| Inferno a întrebat:

Crestinii spun ca dumnezeu a creat universul printr-un proces magic si miraculos.
Realitatea ne spune ca universul putea sa apara printr-un proces logic si explicabil.
Stiinta combina dovezile concrete cum ar fi principiul lui Haisenberg, iar pe baza mai multor fapte stiintifice claadeste o teorie stiintifica.

Principiul incertitudinii este o constatare stiintifica,un fapt stiintific, putem sa-l aplicam pentru a explica aparitia primei cantitati de materie/energie ce avea o marime suficient de mica incat sa poata aparea si suficient de mare incart sa nu se transforme intr-o micro gaura neagra. Si de aici stiti povestea. Spatiul nu a putut rezista si s-a extis cu o viteza mai mare decat cea a luminii, etc.
Din moment ce putem explica aparitia primei particule,dar si formarea corpurilor ceresti, unde este Dumnezeu?
Am mai pus intrebarea, dar nu am primit un raspuns cert si numai lucruri neclare gen: Dumnezeu este pretutindeni.
Eu vreau sa vad unde contribuie Dumnezeu in acest proces?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dincolo de magie si miracole, eu l-am cunoscut pe Dumnezeu printr-un proces logic si explicabil. Abia cind logica nu a mai avut ce face, pentru ca eram intr-o situatie "inchisa", fara rezolvare, a intervenit "magia", miracolul, in viata mea. Dar asta nu e nimic neobisnuit. Fara un pic de "magie" in viata fiecarui om, acea viata nu trebuie traita. Sau nu crezi ca a fost ceva magic cind ai iubit si ai fost iubit pentru prima data?
"Din moment ce putem explica aparitia primei particule, dar si formarea corpurilor ceresti, unde este Dumnezeu? " Chiar crezi ca le stim pe toate? Poate ca stim cum a aparut prima particula, cum se formeaza planetele, dar nu stim cum sa rezolvam problema urii dintre noi, a crimelor, a razboaielor, a multor boli, si poate tocmai din cauza ca intrebam unde este Dumnezeu asa cum tu intrebi, tocmai pentru ca L-am lasat undeva departe de noi.
Nu poti intreba unde este Dumnezeu, pina ce nu cunosti toate lucrurile, altfel, daca El se afla in acea mica portiune pe care tu nu o cunosti? Daca ai pierdut un ban in casa si il cauti peste tot, si nu te uiti si intr-un mic sertarel de la un birou, nu poti intreba unde este, nu poti spune ca banul nu este in casa. Cauta sa stii totul, sa vezi toate lucrurile, si abia atunci te vei putea pronunta.
Unde este Dumnezeu? Dincolo de aparitia primei particule, dincolo de sori, planete, nebuloase si gauri negre, dincolo de tot ce pretindem noi ca stim. E tocmai acolo unde credem mai putin ca poate fi, si interesant e ca este atit de aproape de inima si mintea noastra incit atunci cind descoperim, abia ne vine sa credem, atit de aproape este. Dar cel mai adesea Il cautam departe, si de aceea nu Il descoperim.

| RAY a răspuns:

Inferno locul tau nu-i aici sincer printre inteligenti astia care habar nu au ce scrii tu acolo daca vrei un forum despre stiinta e scientia

| martzian a răspuns:

"Eu vreau sa vad unde contribuie Dumnezeu in acest proces?" Ask Him. He is a Person, bro!

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Offfff
Cand ratiunea dispare sau e prea adormita., apare ruptura si atunci un individ incepe sa creada toate povestile scrise si spuse de unii, fara sa caute el insusi sa cuprinda adevarul, informatiile utile si reale.Din marea masa crestina nici macar jumate nu au citit biblia, iar din cealalta parte jumate nici nu o inteleg...

Fiecare e liber sa creada ce vrea...dar uneori este bine sa iti mai pui si niste intrebari ..si sa fi sincer cu tine...

| Pathy a răspuns:

Ai zis spatiul. Nu era de ajuns sa-l creeze Dumnezeu ca in el sa isi faca aparitia prima cantitate de materie/energie? Teoria Big-bang. din nimic are loc combinarea quarkurilor, dand nastere neutronilor si protonilor. Din coliziunea dintre neutroni si protoni au luat nastere nucleele atomice ale elementului usor (heliu) si asa mai departe. Din nimic cum a avut loc combinarea quarkurilor? Cum au aparut? Nu a fost "mana" Lui Dumnezeu?

| Inferno explică (pentru Pathy):

Spatiul s-a a aparut ca urmare a aparitiei primei particule. Cand prima particula a aparut practic nu avea spatiu suficient in care sa apara asa ca spatiu nu a putut rezista si s-a extins, inflatia.
"Teoria Big-bang. din nimic are loc combinarea quarkurilor"
Teoria Big Bang n-are nici o legatura cu ce spui tu. Ai formulat gresit propozitia in primul rand: "Teoria Big-bang. din nimic are loc combinarea quarkurilor" Poate ai vrut sa spui "Din nimic apar quarcurile." ceea ce este tot eronat, dar macar are sens.
"Din nimic cum a avut loc combinarea quarkurilor?"
1. Quarcurile, materia mai exact a aparut datorita cantitatii imense de energie sub forma de caldura.
2. Quarcurile s-au combinat.

| Pathy a răspuns (pentru Inferno):

Scuze pentru greseli. Toate teoriile spun ca la inceput a fost "Nimic". "Quarcurile, materia mai exact a aparut datorita cantitatii imense de energie sub forma de caldura." De unde acea caldura, daca nu exista nimic inainte care sa o produca? Cum din nimic s-a format o cantitate asa imensa de energie? Aici cred eu ca a fost "mana" Lui Dumnezeu.

| Pathy a răspuns (pentru Inferno):

Scuze pentru greseli. Toate teoriile spun ca la inceput a fost "Nimic". "Quarcurile, materia mai exact a aparut datorita cantitatii imense de energie sub forma de caldura." Atunci de unde a aparut acea caldura daca nu exista nimic, deci nimic ce sa o produca? De unde acea cantitate imensa de energie?
Aici cred eu ca a contribuit Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru Pathy):

Energia/caldura se datoreaza aparitiei primei particule de energie.

| Pathy a răspuns (pentru Inferno):

Aia incerc eu sa spun..de unde a parut din Nimic prima patricula de energie?
Nimic fiind lipsa a tot: materie, timp, energie, spatiu

| Inferno explică (pentru Pathy):

Dintr-o fluctuatie cuantica. Principiul incertitudinii permite aparitia unei particule de marimea Plank din nimic, dar cu conditia ca aceasta sa existe pentru un timp foarte scurt.
Fenomenul are loc pretutindeni in univers si este respnsabil pentru cele 4 forte fundamentale si chiar pentru masa obiectelor. Aceste particule poarte numele de particule virtuale.

La o scara foarte mica a exista si a nu exista sunt doua cuvinte similare. La nivel cuantic o particula poate sa imprumute energie din NIMIC pentru a genera o alta particula cu conditia ca aceasta sa existe pentru un timp scurt, tot asa o particula poate sa apara din nimic pentru a disparea in nimic. O particula mai poate exista in DOUA LOCURi SIMULTAN dar pentru un timp scurt si poate sa dispara dintr-un loc si sa apara in altul fara a parcurge dinstanta dintre cele doua puncte.
Schrodinger a introdus notiunea de functie de unda pentru a explica acest comportament.

| Pathy a răspuns (pentru Inferno):

Pe mine ma depaseste. Din ultimele tale spuse stii exact cum a aparut Lumea, sa zic asa, iar Dumnezeu pare sa nu fii contribuit cu nimic. Oricum, sunt lucruri la care probabil nu vom gasi niciodata vreun raspuns si in fond, de ce am si vrea unul? Universul exista si gata. Mai bine am cauta raspunsuri la cum am putea preveni sfarsitul acestuia.

| RAY a răspuns (pentru Pathy):

Si dumnezeu cum a aparut?

| Pathy a răspuns (pentru RAY):

Si eu m-am intrebat asta. Am cautat in Biblie si am gasit "La inceput a fost Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El". Si am primit un raspuns cam haotic. Si am renuntat. Nu ma priveste cum a aparut si sincer nici nu ma prea intereseaza. Intr-adevar, Inferno pare a fi o persoana "la care ii merge bibilica" foarte bine, dar nu trebuie sa ii jignesti pe ceilalti.

| RAY a răspuns (pentru Pathy):

Inferno e genul de persoana care i place stiinta si are ca baza ratiunea, nu am jignit pe nimeni, fiecare sa creada in ce vrea dar esti de acord ca din nimic nu putea aparea un zeu care a creat univers fi sincera si gandeste rational

| Pathy a răspuns (pentru RAY):

Sincer nici eu nu cred. Iar pentru mine Biblia e un fel de carte veche cu povesti. Inainte de Dumnezeu se credea in zei si se rugau la tot felul de obiecte. Dupa ce va trece perioada asta cu Dumnezeul lumea va crede in altceva. In fine. Poate nu trebuia sa ma bag in discutia asta.Nu am nici pe departe cunostintele necesare si nici o varsta la care sa pot intelege ce se petrece de fapt in lumea asta. Ma limitez aici. Mi-a parut bine, o seara placuta! happy