| Anonim240 a întrebat:

Cu cât văd mai mulți atei, cu atât văd mai multă răutate. Cei care au o anumită religie sau credință niciodată nu se iau de atei fără motiv, dar invers tot mai mulți atei se iau de religie și credință de parcă ar fi ei atotștiutori, ba chiar jignesc credința și aruncă, cu pietre doar pentru ca tu să crezi în mintea lor bolnavă. Cum putem înlătura acești atei de lângă cei credincioși? Consider că poți să nu crezi, e alegerea ta, dar nu veni și jigni pe cei care cred.

59 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă Dumnezeu nu ii inlatura ci le da in fiecare zi sanse pentru pocăință, de ce sa ii i lature credinciosii?

| Anonim240 explică (pentru ania):

De langa mine ii inlatur, nu din societate

| mODIN a răspuns:

Sunt putine chestii de care sunt mai convins pe lume decat de faptul ca a fi ateu e o forma usoara de deficit mental, dar nu e deloc corect sa spui ca persoanele religioase niciodata nu se iau de atei. Avem multe exemple in istorie in care a te indoi de existenta Divinitatii era o crima, pedepsibila cu moartea. Inchizitia a fost, partial, despre asta, de exemplu.

Si legat de jigniri, inteleg de ce te deranjeaza, dar da-ti seama ca astia care-si rupt din timpul lor sa ofenseze persoane religioase nu sunt adulti in toata firea cu locuri de munca si familii. Da-ti seama ca toti sunt adolescenti frustrati care au prea mult timp liber, sau persoane cu viata vraiste. Mai curand, fie-ti mila de ei decat sa te ofensezi.

| Anonim240 explică (pentru mODIN):

Ideea e că nu ii bagă nimeni in seamă și încep a jigni, blasfemia și judeca. Eu înțeleg faptul că ei nu cred, treaba lor, dar să nu încerce să convertească pe cei care cred.

| mODIN a răspuns (pentru Anonim240):

Mai, acelasi argument pot si el sa-l aduca la mult chestii. De ce martorii lui Iehova stau la coltul strazii si isi fac reclama? De ce ortodocsii bat clopotele si in lemn de se aude in tot orasul cand au slujba? De ce persoanele din Hare Krishna nu pot sta 5 minute intr-o discutie cu cineva fara sa mentioneze cultul din care fac parte? Hai sa nu ne prefacem ca noi, religiosii, stam mereu potoli la locul nostru si doar ateii se baga in seama cand n-au ce face.

| Anonim240 explică (pentru mODIN):

Ce treaba au slujbele cu ei? Nu le convine, la fel pot sa taca, nu ii obliga nimeni sa mearga la biserica

| mODIN a răspuns (pentru Anonim240):

Pai nu ii "obliga" nimeni pe ei sa mearga cum nici pe tine nu te "obliga" nimeni sa nu mergi

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Deci ai nevoie de un deficit mental ca sa nu crezi in povestile cu zei, batranei cu barba si miracole care transforma apa in vin si desparte marile nu?

Daca crezi in povestile alea esti perfect sanatos mintal nu?

Ba cate rahaturi puteti debita unii...

| Anonim240 explică (pentru goguPatent):

Hai gura! Vezi ti de ale tale. Da, iti trebuie un deficit mintal, se pare ca il ai si tu. Zi faina

| Rafayel a răspuns (pentru mODIN):

De ce sa fie o crima sa ceri dovezi palpabile? Daca acea divinitate zice adevaru nu ar trebui sa se sperie de anumite intrebari, nu? Credinta ta nu ar trebui sa se clatine sau sa iti dezvolte anumite intrebari la care nu ai raspunsul.

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Sa citesti o parabola religioasa si sa nu ai capacitatea de a o intelege decat literal, iar dupa sa te mai si crezi superior celor care invata din ele, asta nu poate fi altceva, din punctul meu de vedere, decat deficit mental.

| Anonim240 explică (pentru mODIN):

Punctul tau de vedere nu contează

| mODIN a răspuns (pentru Anonim240):

Parca vedeai doar la atei rautate rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci practic in intrebarea asta, tu mare credincioas, care se presupune ca ai fi tolerant si intelegator cu tot ce inseamna ceea ce te inconjoara, ca doar asta propovaduieste religia nu?, vrei sa inlaturi pe cineva care are alta credinta de linga tine pentru ca?

Deci practic prin intrebare asta ai dovedit ca faci fix acelasi lucru pe care il condamni.

Hahahaha, extrem de ironic nu?

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Dacă ai fi citit, eu vorbesc de inlaturarea de langa mine, nu de inlaturarea din societate. Eu am dreptul sa aleg pe cine sa suport si pe cine nu

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Pai de ce sa ii inlaturi de langa tine?
Sunt parte din societate asa cum esti si tu, asa cum e si ala mai de sus care a scris " faptul ca a fi ateu e o forma usoara de deficit mental"

Concluzia pe care o putem trage din discutia deschisa de tine e ca religiosii sunt mult mai toxici decat ateii. Deci printr-o deductie logica ca sa impaci pe toata lumea mai bine te izolezi undeva. Manastirea ar fi ok.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Eu nu sunt obligata sa ii suport langa mine atat timp cat imi ataca religia.

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

E o societate libera...
Daca vrei bula ta unde nu iti contesta nimeni religia... ti-am zis, exista solutii, gen manastirea sau convertirea la islam si mutarea intr-o tara unde religia e politica de stat

De ce ateii spre exemplu trebuie sa suporte in fiecare duminica niste ragete din boxele bisericii? Pentru ca e o societate libera si fiecare isi poate exprima credinta in ce vrea el.

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Practic tu vrei doar ce iti convine tie si pare ca nu esti in stare sa iti sustii credinta. Daca ai fi asa sigura pe credinta ta nu te-ar afectat cei din jur, ti-ai vedea de treaba ta si gata

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

1. Nu suport sa imi jigneasca nimeni credința, mă jigneste si pe mine in acelasi timp. Nu mai cauta scuze acestor animale de oameni care nu sunt in stare să respecte religia cuiva

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Poți sta acasa daca nu ti convine, si nu mai auzi nimic. Eu de ce sa fiu obligata sa iti ascult tie bociferările?

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Dar tu efectiv intelegi ca nu respectici pe oamenii care nu cred in ceea ce crezi tu din simplu motiv ca nu crezi suficient incat sa nu ai indoieli?

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Tu intelegi ca efectiv bociferezi si vorbesti de pe pereți? Nu ma intereseaza punctul lor de vedere si daca nu le-am cerut niciun punct de vedere pot să tacă naibii din gură că eu nu iau vorba de ateismul lor din neant. Fiecare cu ce crede și punct

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Pai de ce sa stau eu acasa?
De ce crezi ca tu esti mai important in scocietate pentru ca iei pe bune o poveste? Fata de altul care nu cred in aceesi poveste?

Tu ar trebui sa iti faci ritualurile religioase in privat fara sa deranjezi pe restul, lucru pe care biserica nu il face sub nicio forma.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Stai tu acasă daca nu ti convine ca auzi. Si pe mine ma deranjeaza cand aud vorbind un ateu si totusi nu ii spun să devină mut

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Deci... pe scurt
Ce crezi tu e bine, restul niste tampiti sa nu te deranjeze ei pe tine.

Ironia credinciosilor care se cred centrul universului
Sa mai zici ca nu toxica rau religia.

Hahahahah

Ma, ti-ai dat cu mucii in fasole rau de tot, tocmai ai demostrat cat de ipocriti sunt credinciosii.
Hahahha

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

"si totusi nu ii spun să devină mut

Efectiv asta ai facut in toata discutia, de la intrebare pana la fiecare reply.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Tocmai ai demonstrat cat de incapabil esti sa intelegi un mesaj al unui text. Daca nimeni nu le cere parerea, pot sa taca, la fel cum si religiosii daca vorbesc din senin de atei fara sa fie provocați, pot să tacă. Ce ii intereseaza pe atei in ce cred eu? Sa fie sanatosi, sa si vada de ale lor, ca eu nu incerc sa ii fac da creada in ceva ce nu cred

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Hai sa punem punct discutiei.

Concluzia e ca avem un mare avantaj ca traim intr-o tara libera si fiecare iti poate exercita credinta sau lipsa credintei.

Problema ta majora e ca nu crezi suficient si te deranjeaza ca unele argumente iti pun la indoiala credinta, altfel nu te-ar deranja nimeni si ai intelege ca fiecare e liber sa creada in ce vrea.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Pai sa vorbeasca in general, daca ar fi sa vorbeasca despre religie, pot sa devina muți din partea mea. Ei fac atatea pacate interzise în Biblie, incat normal ca nu cred in Dumnezeu atat timp cat ei nu se conformeaza Bibliei.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Problema ta e ca nu intelegi un mesaj al textului, in concluzie. Am spus ca eu cred si ca nu ma intereseaza ce pareri au ei, nu le cer eu parerea, pot sa taca naibii din gură, simplu. Pot sa si-o exercite fara sa jigneasca credinta mea, punct. Imi jignesc credinta, le jignesc si eu lor necredința

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Haha, buna asta.
Mi-ai intarit si mai mult imaginea crestinului habotnic ipocrit azi. Pacat pentru bula ta.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Pacat ca deschideti voi gura neîntrebați si va dati voi inteligenti. Eu daca cred si vreau sa cred, lasati-ma frate, fiti voi cum vreti sa fiti si lasati-ma pe mine, ca eu nu incerc sa va fac sa credeti in Dumnezeu. Impocrizia este de partea ateilor, daca nu ar fi fost ipocriti nu ar fi jignit credința altora si ar fi luat-o in deradere. Satana va controleaza pe voi, ateilor. O sa ardeti in iad. Zi frumoasa

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Noi te lasam.
Dar pare ca tu nu crezi suficient incat sa fii sigur de asta.
Ti se pare tie ca eu ti-am zis in discutia asta sa nu mai crezi?
Doar tie ti s-a parut, pare ca nu ai o credinta de neclintit pana la urma.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Eu ziceam strict de cei care fac asta. Tu daca nu stii sa citesti si sa intelegi ce citesti in acelasi timp, e treaba ta

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Un credincios adevarat e de neclintit de cel mai inversunat ateu.
Un credincios adevarat e miscat doar de zeul atotputernic in care crede.

Pare ca nu e cazul tau.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Am spus eu ca nu e de clintit? Am spus ca nu ma intereseaza parerile lor, incearca sa faci diferenta, poate te duci in clasa a 7-a iar daca ai ajuns pana acolo sa faci iar comparațiile la romana

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Nu ai spus, dar ai demonstrat pe deplin prin atitudine ca nu esti un credincios adevarat

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Ai demonstrat tu cat de limitati mintal si cat de proști sunt ateii și cum scot din context orice ai spune.

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Offf off off, te plangeai cum te jignesc ateii pe tine dar tu cu invatamintele crestine pe care le respecti atat de mult scrii niste cuvinte atat de urat la adresa semenilor tai... off, off... pare ca nu esti deloc cresti mai mult ateu trol.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Cauta ce inseamna pe dex ateu, prostule. Eu imi apăr credința. Daca tu arunci cu pietre in ea, arunc si eu cu pietre in tine

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Niciun moment nu am atenta in discutia asta la credinta ta ca sa fie nevoie sa o apari.
Doar ti-am explicat ironia atitudinii tale si faptul ca in societate trebuie sa existe toleranta fara de credintele celorlalti.
Practic, necredincios fiind, am pus in practica mult mai bine valorile morale pe care le propaga religia decat ai fost tu in stare sa o faci.

Deci exact cum ma gandeam.
Esti trol. Un trol fin la adresa religie.

| Anonim240 explică (pentru suntserios):

Vorbeste intr-o punga, ca o desfac eu atunci cand m-or interesa aberațiile tale

| suntserios a răspuns (pentru Anonim240):

Inteleg... Banuie ca e frustrant cand un ateu are niste valori morale mai sanatoase, mai multa intelegere si respect fata de semeni, din propria vointa si nu din frica de un zeu atotputernic decat un credincios.

| mastadont a răspuns:

O să-ți respect religia atunci când o să respecți și tu faptul că sunt ateu. Cu întrebarea, dar mai ales cu comentariile, ai arătat lumii întregi cât de ipocrit ești. Felicitări.

| KovacsB a răspuns:

Ce vezi in afara ta este doar o reflexie la ce ai in tine.
Te-ai descris foarte bine.

| Madaxo97 a răspuns:

Eu nu am auzit sa se ia un ateu de un religios, cel puțin nu fără ca acesta din urmă sa încerce sa îi bage religia lui pe gât, religioșii sunt cei care judeca cel mai mult si fac cel mai mult rau in lume, inclusiv războaiele sunt din cauza religiei in mare parte, dacă urmărești istoria, vei vedea ca nu prea a adus nimic bun religia in societate. Ateii nu sunt oameni rai, își vad de treaba lor, atât timp cat nu încerci sa le bagi pe gât religia ta si nu îi toci la cap cu argumente sa se convertească la creștinism cand ei nu vor asta. Sunt doar niște oameni care aleg sa nu creadă în nimic, nici in D-zeu, nici in diavol, nici in vaci, nici in nimic, pur si simplu nu au o pornire interioara sa creadă in ceva anume si se simt bine așa, ce treabă ai tu cu ei? Ateii nu sunt oameni răi, cei mai mulți își văd de treaba lor, fii un pic mai deschis la minte si nu judeca oamenii dupa religia pe care o au sau nu, nu toți oamenii sunt la fel, dacă ai întâlnit un ateu rau, nu înseamnă ca toți sunt așa, orice pădure are uscaturile ei.
Cei mai mulți atei sunt oameni inteligenți, oameni de știința, doctori, politicieni, biologi, etc, sau oameni care in general nu judeca pe nimeni. Ateii pe care i-ai întâlnit tu cel mai probabil nu sunt atei adevărați, doar niște copii răzvrătiți cu dorința de atenție, ateilor adevărați nu le pasă de religia ta, de ce crezi sau nu crezi, nu te judeca. Cel care judeca in situația de față tu ești.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu numai ateii, ci si sectantii hulesc calea adevarului care este Ortodoxia! Din fericire, aici pe site exista o optiune de a-i ignora pe rautaciosi si pe needucati.

| Anonim240 explică (pentru pacatosulBogdan):

E urat ceea ce fac ei. Cateodata ma cert fara sa vreau cu ei aparandu-mi credinta

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns:

Cei care sunt atei nu au mintea bolnavă. Sunt doar diferiți. Există credincioşi care se iau de atei iar tu eşti o credincioasă care se ia de atei afirmând că au mintea bolnavă. Religiile sunt misogine şi au o istorie plină de războaie dar mulți ori nu ştiu ori nu vor să înțeleagă asta.

| Anonim240 explică (pentru Civilizațiiextraterestresuperioare):

Nu e nimic rău în religie. Dacă ateii nu vor sa faca parte din una, e perfect in regula, dar pot face asta fără să le atace

| Alexalex1000 a răspuns:

Ai anturaj prost. e simplu, numai stai cu iei

| Anonim240 explică (pentru Alexalex1000):

Nu ma refer la anturaj, ma refer in general

| Rafayel a răspuns:

Daca Dumnezeu la lasat pe Satana printre oameni, cu ce drept sa inlaturezi tu pe atei de langa crestini? Esti un pic cam rasist.

| mODIN a răspuns (pentru Rafayel):

L-a*
inlaturi*
ateii*

| Rafayel a răspuns (pentru mODIN):

De ce incerci sa schimbi subiectul?

| Anonim240 explică (pentru Rafayel):

Pentru că te dai inteligent, dar nici să scrii nu știi.

| Rafayel a răspuns (pentru Anonim240):

Nu toti oamenii care stie sa scrie corect sunt si inteligenti.