| Octavian199 a întrebat:

Cum a facut 'zeul crestin' lumea si universul? Dar fara sa apelati la cartile evreilor(vechiul testament)

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce fantezi diabetice ai

| BlackOldSun a răspuns:

Pe baza stiintei si istoriei poporul mic evreu era doar niste pastori de capre din orientul mijlociu ei fiind in nenumarate ori in razboi cu alte popoare si cuceriti. Ei doar au ''imprumutat'' foarte multe idei din povestile mai ''interesante'' ale religiei poporului persan (Iran) de care au fost cuceriti, anume Zoroastrianisn asta e baza religiei Iudaice si apoi ca secta a acestei religii a aparut crestinismul inventat de romani prin si apoi islamul. sunt doar niste povesti fantastice totul e manipulare pentru mintile slabe. cuvantul Evanghelion vine din greaca si inseamna vestea buna despre victoriile militare. Bibia e doar o carte de ridiculitati, nonses si contradictii de asta e asa uriasa diferenta dintre vechiul testament si noul testament pentru ca cel din urma a fost atent ''rafinat si indulcit'' de romani. Religia te invata sa fii multumit in a nu cunoaste lumea din jurul tau! Cerceteaza fii curios!

| StefanUrsake a răspuns:

Așa cum scrie și în cartea evreilor, vechiul testament. Cu asta și începe mai exact. Ce alt răspuns ai vrea?

| Octavian199 explică (pentru StefanUrsake):

Pana la urma crestinii se inchina la zeul evreu.

| ljr34r a răspuns:

Cum o poate face? Daca un om ar avea o dorinta, ar vrea sa isi construiasca o casa. De ce ar avea el nevoie pentru ca dorinta sa ii fie indeplinita? Ar avea nevoie de iubire, iubirea ce isi doreste aceea casa, iubirea care va cara toate "greutatile", iubirea ce il va motiva, are nevoie de intelepciune, de vointa pentru a pune in practica, de ordine, de temnicie pentru a hotari cu claritate ca ceva trebuie sa dureze pana la data x. si nu in ultimul rand are nevoie de rabdare.

| Mclaren12 a răspuns (pentru ljr34r):

Ce tot vorbesti acolo bre. Ca sa-ti construiesti o casa ai nevoie de bani cu care sa cumperi materiale, teren unde s-o construiesti, acces la canalizare, meseriasi, forta de munca si chestii de genul. Nu construieste iubirea casa in locul tau laughing

| ljr34r a răspuns (pentru Mclaren12):

Multumesc pentru corectare cred laughing Poate nu am ales cel mai bun exemplu, nu m-am exprimat cum trebuia.
Dar ma refeream ca astea sunt niste atribute, atributele Lui si ca a fost nevoie de acestea pentru a construi aceasta lume. Si de acestea are nevoie chiar si un om, daca vrea sa faca ceva. Daca vrea sa fie intr.un anumit fel.

| Octavian199 explică (pentru ljr34r):

Nimeni nu mi-a raspuns la intrebare.Crestinii fug de aceasta intrebare? rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Pai vechiul testament nu e al Evreilor...E pentru toata lumea fiindca e cuvantul lui DUMNEZEU.
Iar Dumnezeu e Dumnezeul tuturor El nu face exceptii.
Doar un om indoctrinat sau prost ar pune o intrebare ca a ta crezand ca e o intrebare buna.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Habar nu ai de biblie, dumnezeu asta a facut un legamant cu poporul evreu

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Pai da, a făcut un legământ in vechiul testament.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

A facut unul vesnic cu israel =pamantul sfant, iar iisus a spus ca el a venit sa implineasca legea nu sa o destrame

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Da,legea Tatalui.
Dar după moartea lui Iisus calea spre mântuire s-a schimbat.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Iar scrii aiureli, iisus a spus mircea ca nici un cuvant nu va fi anulat din vechea lege

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Mă oricât ai încerca sa minti si sa discuri doar pasaje si nu întreg contextul, îmi arati doar ca esti pierdut de tot.

evolutionismul se bazează pe rațiune ateilorcare cred ca nu există paranormal.
Ratiunea credincioșilor crestini e capabila sa inteleaga minunile făcute de Dumnezeu.
Iar daca energia din care a creeat big-bangul era din totdeauna savantii se contrazic singuri.
Daca s-a format din nimic iar se contrazic singuri fiindcă aceste fenomene sunt paralele cu ratiunea omeneasca, iar ateii savanti spun că pentru toate exista doar răspunsuri rationale, care nu au la baza elemente care se desprind din paranormal.
Deci ei de când au scos teoriile si pana azi se contrazic singuri.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Mircea batranetea asta

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca nu ai ce sa comentezi la ce am spus.
Deci nu mai veni cu teoria evoluției.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Cine a venit ma mincinosule, cum poti minti in halul asta mircea

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Ce minciuni ba.
Daca te deranjează adevărurl nu înseamnă că mint.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Sectanctule tu minti non stop

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai răspunsuri asa faci, nu e prima oară când te întreb ceva si răspunzi cu altceva.
Eu ti.am răspuns la toate întrebările.
Nu am schimbat subiectul, si am răspuns cu lucruri adevărate, chiar daca tie ti se par necunoscute

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Mircea esti o masina de minciuni

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Am venit doar sa fac mișto de tine.
Uite aici povestea vieții tale laughing)) laughing)
https://m.youtube.com/watch?v=uqwRPsbpj44&feature=youtu.be

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Esti cam bine dispusa dupa lucru

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Auzi Vasile acum te-ai apucat și de ghicit in cartii, de unde știi tu când vin eu de la servici, bre?

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Presupun ca lucrezi 8 ore

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Vrăjeală,ma stalkcarestii

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Te simti speriata

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Dar vaii ce ma sperie, un gras, scund fara conditie fizica
Alerg mai repede că tine Vasile

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Reao

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Fometistul,laughing)

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Ma eu simt mereu ca in ultima zi inainte de apocalipsa

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Doamne ajuta!

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Fantezie cu germanii plângă, uuuuhuu

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

O sa fi prima pe lista

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Este 'fess nu mai pot eu de pista ta
,

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Tot eu ma omule.
ce chef de viata iti da un on care atunci cand nu are argumente considera ca subiectul e o minciuna.
Daca vrei sa mai spui ceva raspunde la ce te.am intrebat.