| Mircea08 a întrebat:

"Cu multă rugăminte cerând har de a lua şi ei parte la ajutorarea sfinţilor."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 8/4)
Pe atunci sfintii din cer traiau asa rau ca au coborat pe pamant sa ceara ajutor?.
Ce este un sfant?

10 răspunsuri:
| CosminCD a răspuns:

Ap Pavel folosește termenul de „sfânt" pentru a-i defini pe credincioși. Atenție, el scrie în greacă, iar termenii pot definii mai multe înțelesuri asupra unui cuvânt. Citește de la versetul 1 și vei observa contextul. Pavel se referea la ajutorarea pentru credincioși care erau persecutați (datorită credinței lor) de către societatea din acea vreme. Nu s-au coborât sfinții din cer, nici nu se duc sfinții în cer. Acesta este un alt subiect care este, de cele mai multe ori, înțeles greșit. Sper că te-am ajutat! Succes!

| Mircea08 explică (pentru CosminCD):

M-ai ajutat!
Crestinii sunt numiti sfinti, pe bune, nu pentru ca in greaca cuvantul ar avea unele nuante. Crestinii SUNT FARA PACAT si de aceea se numesc sfinti.
Te rog sa nu aduci in discutie interminabila discutie despre pacatul primordial, subiectul preferat al martorilor. Pot demonstra cu versete ca cei care sunt cu adevarat crestini sunt FARA PACAT, sfinti, si nici macar nu vor mai fi judecati, ci vor merge direct in imparatia cerurilor

| CosminCD a răspuns (pentru Mircea08):

Mă bucur că te-am ajutat.
Păcatul primordial și martorii nu fac obiectul meu de interes.
Totuși, dacă îți place studiul Bibliei, îți sugerez un studiu profund al sfințeniei în Biblie (e foarte complexă tema) și chiar al ideii de păcat sau fără păcat. Pentru că ap Pavel spune în Romani 3:23 „Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu" iar în Ioan 5:24 „Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă." Există și creștini care fac păcat, dar ai dreptate, cei credincioși cu adevărat vor avea parte de mântuire. Nimic întinat nu va intra în Împ. Cerurilor (Apoc. 21). Succes în studiu!

| Amely21 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu e adevarat. nimeni nu e sfant. Si crestinii păcătuiesc. Nu exista om fără pacat.

| Mircea08 explică (pentru CosminCD):

Romani 3:23 „Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu" - Citatul dat de tine nu se refera la crestini. Inainte de citat scrie ca prin Lege vine cunostinta pacatului, dar acum suntem in afara de Lege. Acest "acum" se refera la momentul de dupa botez, dupa crestinare. Inainte de crestinare au pacatuit toti, dar acele pacate au fost sterse, si cum dupa crestinare nu mai puteau sa faca pacat deoarece crestinii sunt scosi de sub lege, iar unde nu este lege nu este nici calcare de lege deci nici pacat. De aceea spun eu ca cine este cu adevarat crestin nu are pacat.
Am studiat eu sfintenia, dar accep cu placere orice informatie pe care crezi ca as fi putut-o trece cu vederea. Mi-ar place o explicatie tip rezumat pe care sa o dezvoltam.
Nu stiu in ce religie esti dar se vede ca ai studiat cu adevarat Evanghelia. Eu nu apartin nici unei religii deoarece nu stiu nici una care sa se axeze strict pe invatatura lui Iisus, iar eu definesc pe crestin ca fiind unul care traieste potrivit invataturii lui Iisus
Inca ceva - cei care fac pacate nu sunt crestini, au cazut din Har, s-au indepartat de Iisus. (Nu iti mai dau citate pentru ca stiu ca le cunosti)

| CosminCD a răspuns (pentru Mircea08):

Așa este! Cu toate acestea, nu uita ce spune ap Pavel despre Biserica (adevărată) al cărui cap este Hristos. Și noi, credincioșii, formăm mădularele trupului condus de cap, adică de Isus. Biblia este un izvor de înțelepciune, iar studiată cu atenție, îți va descoperi și biserica, care se axează pe învățăturile lui Isus. În definitiv, trebuie să trăim după tot ceea ce a spus și a făcut Mântuitorul.

| Mircea08 explică (pentru Amely21):

La botez ti se spala toate pacatele facut PANA ATUNCI :
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Dupa botez omul este crestin si este scos de sub Lege :
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
"Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/24, 25)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Asa ca unde nu este lege nu este nici calcare de lege, deci nici pacat.
"Caci legea pricinuieste manie; dar unde nu este lege, nu este nici calcare de lege."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 4/15)
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
Scrie mai sus "iar de va purtati in Duhul" - iar eu spun "Iar de va purtati in invatatura lui Iisus " deoarece invatatura Lui este Duh :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
Cei care pacatuiesc nu sunt crestini (chiar daca ei spun ca sunt) deoarece nu traiesc potrivit invataturii lui Iisus (nici maca nu o cunosc) ci au ales sa fie sub Lege, si de aceea si face parte dintr-o religie in care i se spune ca este pacatos
Sfinti, erau numiti crestinii din timpul apostolilor, si apostolii nu greseau ca sa numeasca sfinti pe oricine :
"Şi trecând Petru pe la toţi, a coborât şi la sfinţii care locuiau în Lida"
(Faptele Sfintilor Apostoli – 9/32)
"Cu multă rugăminte cerând har de a lua şi ei parte la ajutorarea sfinţilor."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 8/4)
Pe atunci sfintii din cer traiau asa rau ca au coborat pe pamant sa ceara ajutor? Cred ca tot despre crestini era vorba deoarece apostolii la crestini mergeau
Cui ii spune Iisus sa fie sfinti daca asa ceva nu exista?
Ci, după Sfântul Care v-a chemat pe voi, fiţi şi voi înşivă sfinţi în toată petrecerea vieţii. Că scris este: "Fiţi sfinţi, pentru că Eu sunt Sfânt".
(Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 1/15, 16)

| Mircea08 explică (pentru CosminCD):

Stiu cum trebuie sa fie o biserica adevarata, dar nu stiu nici una din zilele noastre care sa fie asa

| CosminCD a răspuns (pentru Mircea08):

Mircea08, biserica există! Știi prea bine ce spune Apocalipsa (și nu doar) - Hristos va veni să-și ia mireasa (biserica) ca să o ducă în Împărăția cerurilor. Roagă-te lui Dumnezeu și dacă dorești cu adevărat s-o găsești, El te va ajuta. Ceea ce am trăit pe pielea mea, nu poate să-mi nege nimeni. happy

| Mircea08 explică (pentru CosminCD):

Biserica lui Iisus ese formata din totalitatea crestinilor adevarati de pe Tera, si stiu ca acesti crestini exista. Nu stiu sa existe o biserica locala, un grup de crestini care traiesc asa ca intr-o familie mai numeroasa. Poate ca o fi pe undeva, dar crestiinii sunt discreti si modesti, nu ies in evidenta, motiv pentru care e greu sa-i gasesti.