| Octavian199 a întrebat:

Cu ce difera ortodoxia de catolicism? Cred in acelasi zeu si aceiasi sfinti.

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Tradiția Sfinților Părinți nu cuprinde decat comentariile teologice si modul de intelegere al Scripturii in primele secole

| Raullalu a răspuns (pentru milan9):

Iar minti, traditia e o invatatura diferita de Biblie, care chiar contrazice Biblia.
Biblia e Cuvantul Lui Dumnezeu, traditia e scrisa din mintea omumui.
Dumnezeu ne cere sa ne ferim de datina omeneasca, si blestema pe cel ce se increde in om, traditia fiind rezultatul oamenilor cine o respecta se increde in oameni nu in DUMNEZEU.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Unele traditii sunt chiar de prost gust.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din moment ce doctrina fiecăreia se bazează pe "Tradiția Sfinților Părinți" si nu pe Biblie, se aseamănă si nu diferă. După Apocalipsa sunt biserici apostate, care nu sunt după voia lui Dumnezeu.

| Superior a răspuns:

Catolicii sunt mai blanzi cand vine vorba de doctrina iadului, ortodocsii mai duri.

| Octavian199 explică (pentru Superior):

Ca sa vezi.Parca ortodocsii o ardeau cu 'iubirea' rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Acelasi lucru, dar se contrazic pentru nimicuri rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

O sa ajungem in 6000 de iaduri crestine

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Pai da

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-ai ales iadul preferat?

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Nu inca. Mai caut rolling on the floor

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt ca și 2 copii care se cearta pe tema : ce alimente imaginare prefera prietenul nostru imaginar.

| TristanTzara a răspuns:

Cineva a menționat deja diferențele doctrinare, deci n-am să zic asta. Dar de fapt nu au aceiași sfinți--caută-l pe Sf. Patric la ortodocși și vei vedea. Și dacă au același zeu e argumentabil, adică poți să zici că e același dacă unul din ei îl are pe Duhul Sfânt provenit din Tatăl și Fiul iar celălalt doar din Fiu?

| Octavian199 explică (pentru TristanTzara):

Bullshit crestinesc rolling on the floor

| TristanTzara a răspuns (pentru Octavian199):

Nu zic că n-ar fi așa...
Dar cele două chiar sunt diferite, și au sfinți diferiți.
Apropo, eu sunt agnostic, deci încerc să fiu cât se poate de obiectiv cu subiectul.

| BlackLight1987 a răspuns:

Diferente:
-primatul papal
- doctrina despre purcedera Duhului Sfant
-doctrina despre purgatoriu
-indulgentele
- infailibitatea papala
După schismă din 1054 s-au mai adăugat diferențe: nr Sinoadelor ecumenice, Au apărut sfinți noi și de o parte și de alta, liturghia catehumenilor și cea a credincioșilor a fost despărțită și oficiată separat de Biserică Catolică, orga, statuile folosite in cult, celibatul preoților etc.