| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Credeti in tarot? Si daca nu, credeti ca e ceva rau si neortodox?

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Cred ca e o prostie la care doar fraierii pun botul.

| Nilsson a răspuns:

In Biblie sunt interzise orice forme de vrajitorie sau ghicit.

Deuteronom cap. 18

"10 Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor,

11 de descîntător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi.

12 Căci oricine face aceste lucruri este o urîciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta.

13 Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău.

14 Căci neamurile acelea pe cari le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ţi îngăduie lucrul acesta."

| Mircea08 a răspuns:

Cei care cauta raspunsuri cu ajutorul tarotului sau orice altceva le va primi de la diavol, iar diavolul este cel mai mare mincinos. Daca nu se oboseste diavolul sa se distreze pe seama lor atunci tarotul se reduce la o mica joaca de copil sub 4 ani.
Nu stiu cat este de ortodox, s-ar putea sa fie tinand cont ca unii preoti ghicesc in altfel de carti cum ar fi Biblia, dar stiu sigur ca cei din imparatia cerurilor nu pierd timpul cu asa ceva, ci isi indreapta atentia doar spre lucruri normale

| Teffan a răspuns:

Nu sunt asa pasionat de ocultismul occidental.
Dar nu, nu este ceva rău, și da, este neortodox și la polul opus cu creștinismul.

Întrebări recente