| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma dezleg de obligatiile pe care le am fata de persoane care spun ceva facand altceva? Cum ma dezleg de asteptarile lor de la mine? Dar Dumnezeul asta nu trebuie sa-i potoleasca, de ce ma pedepseste in jocurile lor?

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu vad ce legatura are acest dumnezeu cu ceea ce ai mentionat, dar in fine.

Pur si simplu nu te asociezi cu cine nu vrei.
Ei au asteptari de la tine pentru ca tu esti ceea ce ii face sa aiba asteptari.
Daca nu le dai sansa asta, ei nu vor mai avea asteptari de la tine.
Pune piciorul in prag si spune NU.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj fictiv de poveste primitiva si absurda care nu poate face nimic si prin urmare noi trebuie sa facem ce trebuie si ce e bine.

| Mopmop a răspuns:

Efectiv ignora astel de persoane. Chiar daca sunt membri ai familiei tale. Daca te incojori cu oameni de calitate vei avea numai de castigat.

| badpanda a răspuns:

Ai doar ce meriti.
Cu cat o sa intelegi mai repede si sa accepti asta o sa suferi mai putin.
Pana atunci da vina pe altii pentru esecurile tale.

| stefiiii3 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat si a creat un loc unde sa stam, judecata vinde dupa moarte. Acum, ne lasa sa facem ce ne taie capul, ceea ce vrem sa facem. Oricat ai zice de Dumnezeu, nu este vina lui pentru ceea ce suntem si ceea ce facem.
Doar trebuie sa ignori, e greu, dar la un moment dat vei reusi. Nu merita sa te consumi pentru altii.
Sper ca te-am putut ajuta.