| Wersw556 a întrebat:

Crestinii dupa Evanghelie consuma carne de porc?

Răspuns Câştigător
| AlexCriss2000 a răspuns:

Da! Adventiștii nu consumă.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

@1onur: orice carne e murdara, chiar si pestele. Chiar daca manaci doar frunze de laptuca, tot inghiti nenumarate animale (tardigrade).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea de porc este foarte murdară... Carnea de porc te poate îmbolnăvi de toate bolile murdare eu muncesc într-o fabrică care se taie mile porc oaie și aproape orice carne de animal și se taie cu tonele în fie-care zi de luni până vine fără sămbata și dumică zilele astea stai și te odihnești acasă că tot omul

Eu va spun sincer din toată inima mea și tot sufletul meu crede-mă nu este deloc cum se vede la magazine carnea de porc este gravă grav de spurcată și murdară au venit la noi porci infectați știți ce sau făcut cu majoritatea? Au fost tăiate părțile care erau infectate și vasele lor de sânge erau pline cu viermii și intestinelor lor nu va doriți să știți ce am văzut cu propi mei ochii Dumnezeu îmi este martor și va implor eu nu mai mâncați carne de porc deloc din niciun magazin in firma care muncesc eu se transportă carne in toată Europa si nu va doriți sa vedeți in ce condiții mor si sunt animalele astea tranșatesad stați departe de carnea de porc căci o sa va îmbolnăvitii grav de la așa carne

Consumați doar ce creșteți voi carne de porc in ogradă sau curtea voatră dacă vreți să mănâncați carne de porc și nu puteți fără deloc loațivă și creșteți voi sănătoși da de la magazine operațiva de tot și nu mai loațil carne de porc niciodată da niciodată carne de porc nu mai loațil din magazine este murdară carne de porc din fabricile este torturată carne de porc din fabrici este infectată cu paraziți și o grămadă pe care îmi este scârbă sa vile spun va spun cu toată inima și tot sufletul meu carne de porc de la magazine nu mai loațil niciodată până și injectoare cu aer îmbuteliat se bagă in ele cu fel si fel de substanțe fel si fel de chimicale sa reziste carne in depozitele lor murdare si spurcate Isi bat joc de animale sunt uni care le torturează si rade de ele cum sunt torturate carne de porc de la magazine nu loați în viața voastră este murdară și torturată până își dau animalele viața și sufletul în chinuri sad Dumnezeu săi vadă și să nu-i ierte cine își ia plăcerea din tortura animalelor și plăcerea animalelor Dumnezeu săi vadă sau audă.

| KovacsB a răspuns:

Iisus avea cumva crescatorie de porci?

| EestiSodalane a răspuns:

Normal. Doar sunt creștini, nu evrei

| Ioan3005 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Adevăratul dumnezeu, nu e dumnezeul lui Avraam Isaac și Iacov (Israel, evrei )?
Crezi că s-a schimbat Dumnezeu pentru creștini?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Ioan3005):

Ba da, adevaratul Dumnezeu e a lui Avraam, Isaac și Iacov, dar legamantul cu Israel a fost făcut doar cu Israel și nu cuprindea și neamurile. Dacă citești Torah o să vezi ca se face diferenta între ce trebuie să facă poporul lui Israel (sacrificii, reglementari alimentare, circumcizie, tc.) Și ce trebuie să facă neamurile care trăiesc printre israeliteni (să nu comită idolatrie și imoralitate). Aceleasi diferente s-au pastrat în Legamantul cel nou, asa cum Sf. Pavel a îndemnat convertitii dintre neamuri că nu trebuie sa pastreze legamantul dat exclusiv poporului Israel ci trebuie doar să nu comita idolatrie, pacate sexuale si nici sa nu consume sange. Asta pe langa credinta în Hristos, normal. Citește Epistola catre Romani și celelalte. Vechiul Legamant cu Israel a fost împlinit de Hristos. Sf. Pavel a spus că nimeni nu putea să țină Legea Mozaică; iar dacă te făceai vinovat în încalcarea unei legi, erai vinovat de încalcarea întregii legi. Exact asta a rezolvat Hristos, El a fost singurul care a putut să țină Legea și doar prin credința în El și botezul în El noi creștinii putem să nu ne facem vinovați de încălcarea Legii. Hristos a ținut-o pentru noi, de asta noi trebuie să credem în El.

| Ioan3005 a răspuns (pentru EestiSodalane):

In romani este scris ca omul trebuie sa trăiască după duh nu după carne/firea pământeacmscă.
Ce duh? Duhul adevărului.
Ce este adevarul? Legea ta este adevarul ( psalm 119/142) deci duhul sfânt este duhul legii/adevărului.
Nu am intenția sa spun nimic din părerea mea personală.
Tot ce spun e din biblie.
Nu noi, oameni nu îl învățăm pe dumnezeu, ci el ne învață. Cu dumnezeu nu putem negocia!
Isus nu a murit pentru noi, ca să nu mai ținem legile (el nu le-a ținut în locul nostru), ci a murit ca legea să nu mai aibă putere asupra noastră,
Noi chiar dacă am vrea să îl slujim / supunem lui dumnezeu prin ascultare, nu am putea.
Avem nevoie de puterea lui dumnezeu, de aceea când Isus sa întors în ceruri, nea trimis duhul său, ca să putem să facem voia tatălui său (adică să ne supunem prin ascultare instrucțiunilorlegilor/poruncilor lui dumnezeu)
Nu legea ne face drepți înaintea lui Dumnezeu, ci lucrarea fiului său pe cruce (. Adică ascultarea sa / care este dragostea lui dumnezeu arătată/ dovedită)
Dar fiind răscumpărați, ni se cere să fim sfinți ( pavel spune că legea este sfăntă, bună și dreaptă) drepți
Unde se găsește dreptatea lui dumnezeu? In lege.
După ce dreptate va judeca pe oameni? După legea lui, pe care a dat-o oamenilor ( bineinteles a dat-o evreilor pe acel munte) dar a dat-o omenirii ( citește exodul 19, 20 ) evreii trebuia să fie lumina lumii, dar au refuzat. și acum Isus nea cerut sa fim lumina in lume (evident că el este lumina lumii)
Isus a cerut oamenilor să se pocăiască! Ce înseamnă?
Să se întoarcă de la păcat / rebeliune către dumnezeu, și să îl asculte. Cum ascultăm pe dumnezeu?
Nu putem ști ce vrea dumnezeu de la noi, dacă nu știm poruncile lui, nu putem zice că iubim pe dumnezeu, nici pe aproapele nostru dacă nu păzim poruncile lui.
Citez- nu oricine va intra în împărăția tatălui meu, ci cel ce face Voia lui.
Citez- arată-mi credință ta fără fapte/acțiuni ( faptele/acțiune bune, vin doar din aplicarea legii, pentru că este de la dumnezeu, un om prin el însuși nu poate face o faptă bună) și eu îți arăt credință mea Din fapte/acțiuni ( Iacov 2:18)
Ultimul punct: să crezi in Hristos, înseamnă : să crezi în că a murit pe cruce, a fost îngropat, dar aflat înviat după 3zile - asta înseamnă să crezi in Hristos Isus, nu doar numele, ci ce a făcut et.
și orice om e vinovat dacă nu ascultă de dumnezeu, adică de legea lui, de aceea dumnezeu își va vărsa mânia pe pământ și toții oamenii vor muri
Dumnezeu nu este om!

| Ioan3005 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dacă ar fi fost permis să cunsăm porc …

Crezi că Isus ar fi permis demonilor ( care erau aproape 2000 de duhuri - nu e puțin) să între în porcii, în care duhurile le-au cerut între? Și le-a acceptat!

Dacă demonii ar fi cerut lui Isus să între în miei /oi, crezi că Isus ar fi acceptat?

Carne necurată - duhuri necurate!
Cu alte cuvinte : duhurile necurate se pot folosi și pot poseda doar carnea necurată/ păcătoasă

| EestiSodalane a răspuns (pentru Ioan3005):

Dar acum ne-am desfăcut de Lege, murind aceluia în care eram ținuți robi, ca noi să slujim întru înnoirea Duhului, iar nu după slova cea veche. (Romani 7:6)

| Ioan3005 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dacă citești tot versetul înțelegi contextul
Vorbea despre o femeie care nu mai este sub lege, după ce, bărbatul său a murit!
Și noi acum, suntem morți împreuna cu Hristos, pentru că el a murit, și fiind mort, legea nu mai are putere asupra lui ( fiindcă a murit, la fel ca exemplu de mai sus cu femeia), fiindcă legea are putere asupra omului doar, cât timp este in viață.
Dar a fost înviat de duhul lui dumnezeu.
Și noi la fel, prin puterea aceluiași duh, putem trăi o viață nouă ( la fel cum Hristos a fost înviat) prin duhul sfânt.
Dar, nu orice fel de viața, ci o viața după legea Duhului.
Și legea Duhului este legea adevărului, nu după literă, ci după sensul spiritual( fiindcă legea nu mai are putere asupra noastră )
Nu înseamnă ca Isus a anulat legea ( legea este sfântă, deci spirituală) Matei 5:18-19.
De aceea nu mai este templu. Citez - va veni o vreme când oamenii ( Adevărații închinători ) se vor închina in duh si adevăr, si vremea a si venit, astfel de închinători dorește tatăl ioan 4:23-24

| Anonim027 a răspuns:

Domnul Isus a spus:

‭Marcu 7:14-23 VDC‬
[14] În urmă, a chemat din nou noroadele la Sine și le-a zis: „Ascultați-Mă toți și înțelegeți. [15] Afară din om nu este nimic care, intrând în el, să-l poată spurca, dar ce iese din om, aceea-l spurcă. [16] Dacă are cineva urechi de auzit, să audă." [17] După ce a intrat în casă, pe când era departe de norod, ucenicii Lui L-au întrebat despre pilda aceasta. [18] El le-a zis: „Și voi sunteți așa de nepricepuți? Nu înțelegeți că nimic din ce intră în om de afară nu-l poate spurca? [19] Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, și apoi este dat afară, în hazna?" A zis astfel, făcând toate bucatele curate. [20] El le-a mai zis: „Ce iese din om, aceea spurcă pe om. [21] Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile rele, preacurviile, curviile, uciderile, [22] furtișagurile, lăcomiile, vicleșugurile, înșelăciunile, faptele de rușine, ochiul rău, hula, trufia, nebunia. [23] Toate aceste lucruri rele ies dinăuntru și spurcă pe om."

| Ioan3005 a răspuns:

După biblie este interzis

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Depinde care parte din Biblie o citesti. Ma refer la Biblia crestina.

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Există doar o biblie!
Biblia a fost scrisă de evrei, pentru evrei, noul in greacă dar scrisă tot de evrei
De când a fost pus pe cruce Isus pentru întreaga omenire, avem și noi dreptul să învățăm din ea, Instrucțiunile date de dumnezeu pentru omenire.
Putem să învățăm revelația scrisă, cum dorește dumnezeu să trăim, cu ce reguli, regulile arată să fii în lume sau nu.
Dar, nu ne putem permite să ne dăm cu părerea, vorbim despre gândirea lui dumnezeu, despre caracterul lui spiritual, de aceea Instrucțiunile lui sunt spirituale/duhovnicești, de aceea duhul sfânt este duhul adevărului, si ce este adevarul? Adevărul este legea (psalm 119/142))
Deci nu e permis să mâncăm porc

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Nu, pur si simplu nu! Nici macar socotind la nivelul bisericilor crestine, nu au toate aceeasi Biblie, nu au acelasi Canon biblic. Daca tu crezi ca da, esti doar un ignorant in materie de teologie.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Si revenind la subiect: la nivelul bisericilor crestine, sau hai sa zicem, doar al celor bazate pe Sola Scriptura, nu exista niciun consens cu privire la mancat porc. De ce? Pentru ca din Biblie poate intege atat teza (e interzis sa mananci porc) cat si antiteza (e permis sa mananci porc). Daca tu crezi ca nu, esti un biet ignorant in materie de teologie.

Sau, cum zic logicienii: ex contradictione sequitur quod libet.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Premiza 1: Biblia este mesajul clar si univoc al lui Dumnezeu.
Premiza 2: Biblia trebuie interpretata conform metodei Sola Scriptura.

Crestinii care subscriu la premizele (1) si (2) se cearta intre ei ca la usa cortului. Daca tu crezi ca nu: nu ai inteles cum functioneaza crestinismul. Pur si simplu nu cunosti religia crestina. (Prin "cunoastere" se intelege ceva tinand de epistemologie.)

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă crezi că vreau să te conving, precum încerci tu să faci - te înșeli!
Biblia este scrisă pe tru om
Și nu omul scrie biblia
Argumentele tale nu sunt biblice.
La mulți ani

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Si sa-ti spun o treaba: eu nu sunt crestin, dar am inteles Biblia si crestinismul mult mai bine decat tine. In conformitate cu ce? Cu ce se preda la Cambridge, Harvard, Oxford, Priceton, Sorbona si Yale cu privire la Biblie, iudaism si crestinism.

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu mă confrunt cu tine, cum faci tu?
Că te crezi mai înțelept, sau că înțelegi mai bine ca altcineva, asta doar tu o crezi. Rămâi cu părerile tale, adevărul tot același rămâne
Numai bine

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Nu, profesorii universitari de Biblie de la CHOPSY au cunoastere obiectiva cu privire la Biblie si istoria crestinismului. Eu pur si simplu am citit si ascultat ce au scris ori spus ei.

Ei pe acest criteriu sunt recrutati si pentru asta sunt platiti: sa aiba si sa sporeasca a studentilor si publicului cunoastere obiectiva despre Biblie, iudaism si crestinism. Cerintele minime pentru recrutare sunt sa citeasca vreo sase limbi moarte, plus engleza, franceza, germana si italiana. Nu e necesar sa le vorbeasca, dar trebuie sa inteleaga texte complexe scrise in aceste limbi.

La CHOPSY nu e ca la masonerie, unde juri sa pastrezi invataturile secrete. CHOPSY sunt universitati, nu societati secrete.

Si... sigur, e dreptul tau legal sa ramai ignar. Eu nu-ti pot turna cunoastere in cap cu palnia.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Timeo hominem unius libri.