| CristiB93 a întrebat:

Credeti in extraterestrii sau in Dumnezeu, de ce?

69 răspunsuri:
| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

E adevarat ca mai exista si animale cu doua picioare, noi nu am evoluat spiritual de 2000 si ceva de ani omul a evoluat tehnologic dar spiritual sa traim in armonie ba/atunci care este rolul biserici?

| adrian1419 a răspuns:

Uita-te la ancient aliens

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

"Tabelul însuși este o reprezentare vizuală a legii periodicității, care afirmă că unele proprietăți ale elementelor chimice se repetă periodic atunci când acestea sunt aranjate după număr atomic." Numarul atomic e numarul de protoni pe care il are un atom, electronii sunt in acelasi numar, asa ca daca atomul de oxigen are 8 protoni si 8 electroni iar cel de neon are 10p si 10e, trebuie sa existe un element care are 9p si 9e, asta e logica si nu e nevoie de wiki.

Tocmai ziceam ca inteligenta e o necesitate. Azi citeam un articol despre dezgust, care cica ne-a ajutat sa supravietuim, daca stai sa te gandesti, e adevarat, asa ca totul e pentru supravietuire. Ce zici tu cu schimbarile la nivel biologic, inseamna adaptare la mediu, iar trecerea de la mersul patruped la cel biped e tot adaptare, si odata cu dezvoltarea/modificarea/adaptarea membrelor superioare oamenii au inceput sa deseneze si sa scrie, au observat ei ceva, astfel invataturile erau transmise din generatie in generatie, si am evoluat tot mai mult. Limbajul si gandirea ne sunt necesare, si animalele au asa ceva. Avem ochi pentru a vedea pericolul, urechi pentru a-l auzi, gura pentru a ne hrani si pentru a comunica, traind astfel in grupuri si aparandu-ne mai bine. Un anumit peste, pentru ca si-a gasit locul in pesteri unde e intuneric, a devenit orb, ca nu ii mai sunt de folos ochii (am vazut intr-un documentar). Nu doar noi avem imaginatie si creativitate (de fapt noi nu cream nimic, doar imitam sau combinam), asta se poate dovedi usor fiind atent la ce fac animalele, ele au si subconstient, sentimente...

In concluzie: natura ne-a dotat cu inteligenta in momentul in care ne-a facut sa mergem in doua picioare si sa ne folosim mainile pentru supravietuire.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu mada am urmarit si eu un documentare in care se vb despre comunicarea plantelor, intre flori si albine florile inprasie un fel de miros nu mai tin minte cum i zice, care atrage albinele pentru a culege nectarul.se zice ca ar exista si legaturi telepatice intre animal si om.dar noi nu ne dam seama/sau intre arbusti, plante si om care ne influenteaza pozitiv, intr-un cuvant nu putem supravietui unul fara altul.ai dreptate si animalele au comunicarea lor delfinii prin ultrasunte, pesti alte metode pisicile miauna, chiar eu vb cu motanul meu sper ca nu am luoat-o razna.pai la asta ma refeream natura sa fie atat de fina si inteligenta si de perfect organizata in care fiecare regn a fost a fost organizat la perfectiune regnul vegetal, regnul animal si rasa umana, adica natura asta a aparut asa din nimic legiile ei tot asa nu au avut nevoie de un creator? inseamna ca ceea ce numim noi divin este chiar universul, infinit si necuprins

| ErrorFound a răspuns:

@_@
Noi suntem aici: traim, murim, ingrasam pamantul. Crezi ca pe alta planeta nu se poate intampla asta?

Deci sa cred intr-o fiinta care este peste tot, pe care eu nu pot vedea decat cu voia ei, care poate face orice, dar tot exista dezastre si boli, care stie tot, dar noi tot avem "Liberul Arbitru", nu? Asta ma intrebi? @_@ Cred ca ma duc sa ma impusc.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa mai zic o cheste interesanta(daca ma crezi bine daca nu iarasi e bine)eu nu stiam sa inot e chestea aceasta ma preocupa si mi-am pus in gand sa invat si ma rog mi-a trebuit ceva ani pana am invat sa inot si in apa de 2 m vara aceasta am reusit.dar eu vreau sa zic altceva cu catva ani in urma 5-6 ani nu mai stiu am visat intr-o noapte ca inotam desi nu stapaneam asa bine stilurile e iata ca anul acesta am reusit sa inot intr-un strand de 2 m am inceput bine inteles de la 175 si am ajuns sa inot in apa de 2 si mi-am adus aminte de visul acela cand ma visam ca inot desi nu stiam.probabil a fost o descarcare a creierului datorita preocuparilor mele de a invata sa inot.

| Calininio a răspuns:

Extraterestrii si Dumnezeu sunt concepte complet diferite. Extraterestrii, conform unor studii matematice simple, exista. Adica, Universul este infinit, sau cel putin intr-un numar suficient de mare care sa permita posibilitatea unei alte planete cu proprietatiile Terrei, si deci cu posibilitatea de a gazdui forme de viata.
Dumnezeu nu s-a dovedit ca este nici macar vreo rotita in tot ansamblul Universal. Adica, daca te gandesti la Univers ca la unul din care Dumnezeu nu face parte, totul continua sa functioneze. Explicatia pentru existenta oricarui lucru din Univers nu necesita un Dumnezeu creator. Deci, nu exista un motiv intemeiat conform caruia sa crezi ca Dumnezeu exista.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Zici ca natura ne-a dotat cu inteligenta, deci tu crezi in inteligenta materiei/in univers si atat, care a aparut de la sine/ma rog fiecare crede in ce vrea/eu totusi cred ca exista o divinitate,(nu ceea din biblie)si daca materia este inteligenta cine a dotat-o cu inteligenta/tot divinitatea, o bicicleta pentru a putea merge trebuie pedalata de cineva de una singura nu se poate deplasa.un pom care rasare nu rasare de unul singur nu apare asa din nimic la baza lui exista o samanta iar din aceea samanta a aparut pomul care s-a dezvoltat a facut flori din flori au aparut merele/ de fapt sti si tu.
ai mai zis ceva ca de fapt omul nu a creat nimic doar imitam.
pai Aurel Vlaicu ce a facut, nu a inventat avionul/probabil s-a uitat la pasari cum zboara si o fi zis dar eu ore de ce sa nu pot sa zbor si si-a pus creierul la contributie si a inventat avianul, Thomas Edilson ce a facut nu a inventat el fonograful, becul cu incandescenta, e.t.c. Leonardo da Vinci ce a facut nu a proiectat diferite dispozitive pentru a putea sa zboare si el imitand pasarile bine inteles dar si-a folosit imaginatia pentru a proiecta diferite dispozitive.eu stiu ca esti ateista dar, dar cu siguranta ai si tu un d-zeu al tau/

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi se pare ca nu se exclud una pe alta. Caci Dumnezeu cuprinde infinitul, in concluzie si pe extraterestri, intelegand alte fiinte de pe alte planete sau poate chiar sori.