| LupusDei1993 a întrebat:

Cum a ajuns Noe in Australia, America de Nord, America de Sud, Antarctica, Polul Nord sa adune animale pentru Arca?

50 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dacă citeai mai atent, vedeai ca animalele au venit la Noe.

| sierra1 a răspuns:

E o poveste și ca in orice poveste, totul e cum "vrea" mușchii autorului

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Lucrul asta demonstreaza din nou falsitatea scrierilor religioase primitive si absurde date drept adevarul absolut de catre oamenii necinstiti pentru prostirea naivilor nestiutori si creduli.

| iurii75 a răspuns:

Mda, greu e când nu știi a citi.
"vor veni la tine câte două și vor intra în arcă pentru a rămâne în viață".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Cum vor veni ursii polari, pinguinii, renii etc? Cate zile le-ar trebui sa ajunga? E usor de citit, dar greu cu logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu sunt curios cum au venit animalele din america, cum au traversat oceanul daca din spusele lui Iuri, Noe decat a stat in fund si animalele au venit sa se urce.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde nu-i minte nu poti cere logica, deoarece sa o dau pe credinta lor, de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sau cum scrie in biblie: "crede, nu cerceta".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai vazut ca idiotul de Cristi202 spunea ca acest slogan este al comunistilor. Pana unde pot merge cu nemernicia pentru a sustine neadevarurile religioase.
Apropos: am fost zilele trecute la o inmormantare, unde preotul spunea ca "singurul lucru pe care Dumnezeu nu-l poate face este sa te indrume ce sa faci. Omul este singurul albitru a faptelor sale." Este pentru prima data cand aud asa ceva din partea unui predicator al religiei. De aceea am si pus la alt subiect daca Dumnezeu este atotputernic.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Sau cum scrie in biblie: "crede, nu cerceta". - in Biblie nu scrie asa ceva, din contra, sunt indemnati sa cerceteze ca sa inteleaga singuri.
dar se pare ca altundeva scrie "repeta prostii fara a te gandi" si vad ca tu respecti indemnul.

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De ce doresti sa lasi impresia ca esti mai prost decat in realitate?
Ai intrebat cum le-a adus, ti-am raspuns ca Dumnezeu le-a adus. Biblia nu spune cum si nici nu importa. In afară de aceasta, constructia arcei a durat cam 40 - 50 de ani. Ajunge pentru drum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Voi cand repetati aceleasi lucruri din biblie zilnic, ca totul e creatia domnului fara a gandi ce fenomene dinamice stau la baza, nu inseamna ca esti prost prin definitie?

| LupusDei1993 explică (pentru iurii75):

Cum poate o Arca atat de mica sa tina milioane de specii de animale in viata? Si animalele salbatice nu i-au atacat pe Noe si familia lui?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești sigur că nu am analizat?
Stai jos.

| iurii75 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu da detalii Biblia, poate o parte au fost în "hibernare" poate altcumva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Pai și acelasi lucru te intreb eu pe tine, crezi ca nu am cercetat de am ajuns sa fiu ateu? Crezi ca nu m.am uitat la sute de documentare despre spatiu, despre fenomene cosmologice si terestre? Crezi ca n.am ascultat si citit pareri, comparatii si definitii despre contradictii biblice sau despre definitii false insirate, care nu aveau strop de logica si posibilitate? Crezi ca nu m.am documentat foarte multe despre textele istorice, despre arheologie, despre religii si mitologie si ce legaturi si dovezi detineau legandu.se una de alta si rezultand fenomene extraterestre, fapt ce a a adus la nasterea religiilor? Eu nici nu te.am bagat in seama. Tu te.ai bagat din frustrare. Parca Dumnezeu va spunea sa va acceptati unii cu altii si sa nu judecati iar pentru cei cu care nu sunteti de acord sa intoarceti obrazul. Vad ca iti sustii religia intr.un mod fanatic si cu strictete dar cu toate aceastea, dintre ateul de mine si fanaticul de tine, tu ai fost cel care a jignit primul prin cuvantul "prost". Jalnic! Stai jos! Mai esti si in varsta, ar trebui sa iti fie rusine. La costum si trecut de prima jumatate dar sa stai sa te bagi in seama prin jigniri cu altii doar pentru ca nu se incadreaza in standardele tale personale religioase.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jigniri? Nu. Doar ți-am spus adevărul. Deoarece doar un prost poate zice că Biblia spune " crede și nu cerceta". Și apropo, am fost ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Nu mai poti da la intors. Poti citii definitia jignirii si al prostiei si ai sa vezi ce gafa ai facut. Stai jos, e 1-0 pentru se stie cinewinking.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am impresia că cauți să confirmi ce am afirmat.
Altfel înțelegeai că nu am pus la îndoială faptul că ai studiat/ cercetat ceva, nu știu lucrul acesta. La fel cum nici tu nu ai habar cât am studiat și analizat înainte să renunț la ateism și să devin creștin.
Ți-am scris clar "domeniul" prostiei tale. Și dacă e nevoie pot s-o repet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Situatia ta din poza ta de profil mi.a confirmat deja multe. Ceea ce exprimi si modul pe exprimare prin comentarii deja imi ofera o certitudine ca nu ma insel in ce mi.ai confirmat in legatura cu tine.

| raMLesS a răspuns (pentru iurii75):

Te bate Golden stai cuminte.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Si in cei 40-50 de ani animalele care traiesc prin ghetari s-au adaptat la clima tropicala?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Eu zic sa te mai documentezi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Hi ca acum o invartim ca la Ploiesti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Eu intotdeauna ma feresc de cei care au fost atei si acum sunt cei mai mari credinciosi. Sunt niste farisei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Daca nu cunosti definitia prostiei vai tie. Si sa mai stii ceva: a studia nu este egal cu a avea cultura. Invatatura este numai una din cele sapte laturi ale culturii.

| LoveSleep a răspuns (pentru iurii75):

Stiinta iti demonstreaza ca daca iei un peste intr-un acvariu si ii dai oxigen in apa cu portia, timp de milioane sau miliarde de ani, la un moment dat, al 23829768238495849758945273-lea "copil" al pestelui, o sa iasa din acvariu, o sa ia o gura de aer, o sa-si ia un cola din frigider si-o sa zica "Ce idiot esti, iurii75, sa moara ma...".
Si totusi, n-am evoluat din maimute. Curios fapt.

| LoveSleep a răspuns (pentru iurii75):

Sa zici ca a plouat 365 de zile non- stop e ca si cum ai zice ca Johnny Sins a ej acul at 36 de zile non-stop dupa ce l-au castrat.
Nu e posibil, n-are de unde sa iasa lichidul, in ambele situatii.

In plus, in biblie scrie ca apa a ajuns peste toti muntii. Everestul are peste 8800m, iar la inaltimea aia, nevasta lui Noe nu mai putea sa-i faca deepthroat, ca nu mai avea cum sa respire. Nu mai vorbesc de milioanele de specii de animale.

Dar m-am prins. E usor sa crezi ca daca e vorba de Dumnezeu toate aceste limitari se exclud. In realitate nu e asa. Un mar o sa cada in totdeauna in jos, indiferent cum scrie biblia ca va cadea marul.
Ai zis ca ai fost ateu. No ***. Nu suntem toti atei la un moment dat?

Credinta exclude stiinta, dar stiinta n-a exclus niciodata credinta.
Stiinta a exclus doar o mizerie de carte scrisa in decursul a mii de ani, care nu are nici sens, nici coerenta. Religia e o mizerie pentru un om cu un iq de peste 95. Dar recunosc, ca poate pentru tine, care ai nevoie sa iti spuna cineva sa nu-i dai in cap lui Gigel ca te duci in iad, e o idee buna.

Un univers infinit nu e doar infinit de mare ci si infinit de complex. Daca crezi ca persoana care a creat toate astea e persoana din biblie, care se supara pe tine si te trimite in iad pentru ca te-ai scarpinat la p a intr-un mod mai intens decat ar fi trebuit, iti urez multa sanatate si drum lin spre rai.

| iurii75 a răspuns (pentru LoveSleep):

Copiile, pentru inceput ștergeți mucii și strângeți balele. Unde să-ți introduci prejudecățile n-o să-ți spun, găsești singur.
Habar nu ai de teoria evoluției și problemele care le întâmpină, dar totuși vii că păduchile în frunte...
Poți să-mi spui niste lucruri simple? Cum s-a trecut de la înmulțirea prin divizare la înmulțirea sexuată? Cum de nu există nici o fosilă de girafă având gatul o treime sau jumătate din lungimea actuală?

| raMLesS a răspuns (pentru LoveSleep):

Esti tare rau laughing rolling on the floor Am murit de ras rolling on the floor
" Daca crezi ca persoana care a creat toate astea e persoana din biblie, care se supara pe tine si te trimite in iad pentru ca te-ai scarpinat la p a intr-un mod mai intens decat ar fi trebuit, iti urez multa sanatate si drum lin spre rai."
rolling on the floor))))
Esti tare, bravo.

| raMLesS a răspuns (pentru LoveSleep):

Si aia cu Gigel mi-a placut btw laughing)

| raMLesS a răspuns (pentru iurii75):

Lasa ma tu teoriile astea laughing Daca te intreb care e circulatia mica si mare si din e e alcatuita plasma sangelui habar n-ai laughing)
Tu crezi ca totul e asa simplu cum crezi? Pana si o simpla celula e incredibil de complexa, de exemplu cum sunt celulele care au rol in coagularea sangelui, care tu nu stii cum se numesc laughing De diviziune, gameti si fecundatie ce sa mai vorbim laughing Daca vine vorba si de lucruri de fizica, chimie... deja te uiti crucis.
Stai in banca ta la teoriile tale simple si nu mai incerca sa constrangi lumea cu niste povesti si aberatii cretine.
Habar n-ai cat de complexa e lumea in care traiesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Bravo boss, trebuia cineva sa-i traga adevarul peste bot. A citit si el doua fraze despre univers si hap gata Iurii:
"n.o inteleg trec pe biblie ca e mai simplu si spun ca stiinta e ilogica si nu poate explica pentru toti.
Ca asa e stiinta in capul meu, ori explica totul dintr.o data, ori ma dau la cele sfinte. Sa nu cumva sa am in cap notiunea de evoluție, ca orice intrebare fara răspuns si oricat de imposibila ar parea mai târziu va fi descifrat si inteles." by Iuri2k21 sat fantoma
Vai de pl lui a bleaga care trebuie legata de un balon cu heliu ca sa i se mai ridice.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Sunt greu de inteles oamenii astia.
Daca crezi, crezi pentru tine, iar daca nu, foarte bine.
E mai bine sa raspunzi cu "Nu stiu", decat sa faci niste afirmatii de 2 bani.
Se vede de la o posta ca poruncile si ideile din biblie, sunt de fapt norme sociale insotite de niste povesti de groaza ca sa-i tina in frau pe nebuni... Oamenii aia erau atat de prosti incat omorau intre ei pentru o galeata de apa laughing.
Daca tu, ca persoana a secolului 21 cu o educatie, esti uimit de complexitatea lucrurilor, ala din acum 500 de ani ce sa mai zica saracul... Neavand tehnologia necesara si educatia, e mai usor sa apelezi la spiridusi si sa spui ca ei au facut totul, decat sa incerci sa intelegi ceva ce te depaseste cu mult.
Reies clar lucrurile astea, dar mai sunt unii ca Yuri Boyka asta, care se cred miezul din caisa si cred ca ei detin adevarul absolut.
Pana si eu care lucrez in domeniul IT sunt uimit si chiar fascinat de cat de complexe sunt device-urile si computerele din ziua de azi, dupa atata studiu intens, informatica si ani in domeniu, tot nu am reusit sa le inteleg pe deplin.
Si atentie, asta e doar un domeniu din multe altele, eu incerc sa inteleg cat mai mult pentru ca sunt fascinat de tot ce e in jurul meu, chiar si o simpla ninsoare ma da pe spate laughing
Dar vezi cate un dinasta care iti tranteste cate una de genul: "Tehnologia vine de la dracu, zapada e de la Dumnezeu in gura ma-tii de ateu" si ramai prost rolling on the floor
In mintea lui e "Gata, a facut Dumnezeu o magie, s-a facut s-au asezat atomii, se inmultesc celulele acolo cu divizatie cu oxigen si d-alea ce fac ele acolo si PAM a aparut universul" laughing
E trist.

| raMLesS a răspuns (pentru iurii75):

Ai o puță mititică si te cheama A(iuri)că.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Puța lui e mititică și nu se ridică.

| LupusDei1993 explică (pentru raMLesS):

Puteti discuta civilizat fara sa ajungeti la insulte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pai potoleste.l pe iuri ala ca el a inceput cu jignirile prin cuvântul "prost" in nenumarate randuri. Daca religiosul incepe cu preludiul, ii dam noi finalizarea mult asteptata.

| iurii75 a răspuns (pentru raMLesS):

Ești din cel ce măsoară penisul cu gura se vede.
Copiile, vezi să nu te îneci.

| LoveSleep a răspuns (pentru iurii75):

" Cum s-a trecut de la înmulțirea prin divizare la înmulțirea sexuată?"
Simplu. Se numeste evolutie. Exact la fel cum s-a trecut de la peste la mamifer.
Reproducerea divizata e atunci cand o celula isi duplica continutul de informatii genetice si apoi se imparte. Deci poti sa zici ca se cloneaza. Aceasta clonare nu are nicio treaba cu evolutia, din moment ce de fiecare data, tu te divizezi in exact acelasi lucru, cu aceleasi defecte.
Reproducerea sexuala s-a "nascut" atunci cand organismul tau a considerat ca e mai avantajos pentru el sa foloseasca acest sistem.
Cand si cum isi da seama organismul ca trebuie sa faca aceasta schimbare, nimeni nu stie concret inca. Ideea e ca o face avand ca scop supravietuirea.
In ziua de azi e demonstrat stiintific ca daca un om se naste fara o mana, mut, surd, etc, sansele sa se repare acest defect cresc cu fiecare generatie. Daca noi ne-am diviza, am ramane la fel.

M-a rupt aia cu girafa.
Tu crezi ca ieri era un animal cu gat de 5cm si azi evolueaza intr-un animal cu 2m de gat ca la pokemon?
Sau crezi ca apar fosilele ca ciupercile dupa ploaie? Azi gasesti una cu o girafa la inceput de evolutie, cand avea gatul de 10 cm, maine gasesti una cu gat de 50 si tot asa.

Ia de-aici si cultiva-te:

[Climacoceras] ( http://en.wikipedia.org/wiki/Climacoceras ), [Palaeotragus] ( http://en.wikipedia.org/wiki/Palaeotragus ), [Samotherium] ( http://en.wikipedia.org/wiki/Samotherium ).

Astia sunt stramosii girafei.

Si ca tot iti plac girafele, uita-te si la asta: https://www.youtube.com/watch?v=cO1a1Ek-HD0

| LoveSleep a răspuns (pentru raMLesS):

Astia care cred ca stiu chestii sunt cei mai enervanti.

Daca ii spun niste chestii bunica-mii ea nu stie cum sa-mi raspunda, ea zice "asa e voia lui Dumnezeu".
Astia ca iurii te privesc de sus crezand ca explicatia lor e adevarul absolut. El crede ca daca citeste articole scrise de nu stiu ce intelept religios cu 10 facultati de teologie, neaparat citeste adevarul. Din pacate pentru el, adevarul e ca "asa vrea Dumnezeu" si 200 de cuvinte si argumente false bine scrise, au acelasi rezultat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Foarte bun raspuns. Bine argumentat, adevarat, logic, coerent, informat si cu exemple de intarire a explicațiilor. Din nou, Iuri asta si.a luat.o in bot si acum cred ca se va indrepta catre alta intrebare pentru a.si manifesta nemultumirile impotriva ateilor. Aici deja a fost asaltat si aruncat in celula. Nu mai are drept la replica.

| iurii75 a răspuns (pentru LoveSleep):

" reproducerea prin divizare e..." - știu ce este, nu aceasta te-am întrebat. Și știu avantajele înmulțirii sexuate.
"atunci cand organismul tau a considerat ca e mai avantajos pentru el sa foloseasca acest sistem." - laughing că să vezi. A stat într-o seară la o cafea și se gândea cum să facă. Și să hotărât să-și dezvolte organe sexuale că pe viitor sa se înmulțească altfel. rolling on the floor Sper că ai idee ce schimbări necesita trecerea de la una la alta.

"M-a rupt aia cu girafa." - te compătimesc dar n-am ce-ți face. happy Ținând cont că anume aceasta afirmă teoria, că cu încetul, de-a lungul timpului s-a lungit gatul. Deci nu într-o zi sau două și ar trebui sa fie o mulțime de astfel de fosile. Ar trebui, dar nu-s.

Cât privește link-ul tău - așa se întâmplă când în dorința de a dovedi că au dreptate oamenii recurg fie la falsuri fie la semiadevar.
https://bibleapology.blogspot.com/2018/05/blog-post.html?m=1
E in rusă dar cred că știi cum se traduce. Dacă nu - spui și te ajut. laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru iurii75):

Și câinele meu se joacă cu mai multe cățele, dar nu le f u e pe toate.
Asa și nervul nostru. Degeaba trece prin alte locuri, rolul lui e foarte clar și are treaba doar cu laringele.
Dar stai liniștit ca eu nu sunt tu, o sa caut informații despre toată treaba asta sa ma asigur ca ceea ce zic e 100% corect. Și te anunț la ce concluzie am ajuns.
Oricum, dovezile legate de evoluție sunt covârșitoare, nu e nevoie ca știința sa elucideze mistere precum cel cu girafa.

Cât despre ce ai scris mai sus, îmi e lene sa întru în detalii. Oamenii de știință nu sunt atotștiutori, sunt lucruri pe care nu au reușit încă sa le explice.
"stat într-o seară la o cafea și se gândea cum să facă. Și să hotărât să-și dezvolte organe sexuale că pe viitor sa se înmulțească altfel."

Exact. Dar cum ziceam, încă nu știm când și cum se produc toate schimbările astea. Dar e cert ca se produc la un moment dat.

| LoveSleep a răspuns (pentru iurii75):

Încă o chestie. Știința nu e un întreg. Oamenii de știință descoperă tot mai mult din adevăr. Uneori de înșală, uneori au dreptate din prima, uneori speculațiile se dovedesc mai târziu adevărate, alteori nu.

La religie și credința nu merge asa.
Credința e un întreg. Cade ceva, cade tot.
Dacă în arca lui Noe nu aveau cum sa intre atâtea animale (dau doar un exemplu), nu poți sa zici "asta s-ar putea sa nu fie adevărată".
Și dacă zici ca în toată biblia aia nu e nimic ce ți se pare o gluma proasta sau măcar ceva tras de par, inseamna ca ai probleme psihice.

| iurii75 a răspuns (pentru LoveSleep):

" rolul lui e foarte clar și are treaba doar cu laringele." - e un fals ca si omul de piltdown.
", dovezile legate de evoluție sunt covârșitoare, „ -nici pe departe. De fapt anume din cauza imposibilității de a explica schimbările majore au pus aceasta pe seama mutatiilor, dar nici asa nu merge.
" nu știm când și cum se produc toate schimbările astea. Dar e cert ca se produc la un moment dat." - e cert ca ca ele sa se produca e nevoie de o planificare, ceea ce e imposibil in cazul dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitandu.ma la zeci de episoade de documentare care prezentau pe larg teoria extraterestrilor din anticitate si presupuneau ca textele istorice, arheologia, religia si mitologia contin probe despre contactul dintre extraterestri si oameni, m.a facut sa-mi dau seama ca aceasta carte a fost scrisa de oameni dupa perceptiile lor, au luat parte la fenomene inexplicabile si au simtit nevoia sa isi scrie experientele in carti. Insa din cauza inteligentei mult mai inferioare fata de astazi, au interpretat gresit acele fenomene si au dedus faptul ca acele fiinte erau zei, erau creatorii lor iar asa s.au nascut religiile. Am vazut multe exemple de interpretare gresita in Biblie, chiar si din traduceri si atunci m.a facut sa-mi dau seama ca biblia nu e reala, n.are un sens direct. Este codificata, iar prin urmare treaba asta cu Noe nu o cred. Cred ca este altceva la mijloc si trebuie foarte mult studiat pentru a ajunge la o idee de a incerca sa ne dam seama ce s-a intamplat mai exact atunci incat acei oameni au interpretat in asa fel acea experienta. Nu cred eu ca toata planeta a fost inundata iar Noe intr-o arca de 50 de metri a facut inconjurul globului in fiecare punct cardinal luand in corabie fiecare specie de vieturitoare. Cu siguranta este altceva la mijloc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca am avut ocazia sa citesc o carte scrisa de un american, in care se explica o parte din faptele descrise in biblie pe baze stiintifice. La baza sedea teoria extraterestilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Exact fratele meu. Citeste primul raspuns al acestei intrebari sa vezi ca sunt de aceeasi parere. Trebuie doar sa cercetezi, adica sa fi curios de adevarata poveste (fapt ce ar incalca regula bibiei cand Dumnezeu ordona sa fie omorati curiosii, sau in alt paragraf sa nu cercetam, doar sa credem ce scrie).