| CristiB93 a întrebat:

Credeti in extraterestrii sau in Dumnezeu, de ce?

69 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eroare logica. Falsa dilema.

| RAY a răspuns:

Cum sunt 400 de miliarde de stele in univers si 200 de miliarde de galaxii este imposibil sa nu exista viata chiar in sistemu nostru solar posibilitatea este de 90 la suta ca exista si de 10 la suta ca nu exista, acuma daca exista viata inteligenta sigur este

posibilitatea ca dumnezeu sa exista nu poate fi mai mare decat a personajelor de basm maxim 1 la suta, adu o singura dovada ca exista dumnezeu si o voi cercerta nu ma obliga sa cred in basme, tu negi mii de zeii pe ce motive? daca chiar credeti in dumnezeu la ce comportamant aveti nu vad nimic divin in voi crestini

| Mădă0611 a răspuns:

Extraterestri, dar nu ca ei ne-au creat.
1. Universul e prea mare ca sa nu existe.
2. Dumnezeul tau, adica zeul evreilor, e prea uman, a insuflat lumea sa ii scrie gandurile si nu le-a spus nimic inteligent, cica pentru ca nu ar fi inteles, dar daca nici asa nu e de inteles ce scrie acolo, aparea si inca apare acolo unde mintea umana nu gaseste raspunsuri, e clar ca e o inventie.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si de ce ma rog extraterestrii si nu Dumnezeu?, nu e tot acelasi lucru daca te gadesti la marimea universului?
Apoi existenta lui Dumnezeu o confirma biblia, dar existenta extraterestrilor cine o confirma?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Biblia confirma ca dumnezeu e creatia oamenilor, o fiinta superioara nu poate fi cum scrie acolo, dar ceva creat de oameni, da.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Dar de ce nu poate fi cum scrie acolo, cum ar trebui sa fie o fiinta superioara dupa parerea ta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ceva ce mintea umana n-o sa inteleaga laughing, ceva ce nu face tampenii si da vina pe oameni, ceva ce nu cere sacrificii, ceva ce nu se razbuna pe x sau y (copiii, de exemplu), ceva ce daca o intereseaza creatia ei, are grija de ea, ceva ce nu pregateste un loc cu foc pentru aia "surzi", ceva ce nu te obliga sa te prostesti, la propriu, adica sa nu vrei sa stii ceva ce e evident, ceva ce nu are nevoie de sacrificii pentru iertarea "pacatelor" cuiva, care sunt din greseala lui, ceva drept, astfel fiecare sa porneasca de la 0, cu aceleasi sanse, s.a.m.d.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CristiB93):

Ai dreptate, dar biblia nu spune ca Dumnezeu nu a mai creat si alte fiinte.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Spune-mi de cate ori ai citit biblia si cat timp e de atunci?

| CristiB93 explică (pentru RuxandraBianca):

Nu a mai creat altele, ceea ce oamenii numesc extraterestrii in zilele de azi este de fapt diavolul, o alta inselare adusa oamenilor. Ai auzit si tu de semnele acelea din lanurile de porumb sau tot felul de vedenii, sunt doar de la diavol.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Intreaga, o data, pe sarite, de mai multe ori. Acum 6-10 ani. Ce, iar au schimbat continutul? :O laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

=)) alea-s facute de oameni prosti :)) adica inteligenti intr-un fel, dar tot prosti raman, ca sa prosteasca prostii.
http://i.imgur.com/07fhtIe.png :))

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Like

| Alphawolf a răspuns (pentru CristiB93):

"Ai auzit si tu de semnele acelea din lanurile de porumb sau tot felul de vedenii, sunt doar de la diavol."

Hai mai Cristi, tu vorbesti serios? De ce nu de la D-zeu, sau de la Scufita Rosie? Cum ai dedus, ai visat? Vad ca tu nu te complici, tu doar crezi.
Esti plin de virusi(nu e gluma).

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si cand ai citit biblia, erai atee sau erai inca crestina?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eram in liceu, la teologie, ce zici? laughing Hai sa vad unde vrei sa ajungi, nu ma tine in suspans, vreau sa vad daca e de ras asa "laughing", asa "rolling on the floor", sau "rolling eyes laughing", sau ":O rolling eyes rolling on the floor".

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Voiam sa vad de ce doar tu ai devenit atee cand ai citit biblia si eu nu, dar ce cautai tu la teologie, de ce acolo?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Iar chat laughing
Ghinion, din graba, dar totusi, se pare ca noroc laughing desi am pierdut 4 ani din vieata (uooof enemaaaa meeea \dancing), in perioada aia m-am cam izolat de lume si multumita acelei izolari azi sunt cum sunt, si sunt multumita, per ansamblu, altele la varsta mea sunt casatorite, au copii, au avorturi la activ, divorturi, batai, eu sunt chill, si cu ateismul ma chill-uleisc tot mai mult love struck
Degeaba citesti biblia daca esti indoctrinat si nu prea ai cunostinte despre lume, informatii cat de cat reale, o sa iei totul ca fiind adevarat si mai tare te afunzi in ignoranta (trebuia sa folosesc cuvantul pentru ca asta e cel potrivit), abia de vreo 2 ani sunt atee, cam de cand am avut timp pentru analizat lumea.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si tu crezi ca ai analizat bine lumea, crezi ca tu esti fara greseala si gandirea ta nu poate fi incorecta? Nu te-a indrumat nimeni si nu ai fost ajutata de nimeni.
Eu nu cred ca este bine sa traiesti izolata. Pun pariu pe ce vrei tu ca nu esti fericita, nu sti ce este fericirea, Singuratatea nu iti da fericire, ea te inebuneste si te face sa o iei razna. Fericire o ai alaturi de oameni, de familie, de iubit, de persoane care te fac sa razi si sa zambesti. Dar daca tu nu ai acestea nu ai cum sa fi fericit, nu te mai mintii singura, ai nevoie sa fi iubita si sa iubesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

E suficient sa aflu ca nu exista zane, spiridusi, draci, duhuri, spirite, ca tot ce e viu gandeste in felul lui si simte in felul lui, durerea fizica fiind cam aceeasi.
Fericirea poate fi de mai multe feluri, cand privesti oamenii cu alti ochi, iti plac, iti place prezenta lor, a unora, dar nu si apropierea, apoi daca intelegi cat de cat sentimentele, n-o sa ai nevoie de ei ca sa fii fericit. Daca esti atent, nevoia de a fi iubit vine din orgoliu, din narcisism, oamenii se iubesc pe ei si se folosesc de altii pentru a-si hrani iubirea pentru propia persoana, siii ma opresc aici, e prea greu pentru tine si creierul o sa se razvrateasca "bip! bip! eroare! minciunaaaa! neaga tot!".

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ok ai dreptate,poate ca nevoia de a fi iubit vine si din orgoliu,dar nevoia de a iubii de unde vine?
Apoi nu e adevarat ca nu ai nevoie de oamenii, si mai ales de o persoana care sa te iubeasca, sa te sarute, sa te atinga, sa iti spuna ca esti cea mai importanta pentru el, sa fie langa tine toata viata,sa nu fi singura,sa te sustina cand ai necazuri, sa te incurajeze si sa iti spuna o vorba buna, toti oamenii au nevoie de astea, si tu nu ai cum sa fi exceptia, esti si tu om si ai suflet, dar ti-l negi si astfel te minti singura si iti creezi iluzii despre lume. Poti spune despre ceva ca este adevarat doar atunci cand experimentezi, in rest nu ai cum sa stii cum este de la altii, te pot mintii, de ce nu renunti la izolare si sa ai incredere in oameni, nu in toti, dar unii chiar nu te vor dezamagii.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Tu parca ai fost tradat de o fata la distanta de ce i impui fete ceva daca si tu ai patit-o?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Da la distanta, singurul motiv pentru care m-a lasat a fost ca voia pe cineva acolo langa ea, eu nu puteam fi decat odata sau de doua ori pe an. Daca eram langa ea mereu, nu m-ar fi lasat niciodata. Apoi nu iti inteleg intrebarea, nu i-am impus sa iubeasca la distanta ci o relatie normala unul langa celalalt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Biiip! Biiiip! Chat! laughing
Din egoism. Iubesti ce simti cand crezi ca iubesti. Uite, daca zici ca iubesti pe cineva si acea persoana sta cu tine un timp, apoi zice gata, o lasi sa plece? Ma indoiesc ca din prima, pentru ca stii ca n-o sa mai simti ce simteai inainte, daca ai iubi-o, ai lasa-o, pentru ca nu ar conta ce simti tu, ci fericirea ei, ma rog, mai nou circula des povestea asta, care e adevarata, si unii incearca sa dovedeasca faptul ca e falsa si ei chiar iubesc, dar daca ne-am putea uita in "sufletul" lor, sunt tristi, desi ar trebui sa fie fericiti pentru fericirea persoanei pe care o "iubesc."

Ete ca eu vreau sa am incredere in oameni, poate ai de castigat, dar sigur ai de pierdut, si pierzi mai mult decat ai castigat, asa ca mai bine investesti in altceva. App, toti dezamagesc, nu uita ca drumul spre iad e pavat doar cu intentii bune.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Si tu in ce investesti ca sa fi fericita si sa nu fi dezamagita niciodata?

| BogdanVasc a răspuns (pentru CristiB93):

Existenta lui Degetica o confirma Hans Christian Andersen.
http://www.lecturirecenzate.ro/2011/06/degetica-andersen/

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Aia e iubire, sa fii langa ea o data sau de doua ori pe an? laughing E egoism. Iubesti senzatia, dar te iubesti pe tine mai mult. E urat ce zic, horror imi pare, dar e adevarul, nu exista iubirea aia in care credem cand suntem mici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

In studiu, dar nu iti imagina ca stau cu nasul in carti, alea de la biblioteca put iar de noi n-am bani cati mi-ar trebui. Ma uit in jur, imi pun intrebari, caut raspunsuri in jur sau pe net, si nu ma opresc la un site, sunt atenta la oameni, incerc sa-i inteleg, si cu cat ii inteleg mai mult, cu atat imi plac mai putin; sa fie in exterior, dar nimeni in interior. smug Daca tu vrei sa speri la ceva bun, spera linistit, ma intrebi? raspund, ma plictisesc laughing

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

ai dreptate,totul se transforma nimic nu piere,oamenii de stiinta ateisti,spun ca legile fizici se pot desfasura si fara interventie divina/au aparut moleculele datorita evolutiei moleculelor au aparut organismele unicelulare acestea au evoluat in organisme multicelulare si eventual in mamifere, pasari si oameni, dar eu ma intreb toate acestea au evoluat de la sine, natura este prea salbatica pentru a avea asemenea afinitati(nici eu nu cred in biblie si religii desi sunt crestin ortodox, si mama ma lua de mana cand eram mic si ma ducea la biserica mai ales de pasti.acum nu mai cred nici in pasti pentru ca iudeii sarbatoresc eliberearea de sub robia egiptului, crstini invierea lui Hristos si Iehovisti moartea s-a.deci e clar si aici am fost manipulatii

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Spui ca studiezi si incerci sa intelegi oamenii, ok atunci, vreau sa vad daca e adevarat : Descrie-ma pe mine, de cat timp vorbim ar trebui sa ma poti intelege si descrie, cum ma vezi tu pe mine, ce fel de persoana sunt, cum e viata mea, ce asteptari am si daca sunt fericit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Natura e simpla, desi ne pare complicata, nu salbatica. Pentru ca ziceai de mama si salbatic, mi-am amintit de o telenovela la care se uita maica-mea; e despre una salbatica, cica, era needucata si nearanjata, dar era mai frumoasa decat acum ca e exact invers.
Acum daca te gandesti la o jungla, gandeste-te ca nimeni nu sta sa aranjeze si sa tunda cine stie ce plante, ele cresc cat si cum li se permite. Viata a aparut fara un plan, apoi doar s-a adaptat, ce a iesit e meritul ei, al naturii, pe care n-o intereseaza forma/frumusetea, suntem prea imperfecti ca sa fim creati de ceva inteligent.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai sa vedem, dau cu presupusul ca nu ti-am urmarit raspunsurile, si nu imi place sa zic ceva suparator daca nu m-ai suparat.
Esti o persoana credincioasa, logic, probabil ai in familie ceva preoti, calugari, sau au fost ceva probleme pe acolo, astfel ai invatat ca dumnezeu e mai important si desi ai o varsta, nu stii lucruri ce tin de cultura generala.
Esti singur, nu imi dau seama de ce ca parca urat nu esti thinking laughing, ori esti prea pretentios, ori complexat, deci timid, ori neinteresant, desi, daca o sa gasesti o fata cum vrei, tu n-o sa fii cum vrea ea (te uiti la porno, fetele cuminti nu se uita si nu le plac cei care se uita). Probabil esti fericit pentru ca ai speranta, credinta ta pune autosugestia la treaba astfel necazurile sunt ceva bun si sunt urmate de ceva si mai bun, asta crezi. Am ghicit? Mai caut prin minte?

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai vezi natura nu are constiinta, ratiune sau calitati morale. legiile naturii nu iarta, daca cade cineva iarna intr-o apa va ajunge la hipotermie si adio cu toate rugaciunile lui, deci simplu, astea sunt legiile naturii/dupa care traiesc animalele.la inceput si oamenii, prin pesteri, paduri e.t.c.pe parcurs insa oamenii au mai evoluat nu mai traiesc prin pesteri sau paduri ci si-au creat o societate. e adevarat ca societatea aceasta nu este perfecta.cine ia ajutat sa evolueze pe parcursul a mii de ani natura? cine la inspirat pe Mendeleev sa prezica existenta altor elemente care nici macar nu erau banuite de altii ca ar exista. ulterior insa toate previziunile lui au fost confirmate 100 % de descoperirile ulterioare din chimie.natura? in nici un caz natura are legiile ei! cine ne-a dotat cu calitati morale, motrice, psihice, natura? nu cred, natura e simpla, are legiile ei nu discuta. spui ca suntem prea imperfecti ca sa fim creati de cineva intelegent.nu este exclus exita 2 teorii ori am fost colonizati de alte fiinte ori am fost creatii de cineva cu multe milioane de ani in urma(nu neaparat divinitatea)exista ingineria genetica vezi si omul poate la randul sau sa faca clonari/eu nu zic ca suntem perfecti dar tindem spre perfectiune, am fost dotati cu calitati psihice si motrice/

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Inteligenta e o necesitate, chiar daca aflam lucruri aparent inutile (atomii, si nu era greu sa isi dea seama ca exista elemente cu atatia electoni daca a gasit cu x + 1 si x + 3, trebuie sa existe cu x+2), sunt raspunsuri la intrebarile pe care ni le punem pentru a intelege lumea si pentru a supravietui, instinctul de supravietuire e de la natura, deci totul e de la natura. Tindem spre perfectiune ca orice opera pe care o tot retusezi, doar ca noi nu suntem retusati pentru aspect, ci pentru supravietuire, habar n-am de ce se streseaza atat natura sa ne tina in viata. App, tot azi ziceam ca moralitatea vine din empatie iar empatia tot cu instinctul de supravietuire are treaba; vazand pe cineva in pericol te vezi in locul lui si ai vrea sa fii ajutat, asa ca ajuti cu gandul ca si tu o sa fii ajutat, dupa ce ajuti te simti ajutat, astfel descoperi ca e bine ca ajuti si rau sa provoci suferinta, ta-dam, moralitatea.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Nu ai ghicit nimic, nici macar un raspuns corect, nu sti sa ma descrii, ba da ma insel, ai spus ca sunt timid, asta este adevarat apoi de urat nu stiu ce sa zic, parca spuneai ca nu exista frumos si urat, acum ce faci te contrazici? Apoi treaba cu porno ai inteles gresit, fantezia aceea era o gluma ca sa ma distrez un pic pe seama ta, nu trebuia sa ma uit la porno ca sa stiu ca oamenii fac chestii dinalea. Ce sa mai zic? Mai cauta...big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Am zis ca totul e subiectiv, deci pentru oameni exista, oamenii sunt subiectivi. Timiditatea are treaba cu complexele de inferioritate, iar am ghicit, de fapt am ghicit tot, si partea cu porno ca prea surprins ai fost cand am zis ca nu ma uit. Mai caut in alta zi ca plictiseala oboseste mai mult decat munca, asa ca noapte buna!

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Cand eram mai mic eram foarte timid si acum mai sunt,dar putin,dar important este ca eu nu ma tem de oameni si de lume,chiar incerc sa atrag oamenii spre mine, dar tu vad ca faci invers. Stiu ca si tu esti timida si te temi de oameni si de lume ca nu cumva sa iti faca cineva rau, dar totul este doar frica, de ce ar vrea cineva sa iti faca rau daca nu te cunoaste sau te cunoaste, dar nu are nimic cu tine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

rolling eyes Cica "toate temerile sunt bazate pe ideea ca avem nevoie de ceva. Frica e gandul ca nu o sa putem obtine ceea ce credem ca avem nevoie. Un om care nu are nevoie de nimic, nu se teme de nimic." eu vreau liniste si curatenie, asa ca am nevoie sa ma lase lumea in pace, pe net e ok ca pc-ul e curat si galagia o controlez eu, in rest imi vad de treaba si am grija sa nu ma deranjeze nimeni acasa. Atrage cati oameni vrei, daca iti place sa fii credul, e treaba ta. Nu mai zic nimic ca iti dau idei, de fapt ti-am dat, dar nu le-ai constientizat. Oamenii sunt fiecare pentru el, tu crezi ca esti bun, dar poate pentru fata aia esti doar un pampalau, ai dezamagit-o, nu simti asta pentru ca te-ai ales pe tine, te simti foarte bine chiar, asa face toata lumea, printre care si eu. :d

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Eu nu am dezamagito cu nimic, ea nu a mai vrut sa continuam asa, nu a mai vrut sa astepte pana as fi putu fi tot timpul langa ea. Poate ar fi continuat cu mine daca nu aparea celalalt, daca stau si ma gandesc si eu as fi facut tot asa daca aparea altcineva langa mine, de aceea relatiile la distanta sunt o porcarie, o iluzie ceva ce nu este adevarat.Eu Timisoara ea Bucuresti, am tinut relatia asa aproape un an si ne-am facut planuri, sperante, idei de tot felul, dar nimic nu se va adeverii vreodata.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu cred ca a fost la mana ori cui sa prezica descoperirea unor elemente lasand spatii libere pt.acestea(citeste pe wikipedia istoria tabelului periodic.)tu zici ca totul e de la natura instinctul de supravietuire care este caracteristic si animalelor/ok.si omul a supravietuit folosindusi instinctul dar pe langa instinct mai avea si gandirea care s-a dezvoltat pe parcursul a milioane de ani ajungand iata in forma actuala/desprinzandune de padure, pesteri, e.t.c. evolutia spun oamenii de stiinta reprezinta modificarea in timnp a populatilor de organisme/adica mai pe romaneste sau produs anumite schimbari la nivel biologic, omul a trecut de la starea s-a de animal la stare de umanitate s-a dezvoltat limbajul, gandirea, e.t.c. lasand animalele in urma sa traiasca dupa legile naturii(animalele se supun naturii)nu au imaginatie sau creativitate cum are omul/mediul in care traieste l-a modificat dupa bunul lui plac.animalele nu pot sa modifice nimic traiesc dupa legile naturii.vezi natura nu ne-a ajutat sa evoluam si iar vine intrebarea cine a produs modificari la nivel biologic pentru a putea evolua pentru a putea sa ne diferentiem de animale. poate vei zice inteligenta naturii materiei/pai vezi apare alta intrebare cine a dotat-o cu inteligenta. divinitatea daca nu cine/sau probabil d-zeu despre care tot vb sa fie universul? hm nu cred/eu cred ca exista ceva chiar daca n-o so vedem

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

E adevarat ca mai exista si animale cu doua picioare, noi nu am evoluat spiritual de 2000 si ceva de ani omul a evoluat tehnologic dar spiritual sa traim in armonie ba/atunci care este rolul biserici?

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

"Tabelul însuși este o reprezentare vizuală a legii periodicității, care afirmă că unele proprietăți ale elementelor chimice se repetă periodic atunci când acestea sunt aranjate după număr atomic." Numarul atomic e numarul de protoni pe care il are un atom, electronii sunt in acelasi numar, asa ca daca atomul de oxigen are 8 protoni si 8 electroni iar cel de neon are 10p si 10e, trebuie sa existe un element care are 9p si 9e, asta e logica si nu e nevoie de wiki.

Tocmai ziceam ca inteligenta e o necesitate. Azi citeam un articol despre dezgust, care cica ne-a ajutat sa supravietuim, daca stai sa te gandesti, e adevarat, asa ca totul e pentru supravietuire. Ce zici tu cu schimbarile la nivel biologic, inseamna adaptare la mediu, iar trecerea de la mersul patruped la cel biped e tot adaptare, si odata cu dezvoltarea/modificarea/adaptarea membrelor superioare oamenii au inceput sa deseneze si sa scrie, au observat ei ceva, astfel invataturile erau transmise din generatie in generatie, si am evoluat tot mai mult. Limbajul si gandirea ne sunt necesare, si animalele au asa ceva. Avem ochi pentru a vedea pericolul, urechi pentru a-l auzi, gura pentru a ne hrani si pentru a comunica, traind astfel in grupuri si aparandu-ne mai bine. Un anumit peste, pentru ca si-a gasit locul in pesteri unde e intuneric, a devenit orb, ca nu ii mai sunt de folos ochii (am vazut intr-un documentar). Nu doar noi avem imaginatie si creativitate (de fapt noi nu cream nimic, doar imitam sau combinam), asta se poate dovedi usor fiind atent la ce fac animalele, ele au si subconstient, sentimente...

In concluzie: natura ne-a dotat cu inteligenta in momentul in care ne-a facut sa mergem in doua picioare si sa ne folosim mainile pentru supravietuire.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu mada am urmarit si eu un documentare in care se vb despre comunicarea plantelor, intre flori si albine florile inprasie un fel de miros nu mai tin minte cum i zice, care atrage albinele pentru a culege nectarul.se zice ca ar exista si legaturi telepatice intre animal si om.dar noi nu ne dam seama/sau intre arbusti, plante si om care ne influenteaza pozitiv, intr-un cuvant nu putem supravietui unul fara altul.ai dreptate si animalele au comunicarea lor delfinii prin ultrasunte, pesti alte metode pisicile miauna, chiar eu vb cu motanul meu sper ca nu am luoat-o razna.pai la asta ma refeream natura sa fie atat de fina si inteligenta si de perfect organizata in care fiecare regn a fost a fost organizat la perfectiune regnul vegetal, regnul animal si rasa umana, adica natura asta a aparut asa din nimic legiile ei tot asa nu au avut nevoie de un creator? inseamna ca ceea ce numim noi divin este chiar universul, infinit si necuprins

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa mai zic o cheste interesanta(daca ma crezi bine daca nu iarasi e bine)eu nu stiam sa inot e chestea aceasta ma preocupa si mi-am pus in gand sa invat si ma rog mi-a trebuit ceva ani pana am invat sa inot si in apa de 2 m vara aceasta am reusit.dar eu vreau sa zic altceva cu catva ani in urma 5-6 ani nu mai stiu am visat intr-o noapte ca inotam desi nu stapaneam asa bine stilurile e iata ca anul acesta am reusit sa inot intr-un strand de 2 m am inceput bine inteles de la 175 si am ajuns sa inot in apa de 2 si mi-am adus aminte de visul acela cand ma visam ca inot desi nu stiam.probabil a fost o descarcare a creierului datorita preocuparilor mele de a invata sa inot.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Zici ca natura ne-a dotat cu inteligenta, deci tu crezi in inteligenta materiei/in univers si atat, care a aparut de la sine/ma rog fiecare crede in ce vrea/eu totusi cred ca exista o divinitate,(nu ceea din biblie)si daca materia este inteligenta cine a dotat-o cu inteligenta/tot divinitatea, o bicicleta pentru a putea merge trebuie pedalata de cineva de una singura nu se poate deplasa.un pom care rasare nu rasare de unul singur nu apare asa din nimic la baza lui exista o samanta iar din aceea samanta a aparut pomul care s-a dezvoltat a facut flori din flori au aparut merele/ de fapt sti si tu.
ai mai zis ceva ca de fapt omul nu a creat nimic doar imitam.
pai Aurel Vlaicu ce a facut, nu a inventat avionul/probabil s-a uitat la pasari cum zboara si o fi zis dar eu ore de ce sa nu pot sa zbor si si-a pus creierul la contributie si a inventat avianul, Thomas Edilson ce a facut nu a inventat el fonograful, becul cu incandescenta, e.t.c. Leonardo da Vinci ce a facut nu a proiectat diferite dispozitive pentru a putea sa zboare si el imitand pasarile bine inteles dar si-a folosit imaginatia pentru a proiecta diferite dispozitive.eu stiu ca esti ateista dar, dar cu siguranta ai si tu un d-zeu al tau/

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce, ce?>

| sublime89 a răspuns:

Nu vad legatura dintre astea doua. D-zeu ar putea exista teoretic si daca exista extraterestrii. Plus ca d-zeu ar putea fi un extratarestru chiar el laughing Dar bineinteles, aleg sa cred in extraterestrii pentru ca probabilitatea ca ei sa existe este mare. Tinde spre 100%. Pe cand probabilitatea ca d-zeu sa existe tinde spre 0%.

| CristiB93 explică (pentru sublime89):

De la ce vine probabilitatea asta asa de mare? Daca te gandesti la marimea universului, de ce nu ar exista Dumnezeu ci doar extraterestrii, nu e acelasi lucru? apoi Dumnezeu este confirmat de biblie, dar extraterestrii de cine sunt confirmati? Eu zic ca e invers la ceea ce crezi tu.

| sublime89 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai nu-i chiar acelasi lucru. Universul e mare, si are miliarde de planete unde ar putea exista alte civilizatii ca si noi sau diferite de noi, dar nu poti confunda o civilizatie extraterestra cu un zeu in care cred cativa oameni. "Dumnezeu este confirmat de biblie" zici. Aia nu-i nicio confirmare. Daca cativa oameni cred intr-un zeu si scriu o carte despre el, crezi ca aduc vreo dovada ca el exista prin asta? Si cum extraterestrii confirmati? pai daca ar fi confirmati era gata discutia asta, si nu mai puneai nici tu intrebarea pe TPU. De unde ai vrea sa fie confirmati? din biblie? Aia nici nu stiau ca exista alte planete. De fapt, nu stiau nimic despre Univers, nici macar ca pamantul e o planeta nu stiau. Lasa stiinta sa-ti confirme daca exista extraterestrii. Dar sa nu te miri daca o sa-ti treaca toata viata si n-o sa afli. Extraterestrii nu se "confirma" asa cum vrei tu. Nu te apuci sa scrii o carte despre ei si sa sustii ca aia e dovada ca exista. Universul e mare si sansele sa-i afli sunt mici. Asa ca, rabdare.

| Inferno a răspuns (pentru CristiB93):

Stim sigur ca viata poate exista.Nu stim daca divinul poate exista. Concluzia: Cine trage semnul `egal`intre cele doua este un incult.Iar cine trage semnumai mare, favorizand divinul, este dobitoc. Acestea fiind spuse sper ca esti suficient de inteligent pentru a te clasa singur.l

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi se pare ca nu se exclud una pe alta. Caci Dumnezeu cuprinde infinitul, in concluzie si pe extraterestri, intelegand alte fiinte de pe alte planete sau poate chiar sori.

| M25M a răspuns:

Sunt sanse mai mari in privinta exisentei unor forme de viata in imensiteatea universului, decat existenta Dumnezeului biblic.

| Alcyon a răspuns:

Extraterestrii, ingeri, demoni... nenumaratale nume, pe care oamenii le-au nascocit pentru niste fenomene pe care nu le pot intelege.

| CristiB93 explică (pentru Alcyon):

Ilumineaza-ma si pe mine sa inteleg toate fenomenele lumii?

| Alcyon a răspuns (pentru CristiB93):

Imi pare rau, nu sunt Dumnezeu laughing

| CristiB93 explică (pentru Alcyon):

Parca ingeri demoni Dumnezeu nu exista?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Daca fata nu crede in nimeni eu o apreciez, dai vina pe tine pacat

| Alphawolf a răspuns:

Si care-i legatura? Nici una dintre cele doua variante nu exclude pe cealalta, ele pot atat coexista cat si lipsi din scena...
Nu pot crede in Dumnezeu, lui nu-i dau nicio sansa sa existe.
Extraterestri au(de la mine) toate sansele sa existe.

| CristiB93 explică (pentru Alphawolf):

Nu e asa, ci se anuleaza una pe alta, daca existau extraterestrii atunci ar fi scris in biblie de ei.

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

Lucrurile de care nu scrie in Biblie obligatoriu nu exista?

| Alphawolf a răspuns (pentru CristiB93):

De ce se anuleaza una pe alta? Lasa biblia(ea a fost scrisa de niste nenorociti...), argmenteaza-mi rational. Faptul ca tu pleci de la premisa ca biblia este miezul miezului asta nu inseamna ca asa si este. Premisa ta este sau poate fi gresita.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Parca scria prin biblie ceva de pasari mari ce fac un zgomot puternic, si niste unii au zis ca erau extraterestri, altii ca era vorba de viitor, adica de avioane sau masini zburatoare. Deci?

| ErrorFound a răspuns:

@_@
Noi suntem aici: traim, murim, ingrasam pamantul. Crezi ca pe alta planeta nu se poate intampla asta?

Deci sa cred intr-o fiinta care este peste tot, pe care eu nu pot vedea decat cu voia ei, care poate face orice, dar tot exista dezastre si boli, care stie tot, dar noi tot avem "Liberul Arbitru", nu? Asta ma intrebi? @_@ Cred ca ma duc sa ma impusc.

| Kalla a răspuns:

Da.Toate,absolut toate credintele si religiile vorbesc de creature sau zei veniti din spatiu pe lumini sau nori despre care s-ar spune ca in realitate ar fi nave spatiale si acesti extraterstri ar fi confuntati cu zei. Dumnezeu exista pentru ca El chiar exista.Nu trebuie sa credem in El pentru ca El sa existe pentru ca El chiar exista.Noi (musulmani crestini si evrei care avem acelasi Dumnezeu) credem ca El a creat si extraterestrii, ei sunt creaturile iesite naspa, creatiile nereusite.Cartile sfinte ale noastre sunt singurele care vorbesc de extraterestri ca si creatii a ceva mai puternic si mare.Toate celelalte religii vorbesc de extraterestri ca zei si atat.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele. de ce nu?

| g4mma a răspuns:

Si in Mos Craciun puppy dog eyes

| Calininio a răspuns:

Extraterestrii si Dumnezeu sunt concepte complet diferite. Extraterestrii, conform unor studii matematice simple, exista. Adica, Universul este infinit, sau cel putin intr-un numar suficient de mare care sa permita posibilitatea unei alte planete cu proprietatiile Terrei, si deci cu posibilitatea de a gazdui forme de viata.
Dumnezeu nu s-a dovedit ca este nici macar vreo rotita in tot ansamblul Universal. Adica, daca te gandesti la Univers ca la unul din care Dumnezeu nu face parte, totul continua sa functioneze. Explicatia pentru existenta oricarui lucru din Univers nu necesita un Dumnezeu creator. Deci, nu exista un motiv intemeiat conform caruia sa crezi ca Dumnezeu exista.

| adrian1419 a răspuns:

Uita-te la ancient aliens

| AnneSiAtat a răspuns:

Bună (:.
ştiu că dacă voi răspunde aici vor veni toţi ăia care nu cred în Dumnezeu să mă atace cu înjurături şi "ceea ce spui tu nu e logic, făă!", dar nu-mi pasă. eu cred în Dumnezeu, sincer, chiar cred. de fiecare dată când ai o problemă, dacă te rogi sau dacă vorbeşti cu El te simţi mai bine. El te ajută dacă eşti în necaz, şi NU este vorba de destin aici. El ştie ce urmează să se întâmple, şi sunt mulţi oameni care susţin că L-au văzut, I-au auzit vocea sau că s-au întors din morţi. Chiar credeţi că acei oameni au minţit special pentru publicitate? Nu se vede în ochii lor cât de sinceri sunt?! Dar bineînţeles, ăştia care se cred "deştepţi" nu vor crede niciodată că cineva le-ar putea fi superior tocmai lor.
Cât despre extratereştrii...este imposibil să fim singuri în Univers, nu? de ce am fi noi singurul "model" de viaţă? laughing nu, serios acum, cred că există, acolo, undeva. momentan nu se ştie unde.