| somios a întrebat:

Credeti oare ca modul de viata a lui Isus ar fi valabil si in ziua de azi?
Adica ma refer la faptul ca umbla toata ziua fleandura prosind si excrocand lumea (adica facand exorcizari constient fiind ca Diavolul care iasa din om va fi inlocuit cu alti 7 Diavoli mai mari si mai rau decat cel exorcizat)?
Este oare pozitiv sa luam exemplul unui golan care desi avea meseria de dulgher, a preferat sa vagabondeze toata ziua fara sa isi profeseze meseria, si mai ales fara sa isi asume responsabilitatea unei familii cu copii?
Oare credeti ca Isus ar fi fost iubit si in ziua de astazi daca avea acelasi comportament?
Sau poate era arestat si inchis pentru ca traia din religie fara sa fie investit cu "har" de catre unii sarlatani din biserica si pentru ca excroca lumea cu presupusele sale exorcizari de care era foarte constient ca nu exista!

6 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Isus ar fi the ultimate televangelist in ziua de azi.

| doctorandus a răspuns:

Pe vremea aia aveai de ales intre leacuri babesti si vindecarea prin credinta. Isus n-a fost singurul vindecator prin credinta din timpul respectiv. Anumite boli mentale pot fi vindecate prin psihodrame. De exemplu exorcismul poate functiona in anumite cazuri nu pentru ca ar scoate demonii, ci pentru ca apeleaza la credinta bolnavului ca este posedat. Exorcismul este o psihodrama. Isus trebuie sa fi avut putere de sugestie si sa fi putut vindeca anumite cazuri considerate disperate de alti vindecatori prin credinta. Asa ca Isus era convins ca face bine, iar oamenii il apreciau functie de rezultate. In vremea si in locul respectiv oamenii nu se pricepeau mai bine, asa ca eticheta de escroc este aplicata anacronic. Ea este aplicata din perspectiva cunoasterii noastre de azi, dar pe timpul respectiv Isus era considerat un vindecator de succes. Nu? Daca ne gandim ca un Nobel in medicina s-a acordat pentru promovarea lobotomiei in tratarea bolnavilor psihici, orice om de stiinta se poate insela. Vorba lui Eminescu: Ce-un secol ne zice ceilalti o deszic.

| cuvant a răspuns:

Somios,
Iti raspund simplu. Da ar fi placut la fel de mult si sper ca nu te deranjeaza sa iti spun si de ce.
1. El nu a castigat bani de la oameni pentru invataturile facute cum sunt multi care fac asta in zilele noastre. Exemplele le stii ca de aceea ai postat aceasta intrebare.
2. A umblat din loc in loc cu scopul de a educa oamenii asa cum sunt multi dascali care fac naveta de a ajuta copiii sa scrie si sa citeasca.
Sa-mi spui tu acum cata lume umbla sau stau pe banii tai si ai mei si nimeni nu le face nimic.

3. Isus stia ca nu va sta foarte mult pe pamant si stia exact care-i scopu aici. Spune-mi cate persoane din jurul nostru sacrifica viata personala pentru cariera lor.

Isus a scos Duhurile rele dinoameni dar te rog spune-mi unde ai gasit ca se inlocuiesc cu altii 7. E posibil sa nu fii citit acele versete.

Revin la intrebarea ta. Ar fi foarte iubit deoarece el a aratat lumii sa traiesti altcumva, sa nu faci diferente intre oameni si discriminare, a invatat pe ceilalti cu lucruri vizuale si nu a instigat oamenii sa caute materialismul.

| DisturbeDd a răspuns:

Las-o balta.