumnezeu ci doar extraterestrii, nu e acelasi lucru? apoi Dumnezeu este confirmat de biblie, dar extraterestrii de cine sunt confirmati? Eu zic ca e invers la ceea ce crezi tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Biblia confirma ca dumnezeu e creatia oamenilor, o fiinta superioara nu poate fi cum scrie acolo, dar ceva creat de oameni, da.

| Inferno a răspuns:

Eroare logica. Falsa dilema.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Dar de ce nu poate fi cum scrie acolo, cum ar trebui sa fie o fiinta superioara dupa parerea ta?

| Kalla a răspuns:

Da.Toate,absolut toate credintele si religiile vorbesc de creature sau zei veniti din spatiu pe lumini sau nori despre care s-ar spune ca in realitate ar fi nave spatiale si acesti extraterstri ar fi confuntati cu zei. Dumnezeu exista pentru ca El chiar exista.Nu trebuie sa credem in El pentru ca El sa existe pentru ca El chiar exista.Noi (musulmani crestini si evrei care avem acelasi Dumnezeu) credem ca El a creat si extraterestrii, ei sunt creaturile iesite naspa, creatiile nereusite.Cartile sfinte ale noastre sunt singurele care vorbesc de extraterestri ca si creatii a ceva mai puternic si mare.Toate celelalte religii vorbesc de extraterestri ca zei si atat.
O zi buna.

| sublime89 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai nu-i chiar acelasi lucru. Universul e mare, si are miliarde de planete unde ar putea exista alte civilizatii ca si noi sau diferite de noi, dar nu poti confunda o civilizatie extraterestra cu un zeu in care cred cativa oameni. "Dumnezeu este confirmat de biblie" zici. Aia nu-i nicio confirmare. Daca cativa oameni cred intr-un zeu si scriu o carte despre el, crezi ca aduc vreo dovada ca el exista prin asta? Si cum extraterestrii confirmati? pai daca ar fi confirmati era gata discutia asta, si nu mai puneai nici tu intrebarea pe TPU. De unde ai vrea sa fie confirmati? din biblie? Aia nici nu stiau ca exista alte planete. De fapt, nu stiau nimic despre Univers, nici macar ca pamantul e o planeta nu stiau. Lasa stiinta sa-ti confirme daca exista extraterestrii. Dar sa nu te miri daca o sa-ti treaca toata viata si n-o sa afli. Extraterestrii nu se "confirma" asa cum vrei tu. Nu te apuci sa scrii o carte despre ei si sa sustii ca aia e dovada ca exista. Universul e mare si sansele sa-i afli sunt mici. Asa ca, rabdare.

| Inferno a răspuns (pentru CristiB93):

Stim sigur ca viata poate exista.Nu stim daca divinul poate exista. Concluzia: Cine trage semnul `egal`intre cele doua este un incult.Iar cine trage semnumai mare, favorizand divinul, este dobitoc. Acestea fiind spuse sper ca esti suficient de inteligent pentru a te clasa singur.l

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ceva ce mintea umana n-o sa inteleaga laughing, ceva ce nu face tampenii si da vina pe oameni, ceva ce nu cere sacrificii, ceva ce nu se razbuna pe x sau y (copiii, de exemplu), ceva ce daca o intereseaza creatia ei, are grija de ea, ceva ce nu pregateste un loc cu foc pentru aia "surzi", ceva ce nu te obliga sa te prostesti, la propriu, adica sa nu vrei sa stii ceva ce e evident, ceva ce nu are nevoie de sacrificii pentru iertarea "pacatelor" cuiva, care sunt din greseala lui, ceva drept, astfel fiecare sa porneasca de la 0, cu aceleasi sanse, s.a.m.d.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CristiB93):

Ai dreptate, dar biblia nu spune ca Dumnezeu nu a mai creat si alte fiinte.

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

Lucrurile de care nu scrie in Biblie obligatoriu nu exista?

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Spune-mi de cate ori ai citit biblia si cat timp e de atunci?

| CristiB93 explică (pentru RuxandraBianca):

Nu a mai creat altele, ceea ce oamenii numesc extraterestrii in zilele de azi este de fapt diavolul, o alta inselare adusa oamenilor. Ai auzit si tu de semnele acelea din lanurile de porumb sau tot felul de vedenii, sunt doar de la diavol.

| Alphawolf a răspuns (pentru CristiB93):

De ce se anuleaza una pe alta? Lasa biblia(ea a fost scrisa de niste nenorociti...), argmenteaza-mi rational. Faptul ca tu pleci de la premisa ca biblia este miezul miezului asta nu inseamna ca asa si este. Premisa ta este sau poate fi gresita.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Intreaga, o data, pe sarite, de mai multe ori. Acum 6-10 ani. Ce, iar au schimbat continutul? :O laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

=)) alea-s facute de oameni prosti :)) adica inteligenti intr-un fel, dar tot prosti raman, ca sa prosteasca prostii.
http://i.imgur.com/07fhtIe.png :))

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Like

| Alphawolf a răspuns (pentru CristiB93):

"Ai auzit si tu de semnele acelea din lanurile de porumb sau tot felul de vedenii, sunt doar de la diavol."

Hai mai Cristi, tu vorbesti serios? De ce nu de la D-zeu, sau de la Scufita Rosie? Cum ai dedus, ai visat? Vad ca tu nu te complici, tu doar crezi.
Esti plin de virusi(nu e gluma).

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si cand ai citit biblia, erai atee sau erai inca crestina?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Parca scria prin biblie ceva de pasari mari ce fac un zgomot puternic, si niste unii au zis ca erau extraterestri, altii ca era vorba de viitor, adica de avioane sau masini zburatoare. Deci?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eram in liceu, la teologie, ce zici? laughing Hai sa vad unde vrei sa ajungi, nu ma tine in suspans, vreau sa vad daca e de ras asa "laughing", asa "rolling on the floor", sau "rolling eyes laughing", sau ":O rolling eyes rolling on the floor".

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Voiam sa vad de ce doar tu ai devenit atee cand ai citit biblia si eu nu, dar ce cautai tu la teologie, de ce acolo?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Iar chat laughing
Ghinion, din graba, dar totusi, se pare ca noroc laughing desi am pierdut 4 ani din vieata (uooof enemaaaa meeea \dancing), in perioada aia m-am cam izolat de lume si multumita acelei izolari azi sunt cum sunt, si sunt multumita, per ansamblu, altele la varsta mea sunt casatorite, au copii, au avorturi la activ, divorturi, batai, eu sunt chill, si cu ateismul ma chill-uleisc tot mai mult love struck
Degeaba citesti biblia daca esti indoctrinat si nu prea ai cunostinte despre lume, informatii cat de cat reale, o sa iei totul ca fiind adevarat si mai tare te afunzi in ignoranta (trebuia sa folosesc cuvantul pentru ca asta e cel potrivit), abia de vreo 2 ani sunt atee, cam de cand am avut timp pentru analizat lumea.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si tu crezi ca ai analizat bine lumea, crezi ca tu esti fara greseala si gandirea ta nu poate fi incorecta? Nu te-a indrumat nimeni si nu ai fost ajutata de nimeni.
Eu nu cred ca este bine sa traiesti izolata. Pun pariu pe ce vrei tu ca nu esti fericita, nu sti ce este fericirea, Singuratatea nu iti da fericire, ea te inebuneste si te face sa o iei razna. Fericire o ai alaturi de oameni, de familie, de iubit, de persoane care te fac sa razi si sa zambesti. Dar daca tu nu ai acestea nu ai cum sa fi fericit, nu te mai mintii singura, ai nevoie sa fi iubita si sa iubesti.