| Inferno a întrebat:

Crestinii chiar nu cunos cdiferenta dintre o teorie si o teorie stiintifica.
O teorie stiintifica este cea mai inalta forma de dovada.
Avem teoria mareelor de exemplu,este tot o teorie cu toate ca este evidenta existenta lor.
Avem teoria gravitatiei,care este tot o teorie.
De ce acceptati teoria gravitatiei, teoria electromagnetismului, teoria atomic si restul iar teoria Big Bang si cea evolutionista, nu?

10 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Teoria gravitatiei zici?
O cunosti?
Deoarece ar fi trebuit sa stii ca mecanica newtoniana in anumite conditii isi pierde valabilitatea.
Dar o sa studiezi asta in clasele mai mari.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Categoric, gravitatia Newtoniana isi pierde sensul in contextul gravitatiei cuantice. Dar asta nu inseamna ca nu exista.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Legat de restul afirmatiilor tale una dintre ele fiind "Dar o sa studiezi asta in clasele mai mari." prefer sa nu comentez.

| WR104 a răspuns:

Teoria ravitatie a fost dovedita si nu contrazice religia in schimb big bag ul da.

| doctorandus a răspuns (pentru WR104):

Papa Pius al XII-lea a dat enciclica din care reiese ca Big Bangul demonstreaza crearea lumii din nimic. Nu te face acest lucru sa-ti pui niste intrebari despre ce spune de fapt propria ta religie?

| DyNo a răspuns:

Pai pentru ca darwinismul si teoria Big-Bang sunt in contrazicere foarte mare cu teoria creationista si deci si cu cartea lor de capatai Biblia, pentru care, daca ai un discernamant mai redus iei de bun chiar daca iti zice in ea ca Terra este plata. Deci, credinciosi maturi care habar nu am cum functioneaza sistemul lor solar si care totusi se dau mari si vin cu citate din Biblie si spun ceva de genu: ''Daca nu exista in Biblie nu are cum sa existe.'', acestia trebuie tratati ca pe niste copii mici cu discernamant la fel de redus ca ei care inca mai cred in zane, zmei etc...
Ma opresc aici pentru ca am deviat de la subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai iadule? cati ani ai pana la urma?

| unbaiatanonim a răspuns:

Pentru ca este in contradictie cu creationismul. Ce e in contradictie cu creationismul e gresit si respins din start.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Conform DEX : TEORÍE ~i f. 1) Sistem de principii, de idei, obținute prin generalizarea experienței umane, care reflectă legitățile naturii, societății și gândirii. 2) Totalitate a tezelor generalizate dintr-un domeniu al cunoașterii.

Vezi cele doua diferente?

| Inferno explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Aici vorbim de teorii stiintifice.