| CristiB93 a întrebat:

Credeti in extraterestrii sau in Dumnezeu, de ce?

69 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

E suficient sa aflu ca nu exista zane, spiridusi, draci, duhuri, spirite, ca tot ce e viu gandeste in felul lui si simte in felul lui, durerea fizica fiind cam aceeasi.
Fericirea poate fi de mai multe feluri, cand privesti oamenii cu alti ochi, iti plac, iti place prezenta lor, a unora, dar nu si apropierea, apoi daca intelegi cat de cat sentimentele, n-o sa ai nevoie de ei ca sa fii fericit. Daca esti atent, nevoia de a fi iubit vine din orgoliu, din narcisism, oamenii se iubesc pe ei si se folosesc de altii pentru a-si hrani iubirea pentru propia persoana, siii ma opresc aici, e prea greu pentru tine si creierul o sa se razvrateasca "bip! bip! eroare! minciunaaaa! neaga tot!".

| Alcyon a răspuns:

Extraterestrii, ingeri, demoni... nenumaratale nume, pe care oamenii le-au nascocit pentru niste fenomene pe care nu le pot intelege.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ok ai dreptate,poate ca nevoia de a fi iubit vine si din orgoliu,dar nevoia de a iubii de unde vine?
Apoi nu e adevarat ca nu ai nevoie de oamenii, si mai ales de o persoana care sa te iubeasca, sa te sarute, sa te atinga, sa iti spuna ca esti cea mai importanta pentru el, sa fie langa tine toata viata,sa nu fi singura,sa te sustina cand ai necazuri, sa te incurajeze si sa iti spuna o vorba buna, toti oamenii au nevoie de astea, si tu nu ai cum sa fi exceptia, esti si tu om si ai suflet, dar ti-l negi si astfel te minti singura si iti creezi iluzii despre lume. Poti spune despre ceva ca este adevarat doar atunci cand experimentezi, in rest nu ai cum sa stii cum este de la altii, te pot mintii, de ce nu renunti la izolare si sa ai incredere in oameni, nu in toti, dar unii chiar nu te vor dezamagii.

| CristiB93 explică (pentru Alcyon):

Ilumineaza-ma si pe mine sa inteleg toate fenomenele lumii?

| Alcyon a răspuns (pentru CristiB93):

Imi pare rau, nu sunt Dumnezeu laughing

| RAY a răspuns:

Cum sunt 400 de miliarde de stele in univers si 200 de miliarde de galaxii este imposibil sa nu exista viata chiar in sistemu nostru solar posibilitatea este de 90 la suta ca exista si de 10 la suta ca nu exista, acuma daca exista viata inteligenta sigur este

posibilitatea ca dumnezeu sa exista nu poate fi mai mare decat a personajelor de basm maxim 1 la suta, adu o singura dovada ca exista dumnezeu si o voi cercerta nu ma obliga sa cred in basme, tu negi mii de zeii pe ce motive? daca chiar credeti in dumnezeu la ce comportamant aveti nu vad nimic divin in voi crestini

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Tu parca ai fost tradat de o fata la distanta de ce i impui fete ceva daca si tu ai patit-o?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Da la distanta, singurul motiv pentru care m-a lasat a fost ca voia pe cineva acolo langa ea, eu nu puteam fi decat odata sau de doua ori pe an. Daca eram langa ea mereu, nu m-ar fi lasat niciodata. Apoi nu iti inteleg intrebarea, nu i-am impus sa iubeasca la distanta ci o relatie normala unul langa celalalt.

| CristiB93 explică (pentru Alcyon):

Parca ingeri demoni Dumnezeu nu exista?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Daca fata nu crede in nimeni eu o apreciez, dai vina pe tine pacat

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Biiip! Biiiip! Chat! laughing
Din egoism. Iubesti ce simti cand crezi ca iubesti. Uite, daca zici ca iubesti pe cineva si acea persoana sta cu tine un timp, apoi zice gata, o lasi sa plece? Ma indoiesc ca din prima, pentru ca stii ca n-o sa mai simti ce simteai inainte, daca ai iubi-o, ai lasa-o, pentru ca nu ar conta ce simti tu, ci fericirea ei, ma rog, mai nou circula des povestea asta, care e adevarata, si unii incearca sa dovedeasca faptul ca e falsa si ei chiar iubesc, dar daca ne-am putea uita in "sufletul" lor, sunt tristi, desi ar trebui sa fie fericiti pentru fericirea persoanei pe care o "iubesc."

Ete ca eu vreau sa am incredere in oameni, poate ai de castigat, dar sigur ai de pierdut, si pierzi mai mult decat ai castigat, asa ca mai bine investesti in altceva. App, toti dezamagesc, nu uita ca drumul spre iad e pavat doar cu intentii bune.

| g4mma a răspuns:

Si in Mos Craciun puppy dog eyes

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si tu in ce investesti ca sa fi fericita si sa nu fi dezamagita niciodata?

| BogdanVasc a răspuns (pentru CristiB93):

Existenta lui Degetica o confirma Hans Christian Andersen.
http://www.lecturirecenzate.ro/2011/06/degetica-andersen/

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Aia e iubire, sa fii langa ea o data sau de doua ori pe an? laughing E egoism. Iubesti senzatia, dar te iubesti pe tine mai mult. E urat ce zic, horror imi pare, dar e adevarul, nu exista iubirea aia in care credem cand suntem mici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

In studiu, dar nu iti imagina ca stau cu nasul in carti, alea de la biblioteca put iar de noi n-am bani cati mi-ar trebui. Ma uit in jur, imi pun intrebari, caut raspunsuri in jur sau pe net, si nu ma opresc la un site, sunt atenta la oameni, incerc sa-i inteleg, si cu cat ii inteleg mai mult, cu atat imi plac mai putin; sa fie in exterior, dar nimeni in interior. smug Daca tu vrei sa speri la ceva bun, spera linistit, ma intrebi? raspund, ma plictisesc laughing

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

ai dreptate,totul se transforma nimic nu piere,oamenii de stiinta ateisti,spun ca legile fizici se pot desfasura si fara interventie divina/au aparut moleculele datorita evolutiei moleculelor au aparut organismele unicelulare acestea au evoluat in organisme multicelulare si eventual in mamifere, pasari si oameni, dar eu ma intreb toate acestea au evoluat de la sine, natura este prea salbatica pentru a avea asemenea afinitati(nici eu nu cred in biblie si religii desi sunt crestin ortodox, si mama ma lua de mana cand eram mic si ma ducea la biserica mai ales de pasti.acum nu mai cred nici in pasti pentru ca iudeii sarbatoresc eliberearea de sub robia egiptului, crstini invierea lui Hristos si Iehovisti moartea s-a.deci e clar si aici am fost manipulatii

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Spui ca studiezi si incerci sa intelegi oamenii, ok atunci, vreau sa vad daca e adevarat : Descrie-ma pe mine, de cat timp vorbim ar trebui sa ma poti intelege si descrie, cum ma vezi tu pe mine, ce fel de persoana sunt, cum e viata mea, ce asteptari am si daca sunt fericit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Natura e simpla, desi ne pare complicata, nu salbatica. Pentru ca ziceai de mama si salbatic, mi-am amintit de o telenovela la care se uita maica-mea; e despre una salbatica, cica, era needucata si nearanjata, dar era mai frumoasa decat acum ca e exact invers.
Acum daca te gandesti la o jungla, gandeste-te ca nimeni nu sta sa aranjeze si sa tunda cine stie ce plante, ele cresc cat si cum li se permite. Viata a aparut fara un plan, apoi doar s-a adaptat, ce a iesit e meritul ei, al naturii, pe care n-o intereseaza forma/frumusetea, suntem prea imperfecti ca sa fim creati de ceva inteligent.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai sa vedem, dau cu presupusul ca nu ti-am urmarit raspunsurile, si nu imi place sa zic ceva suparator daca nu m-ai suparat.
Esti o persoana credincioasa, logic, probabil ai in familie ceva preoti, calugari, sau au fost ceva probleme pe acolo, astfel ai invatat ca dumnezeu e mai important si desi ai o varsta, nu stii lucruri ce tin de cultura generala.
Esti singur, nu imi dau seama de ce ca parca urat nu esti thinking laughing, ori esti prea pretentios, ori complexat, deci timid, ori neinteresant, desi, daca o sa gasesti o fata cum vrei, tu n-o sa fii cum vrea ea (te uiti la porno, fetele cuminti nu se uita si nu le plac cei care se uita). Probabil esti fericit pentru ca ai speranta, credinta ta pune autosugestia la treaba astfel necazurile sunt ceva bun si sunt urmate de ceva si mai bun, asta crezi. Am ghicit? Mai caut prin minte?

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai vezi natura nu are constiinta, ratiune sau calitati morale. legiile naturii nu iarta, daca cade cineva iarna intr-o apa va ajunge la hipotermie si adio cu toate rugaciunile lui, deci simplu, astea sunt legiile naturii/dupa care traiesc animalele.la inceput si oamenii, prin pesteri, paduri e.t.c.pe parcurs insa oamenii au mai evoluat nu mai traiesc prin pesteri sau paduri ci si-au creat o societate. e adevarat ca societatea aceasta nu este perfecta.cine ia ajutat sa evolueze pe parcursul a mii de ani natura? cine la inspirat pe Mendeleev sa prezica existenta altor elemente care nici macar nu erau banuite de altii ca ar exista. ulterior insa toate previziunile lui au fost confirmate 100 % de descoperirile ulterioare din chimie.natura? in nici un caz natura are legiile ei! cine ne-a dotat cu calitati morale, motrice, psihice, natura? nu cred, natura e simpla, are legiile ei nu discuta. spui ca suntem prea imperfecti ca sa fim creati de cineva intelegent.nu este exclus exita 2 teorii ori am fost colonizati de alte fiinte ori am fost creatii de cineva cu multe milioane de ani in urma(nu neaparat divinitatea)exista ingineria genetica vezi si omul poate la randul sau sa faca clonari/eu nu zic ca suntem perfecti dar tindem spre perfectiune, am fost dotati cu calitati psihice si motrice/

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Inteligenta e o necesitate, chiar daca aflam lucruri aparent inutile (atomii, si nu era greu sa isi dea seama ca exista elemente cu atatia electoni daca a gasit cu x + 1 si x + 3, trebuie sa existe cu x+2), sunt raspunsuri la intrebarile pe care ni le punem pentru a intelege lumea si pentru a supravietui, instinctul de supravietuire e de la natura, deci totul e de la natura. Tindem spre perfectiune ca orice opera pe care o tot retusezi, doar ca noi nu suntem retusati pentru aspect, ci pentru supravietuire, habar n-am de ce se streseaza atat natura sa ne tina in viata. App, tot azi ziceam ca moralitatea vine din empatie iar empatia tot cu instinctul de supravietuire are treaba; vazand pe cineva in pericol te vezi in locul lui si ai vrea sa fii ajutat, asa ca ajuti cu gandul ca si tu o sa fii ajutat, dupa ce ajuti te simti ajutat, astfel descoperi ca e bine ca ajuti si rau sa provoci suferinta, ta-dam, moralitatea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce, ce?>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele. de ce nu?

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Nu ai ghicit nimic, nici macar un raspuns corect, nu sti sa ma descrii, ba da ma insel, ai spus ca sunt timid, asta este adevarat apoi de urat nu stiu ce sa zic, parca spuneai ca nu exista frumos si urat, acum ce faci te contrazici? Apoi treaba cu porno ai inteles gresit, fantezia aceea era o gluma ca sa ma distrez un pic pe seama ta, nu trebuia sa ma uit la porno ca sa stiu ca oamenii fac chestii dinalea. Ce sa mai zic? Mai cauta...big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Am zis ca totul e subiectiv, deci pentru oameni exista, oamenii sunt subiectivi. Timiditatea are treaba cu complexele de inferioritate, iar am ghicit, de fapt am ghicit tot, si partea cu porno ca prea surprins ai fost cand am zis ca nu ma uit. Mai caut in alta zi ca plictiseala oboseste mai mult decat munca, asa ca noapte buna!

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Cand eram mai mic eram foarte timid si acum mai sunt,dar putin,dar important este ca eu nu ma tem de oameni si de lume,chiar incerc sa atrag oamenii spre mine, dar tu vad ca faci invers. Stiu ca si tu esti timida si te temi de oameni si de lume ca nu cumva sa iti faca cineva rau, dar totul este doar frica, de ce ar vrea cineva sa iti faca rau daca nu te cunoaste sau te cunoaste, dar nu are nimic cu tine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling eyes Cica "toate temerile sunt bazate pe ideea ca avem nevoie de ceva. Frica e gandul ca nu o sa putem obtine ceea ce credem ca avem nevoie. Un om care nu are nevoie de nimic, nu se teme de nimic." eu vreau liniste si curatenie, asa ca am nevoie sa ma lase lumea in pace, pe net e ok ca pc-ul e curat si galagia o controlez eu, in rest imi vad de treaba si am grija sa nu ma deranjeze nimeni acasa. Atrage cati oameni vrei, daca iti place sa fii credul, e treaba ta. Nu mai zic nimic ca iti dau idei, de fapt ti-am dat, dar nu le-ai constientizat. Oamenii sunt fiecare pentru el, tu crezi ca esti bun, dar poate pentru fata aia esti doar un pampalau, ai dezamagit-o, nu simti asta pentru ca te-ai ales pe tine, te simti foarte bine chiar, asa face toata lumea, printre care si eu. :d

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Eu nu am dezamagito cu nimic, ea nu a mai vrut sa continuam asa, nu a mai vrut sa astepte pana as fi putu fi tot timpul langa ea. Poate ar fi continuat cu mine daca nu aparea celalalt, daca stau si ma gandesc si eu as fi facut tot asa daca aparea altcineva langa mine, de aceea relatiile la distanta sunt o porcarie, o iluzie ceva ce nu este adevarat.Eu Timisoara ea Bucuresti, am tinut relatia asa aproape un an si ne-am facut planuri, sperante, idei de tot felul, dar nimic nu se va adeverii vreodata.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu cred ca a fost la mana ori cui sa prezica descoperirea unor elemente lasand spatii libere pt.acestea(citeste pe wikipedia istoria tabelului periodic.)tu zici ca totul e de la natura instinctul de supravietuire care este caracteristic si animalelor/ok.si omul a supravietuit folosindusi instinctul dar pe langa instinct mai avea si gandirea care s-a dezvoltat pe parcursul a milioane de ani ajungand iata in forma actuala/desprinzandune de padure, pesteri, e.t.c. evolutia spun oamenii de stiinta reprezinta modificarea in timnp a populatilor de organisme/adica mai pe romaneste sau produs anumite schimbari la nivel biologic, omul a trecut de la starea s-a de animal la stare de umanitate s-a dezvoltat limbajul, gandirea, e.t.c. lasand animalele in urma sa traiasca dupa legile naturii(animalele se supun naturii)nu au imaginatie sau creativitate cum are omul/mediul in care traieste l-a modificat dupa bunul lui plac.animalele nu pot sa modifice nimic traiesc dupa legile naturii.vezi natura nu ne-a ajutat sa evoluam si iar vine intrebarea cine a produs modificari la nivel biologic pentru a putea evolua pentru a putea sa ne diferentiem de animale. poate vei zice inteligenta naturii materiei/pai vezi apare alta intrebare cine a dotat-o cu inteligenta. divinitatea daca nu cine/sau probabil d-zeu despre care tot vb sa fie universul? hm nu cred/eu cred ca exista ceva chiar daca n-o so vedem