| Dickbutt a întrebat:

Crestinilor, sa va vad cum raspundeti la intrebarile astea. Fac asta doar pentru ca sunt curios sa vad cum o sa reactionati.

Deci...
1. Este evident ca in biblie nu scrie nimic de dinozauri. Si totusi, s-au gasit dovezi ca ei au existat...cum se face? Probabil ca veti spune ca dumnezeu i-a creat odata cu animalele...nu este logic. Daca dinozaurii si oamenii ar fi trait in aceeasi era, omul ar fi disparut de mult.

2. Evident, incestul este considerat un pacat. Ei bine, fiul ramas al lui Adam si al Evei, si anume Cain a trebuit sa se reproduca cu mama sa, alte femei nu mai erau. Si, chiar daca ar mai fi fost femei, ar fi fost surorile lui.

3. Ochiul Providentei, simbol al lojei masonice Illuminati, este un simbol sfant in religia ortodoxa. Cum explicati asta?

4. De ce religia crestina limiteaza mintea omului atat de mult? De ce sunt atat de reticenti cand e vorba de noi descoperiri stiintifice?

5. De ce reprezentantii acestei religii sunt oameni extrem de decazuti? La preoti, ma refer. Ei s-au desfranat cu femei (puteti citi Decameronul pentru mai multe) cer sume enorme pentru diverse "servicii" religioase (botez, nunta etc.)

6. Cum poate exista ceva ce nu are inceput? (Dumnezeu)

7. Cum puteti explica actiunile extreme facute de Inchizitie, de Templieri si de Biserica in evul mediu?

8. De ce aceasta religie "plina de dragoste fata de oameni" etc nu este deloc umanista, cum ar trebui sa fie? Ideea ca omul este inferior unei entitati si ca trebuie sa i se supuna nu este deloc umanista.

Deocamdata atat, sunt curios sa vad ce o sa raspundeti.

Fara raspunsuri de om prost, de genul: "date dracu d ateu"

Răspuns Câştigător
| Rapunzell a răspuns:

Ah ce lista...

1. In Biblie nu este mentionat nicaieri cuvantul "dinozaur", in schimb intalnim cuvantul tanniyn, care inseamna, in traducere, balaur mare, sarpe sau dragon. Un fel de reptila gigant, de apa sau de uscat. Termenul este folosit cateva ori in Vechiul Testament. Tot in biblie se aduce vorba despre Behemoth, cea mai mareata dintre toate creaturile lui Dumnezeu, un gigant cu 4 picioare si cu o coada mare cat un cedru. In Biblia romaneasca, acest termen de Behemoth s-a tradus cu "hipopotam", dar se intelege clar ca este vorba de cu totul alt animal, deoarece hipopotamul are coada scurta si subtire, nicidecum groasa cat un copac. Despre acest animal puteti citi la Iov 40. La Iov 41 cititi despre levitan, alt animal maret, marin de data asta. Dinozaurii au existat, dar cei terestii au murit la potop, iar cei marini nu au voie sa iasa din adancuri decat la sfarsitul lumii. Se spune ca Muntele Athos va fi invadat de balauri marini, calugarii de acolo plecand plutind pe ape. Si in marile Chinei exista dragoni. Nu degeaba au ei legendele respective. Au existat si monstrii (dinozauri) de pamant carora intr-adevar li se aducea jertfa umana, in special fecioare. (imi cer scuze, nu am avut chef sa stau sa formulez acest raspuns iar, asa ca l-am copiat dintr-o discutie mai veche, dat tot de mine, tot pe TPU)

2. Adam si Eva nu i-au avut doar pe Cain si Abel ci au avut zeci de fii si fiice. Citeste cu atentie Biblia si vei afla. Cu mentunea ca in Biblie este trecuta doar partea barbateascawinking Fiind primii oameni, Dumnezeu a ingaduit sa se inmulteasca frate cu sora (nu mama cu fiu), dar ei nu aveau notiunea de incest. Incestul a aparut cand Dumnezeu nu le-a mai permis sa se inmulteasca decat dupa nu stiu de grad de rudenie.

3. Este chestie de interpretare: Ochiul, la ortodocsi, inseamna faptul ca Dumnezeu vede tot. La masoni ochiul reprezinta controlul mecanic, ochiul celui rau care vrea sa ne manipuleze si care intr-un final, va reusi.

4. Stiinta este logica. Prin stiinta omul vrea sa explice lucruri sau fenomene fara sa Il implice pe Dumnezeu. Cum sa creada un crestin ca Dumnezeu este pe dinafara unui lucru? Dumnezeu a creat tot. El este in tot si in toate. Sa creszi un lucru stiintific ar insemna sa te lepezi de Dumnezeu, uneori chiar involuntar.

5. Daca vreti sa-i afli pe adevaratii reprezentanti ai ortodoxiei, citeste "Vietile Sfintilor".

6. Dumnezeu nu poate fi explicat cu mintile noastre lumesti. Iti trebuie o anume traire duhovniceasca. Cum sa incapa in mintea noastra toata maretia lui Dumnezeu? Cand vom muri, vom intelege intr-o clipa TOT. Din pacate insa, pentru unii va fi prea tarziu.

7. Cum putem explica actiunile unor rataciti? Numai ortodocsi nu erau acei oameni (ma refer la ortodocsi in traire). Erau posedati cum sunt multi si in ziua de azi.

8. Omul este inferior prin pacat. Prin patimi, omul se degradeaza si devine inferior chiar diavolului. Fireste ca nu suntem egali cu Dumnezeu. Sa credem asta ar insemna sa avem mandria lui Lucifer. Daca am fi egali, am putea face tot ce a facut Dumnezeu, si asta nu e poate. Noi suntem lucrul mainilor lui Dumnezeu.

Oi fi tu ateu, dar iti doresc Raiul!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dickbutt):

In prmul rand mamifere nici nu rezistau pe vremea aia numai vb de omul modern / cu crestini nu ai ce vorbi / daca ar face ce scrie in biblie i-as respecta da fac invers cu domnu in vorbe cu dracu in fapte / religia = ipocrizie avand scop banii tai sa ajunga la ei

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dickbutt):

Macar te-ai declarat ateu?

| Andynho7 a răspuns (pentru Rapunzell):

2. Adam si Eva nu i-au avut doar pe Cain si Abel ci au avut zeci de fii si fiice. Citeste cu atentie Biblia si vei afla. Cu mentunea ca in Biblie este trecuta doar partea barbateasca Fiind primii oameni, Dumnezeu a ingaduit sa se inmulteasca frate cu sora (nu mama cu fiu), dar ei nu aveau notiunea de incest. Incestul a aparut cand Dumnezeu nu le-a mai permis sa se inmulteasca decat dupa nu stiu de grad de rudenie.

Si negrii cum au aparut? chinezii cum au aparut? asta ar insemna ca suntem toti rude intre noi? nu vezi ca te contrazici singura?

47 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ca sa nu mai doarma ateii de grija crestinilor.Se poate explica totul, dar se merita?

| ramona30 a răspuns:

Vei primi alte raspunsuri de om din ala cum zici tu. In special citate din Biblie. Intrebarile tale sunt logice si ti se va raspunde ilogic, pentru ca religia insasi este ilogica si irationala. Chiar pusi in fata oricaror evidente credinciosii nu vor recunoaste ca au pierdut atat amar de vreme rugandu-se la fantome.

Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

1. Nu scrie nici de purici nimic. Oare de ce? Te prinzi?
2. Nu cunosc detalii. Dar nici nu imi trag un glont in cap pentru asta. ( Poti sa te simti bine, daca vrei, fa cateva rotocoale de fum).
3. Nu stiu de alte simboluri ortodoxe, in afara de cruce si unul al crestinismului primar, doi pesti- astazi apare destul de rar.

4. Religia crestina nu te impiedica sa citesti. Am citit ce am vrut; preotul duhovnic cauta sa ma devieze doar de la pacate si lucruri urate nu de la citit.
5. Mie nu mi-a cerut nici un preot sume enorme.
6. Aici mai prins. Nici filozofia nici teologia nu sunt punctul meu forte. Poti sa imi pui 2. Ma declar invins si recunosc ca esti tare. N-am mai auzit o intrebare atat de isteata. ( Gurile rele zic ca pe TPU se repeta cam la trei zile).
7. Spune-mi cateva crime ale Bisericii Ortodoxe Romane.
8. Daca tu crezi ca nu poate sa existe nimic superior omului (sau tie) e problema ta. Nu te obliga nimeni sa crezi altfel.

| vreau1alint a răspuns:

E simplu.
1. In cazul in care ai citit Biblia cred ca ai observat ca nu sunt specificate toate animalele. Biblia nu este un document stiintific. Iar dinozaurii nu au nici o legatura cu primii oameni deoarece ei au trait mai intai in Gradina Edenului.
2. De fapt Cain si mama sa nu au facut nimic de genul asta. In Biblie nu sunt specificati toti copiii pe care iau avut Adam si Eva. Tin sa mentionez ca cei doi au trait foarte mult deoarece la inceput erau si ei nemuritori dar dupa infaptuirea pacatului viata oamenilor s-a scurtat. Apoi Dumnezeu a permis ca urmasii lui Adam si ai Evei sa faca acest lucru.
3. Aşa‑zisul „ochi al lui Dumnezeu" încadrat într‑un triunghi, întâlnit adeseori zugrăvit pe clopotniţele bisericilor dar şi pe icoane, care ar exprima chipurile dogma Sfintei Treimi, atotştiinţa şi pronia lui Dumnezeu. Numit în mod impropriu „ochiul lui Dumnezeu", acest simbol ocult inexistent în iconografia bizantină până în preajma Revoluţiei Franceze, îşi are rădăcinile în religia Egiptului antic de unde a fost preluat şi folosit în imagistica manualelor medievale de alchimie, astrologie şi magie. Biserica a acceptat acest simbol deoarece atunci cand o persoana vede acest ochi in icoane isi reaminteste ca Dumnezeu exista peste tot si vede totul.
4. Nu limiteaza deloc mintea omului iar reticenta se datoreaza 'descoperirilor stiintifice'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

1.dinozauri nu au existat se spune ca noi ne tragem din maimute, pai cum ne tragem din maimute daca primul a fost omul? sunt doar povesti

2.habar nu am

3.Simplu,asa s-a intamplat

4.Fiindca Dumnezeu a lasat ceva si dupa parerea lui[poate vroia sa ramana legea lui neschimbata

5.Fiindca pentru ei e ceva important

6.are inceput[citeste in biblie]

7.nu se pot explica

8.aceasta intrebare este cam tampita si nu o inteleg

Pa, pa!

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand n-ai habar, mai bine taci. Sincer happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Stii ce eu raspund la ce intrebare vreau daca vreau sa iti dau **** iti dau si daca vreau sa te **** caini te *** caini, ai inteles panarama?

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu atatea puncte puncte chiar nu am inteles laughing Cum nu inteleg nici de ce trebuie sa raspunzi la o intrebare daca nu stii. Mai ales ca spui singurica "Habar nu am". Ah, de fapt, daca raspunzi primul al doilea, al cincilea primesti puncte :p Asta era happy Hai fugi la UGG-urile tale.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

StarRachel a răspuns (pentru Rapunzell):

Stii ce eu raspund la ce intrebare vreau daca vreau sa iti dau **** iti dau si daca vreau sa te **** caini te *** caini, ai inteles pan,,,,,?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Asa zisii atei cind nu au argumente jignesc, deci nici nu merita deranjul sa te cobori la mintea lor.

Pentru ciudatul "StarRachel"

Fugi la vale melcule rolling on the floor

| ramona30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama mama ce explicatii ai dat. Multumim dar sper sa nu mai citesc ceva "logic" scris de tine. laughing)))))))

| CobraLeon a răspuns (pentru Urzi23):

Daca ai fi citit mai sus, ai fi observat ca StarRachel nu e ateu ci crestin.

| Urzi23 a răspuns (pentru CobraLeon):

Nu cred, poate ai citit in dunga raspunsul lui. Crestinii nu vorbesc urit, ei sunt educati poate el o fi ateu in blana de mielusel rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma omul nu a fost primul de unde sti porcarie asta? omul specia umana are stramos comun cu al cimpanzeilor da omul nu a aparut de multi ani de doar 25000 de ani

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

Fa la dreapta melcule rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Esti melcofil acum?

| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

Din cite stiu esti client la Socola acolo ai un cerc literar si mai iesi pe sub gard sa ne distrezi si pe noi

| Urzi23 a răspuns (pentru monstrulet):

Monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Esti melcofil acum?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune

Numai cu f,,,,,,,,

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

SaintOcea a răspuns (pentru Urzi23):

Bravo, tocmai ai evoluat de la nivelul unui papagal la nivelul unui mâncătr de rahat de papagal. Bravo.
Poţi evolua mai sus?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune

Eu nu ma pot cobori la nivelul tau si nu ma lasa mama sa vorbesc urit.Tu esti obisnuit sa sari gardul si nu te sfatuiesc.Tu esti obisnuit sa mergi pe linga aratura este treaba ta.
Poate ai incurcat schema de tratament este vina ta.Tu ai obiceiul sa arunci piatra in fintina, eu nu am obiciul sa pierd timp sa gasesc solutii la,,,,, tale.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

SaintOcea a răspuns (pentru Urzi23):

Ai de gând să plângi că ţi s-a blocat google şi numai ai de unde copia insulte inteligente?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune

Eu nu insult tu singur te insulti. Este un act al tau vis a vis de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

SaintOcea a răspuns (pentru Urzi23):

Din curiozitate ce scrii când eşti p,,,,?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune:

Scriu litere pentru altul de 5 ori mai,,,,, ca p,,,,,,, adica =TU

| monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Si, deci, cu prietenii esti gay?

| Urzi23 a răspuns (pentru monstrulet):

Fa la stinga melcule rolling on the floor

| monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Asa iti ghidezi prietenii cand te iau pe la spate?

| Urzi23 a răspuns (pentru monstrulet):

Monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Asa iti ghidezi prietenii cand te iau pe la spate?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune:

Fugi la vale melcule rolling on the floor

| monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Asa credeam si eu laughing

| Urzi23 a răspuns (pentru monstrulet):

Tu asculti manele tu nu gindesti rolling on the floor

| monstrulet a răspuns (pentru Urzi23):

Iar visezi. Mai bine culca-te copilas. A, si sa nu uiti sa mananci grișulețu ca ti se raceste. Si desigur rugaciunea dinainte de masa si dupa masa si inainte de culcare.
Sa stii ca doar cre(s)tinii, ca si tine, asculta manele. Rar mai vezi pe altiiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

SaintOcea a răspuns pentru:SaintOcea
Ce boală e asta? Sau nici acum nu şi-au dat seama doctorii de ce suferi?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune:

Vad ca tu discuti cu ce vezi in oglinda deci eu nu am de unde sa stiu, eu recomand sa respecti schema de tratament si sa nu mai fugi pe sub gard de la Socola, ca or sa te lege cu lantul pe sirma ca pe ciini si o sa fii sedat cu pusca cu tranchilizante, ca lighioanele de la zoo rolling on the floor Tu esti un om bolnav si trebuie sa accepti acest lucru.Vad ca stiinta este ingenuncheata dar nu dispera o aparea un xanax mai tare sau un super blegomazin.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns (pentru SaintOcea):

Fugi la vale melcule rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la intrebarile tale am raspunsuri si biblice si laice. oricum vrei sa le primesti.dar avand in vedere ca acestea implica raspunsuri ample,si nu pot raspunde cu da,si nu,consder ca esti mult pe langa subiectele respective,ca pregatire si gandire.cel mai bine ar fi sa cauti raspunsurile singur si asta te va pregati pe tine insuti,pentru viata,pentru viitor,pentru familie, si de ce nu? pentru biserica, daca faci abstractie de mine ca crestin, de popi, bani, si alte povesti istorice. ocupandu-te doar de gasirea raspunsurilor de care ai nevoie.

| norberto a răspuns:

Daca vrei raspunsuri nu intreba oameni ca nu stiu doar cei de dupa stiu. si nu stiu cine sunt cei de dupa. are sens, citeste atent.

| ankutuka a răspuns:

Draga DeathlessNightmare,
daca dorestii sa stii mai multe iti dau cateva linkuri la sfarsit si te as ruga sa le asculti.pentru inceput am cateva intrebari:ce religie ai? ai fost crestin ortodox? daca da, de ce ti ai schimbat religia? acum v-as ruga pe toti cei care au raspuns si inclusiv tu sa ascultati likurile.sunt niste calugari de la manastirea barnova din iasi...care vor raspunde la intrebarile oamenilor vizionare placuta http://www.youtube.com/watch?v=KQMC3xKaxvM 1 din 36 credtinii intrebasi apoi dati voi 2 3 4 5 6 7 8 9...pana la 36 inclusiv

| Lightbeeing a răspuns:

Sincer am sa iti raspund la unele dintre ele, desi nu sunt Crestina ci Wicca, mereu am avut o pasiune de a gasi nonconcordante intre Crestinism si Realitate.
1. Asta nu o stiu, adica si eu o foloseam in liceu ca sa imi stresez profesoara de religie. 2. Incestul este mai mult interzis datorita anomaliilor genetice pe care le poate crea, deci nu avem cu sa ne tragem doar din 2 oameni pentru ca pana acum am avea IQ-ul unei pietre si probabil mai multe maini decat de trebuie. 3. Marea majoritate a simbolurilor au o varsta mai mare decat ce au ajuns sa simbolizeze in prezent deci poate ca au fost pur si simplu culese simbolisticile din surse diferite. Explicatia unui Crestin ar fi ca Crestinismul exista inainte de Masonerie si ca Masoni au furat simbolul. 4. Pentru as pastra adeptii. 5. Multi dintre noi suntem decazuti, dar atunci cand reprezinit un bine absolut ajungi sa te consider superior si fara de pacat asa ca in cazul preotilor care evident se cred superiori noi suntem niste nimicuri a caror parere nu conteaza. 6 In mod normal nu poate exista ceva fata inceput, la fel cum nu poate exista ceva fara sfarsit. 7. Inchizitia a fost una dintre cele mai mari gafe Crestine pentru care si-au pierdut multi adepti si cel putin jumatate din cei ramasi au ramas doar din frica. 8. Conceptul de Umanist este vazut diferit din perspectiva fiecaruia. La cele la care nu am raspuns ci doar ti-am dat parerea mea vreau si eu sa vad ce raspunsuri primesti. :d