| anonim_4396 a întrebat:

De ce Martin Luther nu i-a întors pe oameni de la catolicism la ortodoxie, ci a pus bazele protestantismului?
În ce s-a poticnit el în ce privește ortodoxia?
Rog să răspundă doar cei ce cunosc subiectul.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

El niciodata nu s-a gîndit sa iasa din catolicism, el ar fi vrut sa reformeze biserica catolică. Dar nu a putut, si asa a aparut separarea.

| Celcestietot a răspuns:

O Marie cu o alta palarie fake.

| mentholinks a răspuns:

Haha, pai ortodocsii incalca flagrant chiar prima porunca si tu voiai sa pupe si Luther niste idoli?

| fllu07 a răspuns:

A realizat ca atât biserica ortodoxă dar și cea catolică ii învață pe oameni altceva decât ceea ce spune Biblia. Iar odată ce a găsit ceva ma bun, (o înțelegere clară și simplă a Bibliei) de ce ar renunța la ceea ce a descoperit în urma cercetărilor pentru a fi acceptat de "înaltele fețe"?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Martin Luther a fost, până la Reformă, un călugăr catolic, renumit în mănăstirea de la Erfurt pentru pietatea sa (în 1510, el și un alt călugăr au fost invitați la Roma).
Întrebarea: "De ce Luther nu a îmbrățișat ortodoxia?" are același răspuns precum "De ce Luther a respins catolicismul, deși el fusese un credincios convins mare parte din viața lui?". Adică Luther începu, încă din 1517, să aibă o anumită interpretare a Bibliei, interpretare despre care el era convins că era adevărată și care, după cum știi, diferă și de cea ortodoxă și de cea catolică. Adică Luther își dezvoltase anumite dogme la care nu voia sa renunțe.

| chuckmanson a răspuns:

A realizat ca tradițiile bisericilor catolice(din care multe sunt și la cele ortodoxe) nu au deloc baza biblica și în schimb sunt doar metode ale bisericii de a controla populația.

| 19flo79 a răspuns:

Martin Luther nu a facut nici o religie. El a observat ca religia catolica (din care facea parte), se foloseste de o Biblia foarte modificata si masluita de preoti, pana sus la Papa, doar pentru a manipula masele.
El scrie cele "95 de teze" unde arata cum profita preotimea de oameni si le vinde iertarea de pacate pentru bani.
Abia apoi, Martin Luther, face o noua traducere mult mai corecta a Biblia pe care o "publica" pentru ca prin anii 1500 existau deja primele tipografii...
A fost prima data in istorie cand omul de rand a avut acces la o Biblia scrisa in limba Germana (pana atunci fiind doar in latina, greaca sau slavona si avand acces la ea doar biserica, zic in zona europeana)
Asa a aparut religia Lutherana. Adica oamenii au inceput sa "deschida ochii" si s-au reformat, Luther neavand vreo intentie de a face o noua religie cu numele sau!

PS: Luther s-a casatorit cu o fosta maicuta catolica si a avut 5 sau 6 copii