| Moisie a întrebat:

Credeti ca un om care a fost un meserias toata viata sa, de exemplu unu cu meseria de Dulgher, si sa presupunem ca aceasta incearca sa dea o lovitura de stat, nereusita, si apoi este arestat, judecat si condamnat la moarte apoi executat, credeti ca acest nenorocit poate deveni un Dumnezeu adevarat dupa ce moare?

2 Cum va explicati acest lucru in privinta dulgherului Isus din Nazareth care cat a trait a fost OM, si ni ciodata nu a fost Dumnezeu, ba chiar a fost acuzat de contemporanii sai ca lucreaza cu puterile Diavolului (Belezebub)!
3 Credeti ca un Dumnezeu adevarat poate fi acuzat ca lucreaza cu puterile Diavolului?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

"Dintr-o credinta a iubirii ati facut afaceri pentru prostime"
Exact asta face crestinismul.

9 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

1. Dumnezeu a iertat si un talhar, in ziua mortii, cand era pe cruce. Orice om, indiferent ce viata are, poate ajunge un sfant daca se caieste din toata inima de pacatele sale.
2 Isus a fost om si Dumnezeu in acelasi timp
3Nu poate fi acuzat de asa ceva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine a m-ai facut ceva ca Iisus pana la vremea aceea? lumea era invidioasa.

| Moisie explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Arata-mi si mie ce a facut Isus?
A inventat cumva Penicilina ca sa salveze oamenii?
Sau ai impresia ca nebunia religioasa pe care o vedem a fost facuta de un amarat de dulgher si de gasca lui de golani?
Nu draga, crestinismul a fost inventat de imparatul roman Constantin si impus prin santaj si amenintari cu moartea de imparatul roman Theodosius

| oprescudorin11 a răspuns:

Raspunsul este NU la toate.

| suffarstar a răspuns:

De ce nu te duci sa-ti versi ineptiile in alta parte?
Cauti raspunsuri, cisteste Biblia, nu ce va toarna voua aia acolo sau ce minciuni scriu prin Biblii false cu traducerile voastre personalizate. Ati facut din crestinism bataia voastra de joc, nu vedeti ca sunteti manipulati in toate felurile? Dintr-o credinta a iubirii ati facut afaceri pentru prostime.

| Moisie explică (pentru suffarstar):

1 Eu nu imi vars nicio ineptie ci pun o intrebare bazata pe tema principala din Biblie.
2 De batut joc de crestinism si-au batut joc parintii bisericii care au stabilit ca Legea lui Dumnezeu poate fi schimbata de o adunatura de sarlatani!
3 Biserica crestina nu are nimic comun cu iubirea, ci are multe in comun cu crimele si sarlatania, asa ca unde exista milioane de cadavre ascunse in dulap, nu se poate vorbi de iubire dar in schimb se poate vorbi de religia Diavolului asa cum scrie si In Biblie la 2 Tesaloniceni 2:4

| suffarstar a răspuns (pentru Moisie):

Pai stai asa. De ce imi dai citate ale unor oameni care au slujit un "renegat"? " "Biserica Crestina " Sti macar ce inseamna Biserica? Ia, daca tot le ai cu Biblia spune ce e Biserica. Tema pricipala? Isus a fost prorocit inca din Geneza. Apoi a fost prorocit de Balaam in Numeri. In Psalmi David proroceste despre venirea lui Mesia. Isus e Fiul lui Dumnezeu, degeaba te inseli singuri, cel pe care il astepti tu sa vina se numeste Antichrist care va stapanii pe intreaga planeta, va promova o pace falsa, se va da drept "Unsul" ca in sfarsit sa provoace Armaghedonul. Probabiol cand ii vei purta cipul in mana dreapta te vei simti implinit.

| Hombre a răspuns (pentru suffarstar):

"Dintr-o credinta a iubirii ati facut afaceri pentru prostime"
Exact asta face crestinismul.

| Ben00 a răspuns:

1.Tocmai in asta sta minunea. Un meserias, cu 12 ucenici pescari sau tineri la inceput de viata, fara scoala, au schimbat lumea.
2. cei care l-au acuzat, l-au mai acuzat si pentru minunile facute in ziua de Sabat: vindecari de leprosi, de paralitici, demonizati si chiar invierea unor tineri. Scopul raului nu este sa vindece.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Nu draga, meseriasu nu a schimbat absolut nimic.
De schimbat au schimbat doar sarlatanii cei lacomi de bani si de mariri care au prostit si belit masele de oameni prossti in interesul lor personal.