| ZacheuN a întrebat:

Cum a fost despărțită lumina de întuneric?

5 răspunsuri:
| nicucostea855 a răspuns:

Prin rotatia pamantului in jurul axei sale de rotatie.

| rapandula a răspuns:

Pai la inceput prima data a fost lumina datorita exploziei big-bang-ului. Dupa ce s-a racit totul a fost intuneric bezna insa gravitatia si energia neagra au unit elementele chimice in corpuri uriase numite stele, care isi fuzionau cele trei elemente chimice primordiale aparute dupa big-bang si astfel au fost create surse uriase de lumina si energie. Datorita proceselor de fuziune nucleara si a presiunilor uriase din interiorul stelelor, acest lucru a dus la crearea altor elemente chimice. Explozia stelelor a dus si ele la formarea altor elemente chimice. Datorita exploziilor stelelor, praf si materiale cosmice erau in abudenta, unde gravitatia si energia neagra a avut din nou un rol in a le unii. S-au format din nou stele, doar ca de data asta s-au format si planete pentru ca elementele chimice erau intr-o varietate mare si in abudenta iar multe dintre ele nu puteau incepe sau forma procese de fuziune nucleara. Aceste planete s-au format in jurul stelelor datorita gravitatiei lor care le-a adunat in mai multe corpuri (planete) iar unele dintre ele se rotesc 360° avand si zile si nopti, altele sunt blocate mareic, o parte avand permanent lumina iar cealalta noapte.

| Whateverrr a răspuns:

Domnul stie. Eu cred ca atunci au fost delimitate conceptele de lumina si întuneric

| Panamax a răspuns:

Zeul avea deja aplicatia Amazon Alexa.
A zis sa fie lumina si lumina s-a aprins.

| Eisenheim a răspuns:

Nu știu bineînțeles, dar ca să nu mă fac de râs arunc in fața Biblia ca o carte de joc și încep, domnu Dumnezeul a zis sa fie lumina și...bla bla bla. M-am scos nu-i așa? Îs deștept laughing deși în realitate habar n-am