| cornelmarius a întrebat:

Deci, daca creatia s-a sfarsit in ziua a sasea si in ziua a saptea dupa cum reiese din scriptura voi cand ati fost creati, odata ce creatia s-a terminat in ziua a sasea? De ce va nasteti acum? Tinand cont ca aici va nasteti in pacat, deci Dumnezeu nu creaza in pacat ci numai ceva desavarsit dupa natura si asemanarea Lui! Daca cineva afirma ca inca creatia nu s-a sfarsit atunci ar trebui sa nu vorbim de starea de pacat in care ne aflam, dar culmea este ca ne nastem in pacat! Si daca creatia nu s-a sfarsit si suntem in curs de creatie, normal si logic ar fi dupa terminarea creatiei sa urmeze ispitirea si cadere Omului! DECI CAND ATI FOST CREATI SI CAND S-A TERMINAT CREATIA?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"voi cand ati fost creati"? - Cand ai fost creat si tu. Nu vad de ce ar fi o diferenta intre noi si tine.

| cornelmarius explică (pentru sabin89):

Nu, nu ai inteles intrebarea, daca creatia s-a sfarsit conform genezei de ce inca se mai nasc oameni, si daca nu s-a sfarsit de ce exista pacatul inaintea terminari creatiei, ca logic este ca inca nu s-a terminat ca inca se mai nasc oameni!

| cornelmarius explică (pentru sabin89):

Sabin gandeste-te ca aici ne nastem nu suntem nascuti! pai ori esti nascut ori creat? si explica!

| martzian a răspuns (pentru cornelmarius):

"Nu, nu ai inteles intrebarea" - Nici nu era lesne sa priceapa bietul om. Intrebarea e absolut stupida, cu exceptia situatiei in care ai intre 6 si 12 ani - no ofence. happy

| danay72 a răspuns:

Geneza1:28.romani5:12

| Exilee a răspuns:

Nuantele intrebarii sunt lipsite de sens

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si totusi creatia a durat 6 zile... zile? ziua e ceva relativ, si reprezinta miscarea pamantului fata de soare. cum *** a creat in 6 zile, ca nici nu existau zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ai cetit creatia cum trebuie? sa de-a pamantul iarba, copaci tot felul de plante cu rodul lor si cu samanta lor in ele.sa misune apele si pamantul de vietati.iar omului cazut in pacat, i-a spus; mergeti si va inmultiti si stapaniti pamantul.ne nastem in pacat, fiindca il mostenim in carnea in firea nostra de atunci, de cand omul a ales sa nu asculte, stiind ca v-a muri. minciuna satanei a fost parsiva.el a spus ca NU, nu veti muri.nu imediat.prin mancare a scos vrajmasul din rai pe adam.si prin cruce a adus, hristos in rai pe talhar.restabilind relatia omului rau, cu creatorul sau care din dragoste pentru el s-a intrupat si a venit sa ne mantuiasca.