| anonim_4396 a întrebat:

Cu toate că mi-am mărturisit păcatul(gândurile de hulă)încă le am,dar parcă nu mă mai simt mustrat. Asta e de bine sau de rău?

P.S.O să ajung în iad, nu?

29 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

O sa se schimbe treburile cu timpul, tu doar trebuie sa astepti.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Adică ajung în iad, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred, dar orice este posibil.

| milan9 a răspuns:

Intereseaza-te in privinta nadejdii creestine si a rolului ei. Taina pocaintei (marturisirii paatelor si aprimirii harului iertarii) este una iar nadejdea care iti ofera bucuria legaturii cu Dumnezeu ce va continua in vesnicie este iata, o lucrare legata dar si distincta in acelasi timp...

Iertarea păcatelor prin spovedanie DEPINDE de UNELE ASPECTE IMPORTANTE:
primirea HARULUI prin taina spovedanii;
existenta pocăinţei (regretul sincer, conştientizarea gravităţii) pentru păcatele spovedite respective;
straduinta de a nu mai repetata pacatele; credinciosul se hotărăşte ferm să renunţe la ele.

Iertarea păcatelor presupune aspecte care iti intaresc nadejdea si reabilitarea in fata lui Dumnezeu:
- primirea HARULUI prin taina marturisirii;
- existenta pocăinţei (regretul sincer, conştientizarea gravităţii) pentru păcatele respective;
- straduinta de a nu mai repetata pacatele; hotărarea fermă de a renunţe la ele.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Ce e aia spovedanie?

| mentholinks a răspuns:

O sa ajungi în țărână.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Trist crying(măcar știu ce mă așteaptă...

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu ai ce te asteapta dar mai important e ce pierzi.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

A păi eu nu am vrut gândurile acestea,am plâns,m-am rugat,am vorbit cu familia,m-am informat,dar nimic. Nașpa,trebuia ca eu să merg să aflu ce este păcatul de neiertat, da, trebuia, bine că am ajuns în situația asta nasoală.No, curiozitatea distruge.

P.S.Eu nu doream să am gândurile aștea, dar...Mna,ce să mai fac?! Mai e ceva de făcut?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asta e pacatul de neiertat asa ca cereti iertare si nu mai pacatui.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Dar ce e? Hula nu înseamnă înjurături?
În plus, eu încerc să nu mai păcătuiesc, dar gândurile îmi vin fără voia, dorința de a face așa ceva.Am intrat în depresie, doar cu ochi în jos, familia îmi zicea,, ce ești necăjit?"dar eu nimic nu ziceam

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

A huli poate fi si injuratura DAR pacatul (hula) contra Duhului Sfant NU se refera la injuraturi. Am explicat in alt loc ce este Hula impotriva Duhului Sfant.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Cu toți păcătuim împotriva Duhului Sfânt prin întristarea, purtarea, vorbire etc. Asta înseamnă că cu toții mergem în iad?
Și dacă hula împotriva Duhului Sfânt nu e o înjurătură, de ce are ca cuvânt de început „hula "? Cică dacă îl înjuri pe Duhul Lui Dumnezeu nu se pune, serios?

| xerxes1 a răspuns:

Si in Rai ce sa faci?
Sa-l injuri pe Dumnezeu personal?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când nu te mai mustra conștiința atunci când păcătuiești înseamnă ca Duhul Sfânt s-a retras de la tine văzând ca nu dorești cu adevărat sa te pocăiești.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu încerc să mă pocăiesc, mi l-am mărturisit de nu știu câte ori, plângeam, iar acum mi-e frică, de faptul că poate am fost părăsit! Nu pot fi despărțit de Domnul!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Iată ce zice Dumnezeu prin Isaia:" Domnul zice:"Când se apropie de Mine poporul acesta, Ma cinstește cu gura si cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, si frica pe care o are de Mine, nu este dacat o învățătură de datina omeneasca."
In Ezechel 33/31 Dumnezeu zice:" Si vin cu grămadă la tine stau înaintea ta ca popor al meu, asculta cuvintele tale, dar nu le împlinesc, caci cu gura vorbesc dulce de tot, dar cu inima umbla tot după poftele lor."
Te afli in aceiași situație? Dumnezeu te dorește cu gelozie pentru Sine. Dorește o schimbare radicala si nu doar partiala. Cerceteaza-te si vezi daca ești sincer sau nu cu Dumnezeu.Pe noi ne poți minți dar pe El nu. Dumnezeu cunoaște chiar si cele mai ascunse gânduri.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Tu vorbești serios sau vrei doar să faci imagine rea credinței?

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Mie voiai sa imi scrii?

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Hă?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare exagerat spus „ o să ajung în iad", de parcă ai vrea să auzi ateii cum spun că creștinii sunt manipulați. Nu ne oprim de la păcate din frica de iad în mod normal, ci din dragoste pentru Dumnezeu. Problema ta reală nu sunt aceste gânduri, ci lipsa dragostei pentru El. Recomand 1Corinteni, cap 13 și roagă-te nu doar pentru iertare, ci și pentru ca să fii ajutat în astfel de lupte cu gândurile. Doamne ajută!

| Celcestietot a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Bine.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Hmm...Sper că Domnul mă va ierta, sau nu știu, ce să spun, sper că da

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nădejdea e un început bun. Citești Biblia?

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Da,în fiecare zi, sincer

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Roagă-te să îl poți iubi mai mult pe Dumnezeu. Citește din Noul Testament, ocupă-ți mintea cu altceva și pot dispărea aceste gânduri.

| Helper07 a răspuns:

E doar o impresie, te gandesti prea mult la asta si acum ti se pare ca se adeveresc lucrurile astea rele. E doar efectul placebo. Eu eram ingrijorat de infarct. Am citit sinptomele si fiind ingrijorat si crezand ca o sa mi se intample ceva rau, creierul a reprodus simpmele, dar nu erau reale. Sa sti ca crierul poate reproduce simptomele a ceva rau ce CREZI ca ai facut, dar e doar efectul placebo.

| AlinHda a răspuns:

Este normal sa ai ganduri nasoale laughing toti oamenii daca traiesc dupa ce zice firea ajung intr-o inclinatie naturala de rau.
Este un verset prin care zice asa: "Orice gand si orice imaginatie sa o faci captiva si sa o faci rob ascultarii de Cristos." - ti-am zis cu cuvintele mele.
Traducere: Deci este locul lor sa fie acolo gandurile alea nasoale insa tu ca bun administrator le lasi la o parte si te concentrezi pe alte treburi bune. *(Sti chestia aia. nu te gandi la elefantul roz laughing) numai la el o sa te gandesti pana cand decizi sa te concentrezi spre alta directie ca gandire)
Daca crezi - ajungi unde vrei.