| Idris a întrebat:

Crestinii afirma ca dupa terminarea creatiei Dumnezeu s-a odihnit. Oare aceasta calitate este potrivita pentru Dumnezeu? Adica Dumnezeu oboseste vreodata?

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Când spune ca s-a odihnit de lucrările sale se refera la faptul că nu a mai creat.

| RAY a răspuns:

Iahve sa odihnit si unde e problema? normal ca obseste si el de multe ori in biblie demonstreza ca e un creator slab, care e nehotarat, nu stie ce vrea, nu stie viitorul, stia dumnezeu ca aia vor manca un mar? daca nu stia numai e cine se vrea, stia de ce nu a impedicat asta? de unde sti ca nu el a facut totul asa sa fie? asa zis liber aribtru nu exista esti obligat sa crezi in el

| sublime89 a răspuns:

Normal ca n-ar avea cum sa oboseasca, insa cei care au scris biblia l-au inzestrat pe D-zeu cu foarte multe insusiri umane. L-au creat practic dupa chipul si asemanarea lor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Vechiul Testament afirma asta.
Iar tipul din Biblie YHWH pe care il venereaza evreii crestinii si musulmanii nu avea nicio legatura cu divinitatea.

| VelaJohnny a răspuns:

Depinde de sens.

Maleahi 2:17 „L-aţi obosit pe Iehova cu vorbele voastre şi întrebaţi: «Cum l-am obosit?» Zicând: «Oricine face răul este bun în ochii lui Iehova şi el îşi găseşte plăcerea în oameni ca aceştia» sau: «Unde este Dumnezeul dreptăţii?»""

Clar, nu se refera cu sens ca era epuizat Dumnezeu de ceea ce facuse. Uite alt context:

Isaia 1:14, 15

„Sufletul meu urăşte lunile voastre noi şi perioadele voastre de sărbătoare. Au ajuns o povară pentru mine, am obosit purtându-le. 15 Când vă întindeţi mâinile, îmi ascund ochii de voi. Chiar dacă faceţi multe rugăciuni, nu ascult. Mâinile vă sunt pline de vărsare de sânge. "

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Pai scrie,, am obosit purtandu-le,, negru pe alb, de unde stiu eu ca e cu alt sens? Si,, Chiar dacă faceţi multe rugăciuni, nu ascult.''. Oare Dumnezeu nu asculta rugaciunile?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Limba araba e limba ta materna? Daca da, citeste o Biblie in limba arata. Exprimarea in limba romana din Biblie e posibil sa fie greu de inteles daca nu o vorbesti fluent. Si din nou, de ce nu citesti contextul? Nu te mai rezuma la un singur verset, pentru ca asa ajung crestinii sa creeze secte. Citeste contextul versetului. Uite de ce nu asculta Dumnezeu rugaciunile lor.

Isaia 1:13-17

„Voi ţineţi luna nouă şi sabatul şi convocaţi adunări, dar eu nu pot suporta puterea magică alături de adunarea solemnă. 14 Sufletul meu urăşte lunile voastre noi şi perioadele voastre de sărbătoare. Au ajuns o povară pentru mine, am obosit purtându-le. 15 Când vă întindeţi mâinile, îmi ascund ochii de voi. Chiar dacă faceţi multe rugăciuni, nu ascult. Mâinile vă sunt pline de vărsare de sânge. 16 Spălaţi-vă, curăţaţi-vă! Îndepărtaţi dinaintea ochilor mei răutatea faptelor voastre! Încetaţi să mai faceţi răul! 17 Învăţaţi să faceţi binele! Căutaţi dreptatea! Corectaţi-l pe asupritor! Faceţi-i dreptate orfanului de tată! Apăraţi cauza văduvei!""

Poporul nu asculta deloc de Dumnezeu, dar avea pretentia sa fie ascultati in rugaciune.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca da, citeste o Biblie in limba araba*

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Poftim, Isaia 1 in araba

https://www.jw.org/......A%D8%A7/1/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema că dacă te legii de Biblie, te legii automat de Torah, căci partea la care te referi este VT, adică Torah ebriacă... şi cred că e posibil ca şi în Coran să se facă referire la Sabbath. Apropos, voi când aveţi acele întruniri religioase, tot sâmbăta ca evreii? Între doar de curiozitate.

| Brieezer a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt crestin-ortodox

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca e vorba de intrunire religioasa, noi facem rugaciunea de Jummu'ah, care trebuie facuta in grup in ziua de Vineri. Asta pe langa rugaciunile colective pe care le facem in zilele de sarbatori. Eid-ul Fitr si Eid-ul Adha.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Ahm Vinerea, dar de ce atunci? Ce simbolizează pentru voi ziua de Vineri la evrei Sâmbata e Sabbath-ul, la creştini Dumnica e ziua învieri fiind un prilej de a comemora învierea, dar pentru voi Vinerea ce semnifică?

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Vinerea e cea mai binecuvantata zi din saptamana. Vineri a fost creat Adam, Vineri a intrat in Paradis si tot Vineri a fost alungat din Paradis, Ziua Judecatii va avea loc tot Vineri. In ziua de Vineri ingerii stau la usa moscheilor si noteaza numele celor ce intra, iar cand imamul incepe predica ei se opresc din notat si stau si asculta si ei. Dar mai sunt foarte multe chestii legate de ziua de Vineri. happy

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

"Vineri ingerii stau la usa moscheilor si noteaza numele celor ce intra"

rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ca-n politica, se asigura ca ai votat!

| Ager a răspuns (pentru Idris):

Vineri se termină o altă grea săptămână de muncă și vine weeeeeekkkkkkkeeeennnnndddddduuuuuuuuuuuuuu'''' // Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a odihnit, in sensul ca a pus frâne, nu ca s-a culcat, ostenit de efort.Ce putea sa mai creeze? Pare lipsit de inspiratie, nu?

| 6684464 a răspuns:

Aici este cu sensul de a astepta. A asteptat ca toate sa evolueze pana intr-un punct.
El este atotputernic dar nu cred ca si asupra timpului pentru ca timpul nu este ceva cu care poti sa te joci.

| ubox7007 a răspuns:

Pai daca poate face orice, de ce nu s-ar si odihnii?

| 熊Panda熊 a răspuns:

Din ce-am mai citit si eu, as crede ca aici " a se odihni" ar putea avea sensul de a se bucura de ceea ce a facut, ceea ce ai implinit, ca se mai zice in alte locuri : "odihneste-te intru lucrarile tale". Oboseala trupeasca este caracteristica omului cazut, nicidecum lui Dumnezeu.

| Idris explică (pentru 熊Panda熊):

Pai asta zic, oboseala nu are cum sa fie o caracteristica a lui Dumnezeu, insa in Scripura crestinilor scrie negru pe alb.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru Idris):

In limba romana un cuvant poate sa aiba mai multe sensuri. Depinde de context. In Coran cum scrie?

| Idris explică (pentru 熊Panda熊):

Scrie ca s-a asezat pe Tron.

| Cliar a răspuns:

Hmm interesanta intrebarea. Uite o solutie simpla, omnipotenta nu exista.

| Brieezer a răspuns:

Eu cred ca este folosita metaforic. Dumnezeu nu se odihneste si nu oboseste, El fiind Atottiitorul. In Biblie scrie ca a saptea zi s-a odihnit si ca aceasta va fi zi de odihna si pentru noi, oamenii. Dumnezeu a spus ca "s-a odihnit" pentru a crea oamenilor o zi in care sa nu munceasca si sa-l slaveasca pe Dumnezeu.

| Dan1412000 a răspuns:

Yehova este cel mai nesuportabil zeu din epoca modernă.Nu doar că este un mare incult dar este un criminal neiertator, misogin, homofob dar și însetat de sănge