| PreaDulcePreaFin a întrebat:

Cum ar fi fost, daca isus ar fi fost negru, si l-ar fi chemat abdul :)))?

oo salva tiieee abdum!

http://imgur.com/gallery/fVfaI

23 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Nu inteleg de ce va este greu de inchipuit ca Iisus ar fi fost negru...

''O spune biblia, o spune jurnalul babyloniei, o spunem noi copiilor nostri... Aveti totul, acum ce vreti un Dumnezeu alb?!?
Dumnezeu e negru.''
-Bob Marley

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Iisus a fost negru.Bine,nu ca si cei din Africa, ci ca si evreii.

| Lizzu a răspuns:

Datorita faptului ca omul Iisus s-a nascut in acele locuri, in sanul acelei civilizatii, el a fost negru.
Si Maria si Iosif la fel.
Erau oameni din acele locuri. Oameni normali ca si ceilalti, aratand la fel ca toti ceilalti.

Au existat studii pe baza acestui fapt si documentare.
Te nasti intr-o natie si apartii acelei natii prin ADN. Nimic nu se schimba.

Asa ca nu e nimic de ras daca a fost negru.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru Lizzu):

Vreau o icoana cu isus negru! laughing)

| Lizzu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Si de ce sunteti asa siguri ca a fost ALB? fratilor? pe bune...
Toti stim ca acea rasa de oameni are pielea inchisa la culoare..nu stiu de ce ne mintim atat.

Icoanele ortodoxe infatiseaza un Iisus alb pentru ca oamenii tind sa aloce caracteristicile lor proprii si lui dzeu.
Mahommed e negru, nu?
Ce alta explicatie mai trebuie?

| codrut a răspuns (pentru Lizzu):

Icoanele ortodoxe prezinta infatisarea lui Isus din care a rezultat un amalgam de sobreditate si sfintenie absoluta. Cand eram mic intrebam : ''Tati de ce Isus este suparat, si atat de serios mereu''? In icoane Isus arata ca un violator de copii...

| Lizzu a răspuns (pentru codrut):

Nici chiar...
Dar vreau sa spun : oamenii isi picteaza idolii asa cum si-i imagineaza mai bine si intr-o lumina cat mai buna posibil...

Este clar faptul asta.
Icoanele nu infatiseaza realitatea, sunt o minciuna si toti o cred.

| Maxim96 a răspuns:

Iisus a fost alb, nu se spune nicaieri sa fi fost negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pentru tine poate fi oricum, si sa-l cheme cum vrei tu.cum il chemi tu pe el conteaza.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru anonim_4396):

Daca un pusti de 12 ani te-ar striga " ba gaozarule " te-ai intoarce bucuros si l-ai asculta ce are de zis? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai dulceata? si finete? uite un experiment, facut in baie cu vreo 12 insi; intra unul mai la urma si striga; muila? bai muila? da asa la misto.ia ghiceste cati s-au intors sa vada cine e strigat? toti cei prezenti. daca m-ar striga pe mine? EU am un nume si nu sant strigat niciunde decat cu numele meu.cine nu are ce face poate veni cu tot felul de chestii si gaselnite si intrebari si troling.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru anonim_4396):

Tu zici ca asta e numele zeului? ia strigal sa vedem ce se intampla? ia sa vedem raspunde?

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, isus a fost negru (Presupunand ca el chiar a existat). La ce va asteptati? Om alb intr-o natie neagra (evrei)? Asta da minune!

| PreaDulcePreaFin explică (pentru BlackSulphur):

Isus a exista nu cred ca sunt dubii. ca nu a fost zeu assta e altceva

| DiamondEyes a răspuns:

Imi plac dreadurile.

| codrut a răspuns:

Asta ii tarelaughing, eu imi pun alta intrebare. Care ii Dumnezeu dintre cei trei. Eu ma gandesc la ceva de genul:
Dumnezo: Isus te trimit intr-o misiune sinucigasa, o fac pentru tinehappy, ba nu, pentru mine, ba nu, pentru tine, nu. pentru amandoi, adica eu, adica tu, pff, la naiba!, du-te odata!, o sa fii suparat pe mine 3 zile dar mna, dar o sa fiu cu tine, ca eu sunt tu, ba nu!, tu esti eu, deci nu mai conteaza, o sa fiu cu tine acolo pe cruce (in gand: de fapt nulaughing )

| sublime89 a răspuns (pentru codrut):

SI asa d-zeu s-a sinucis pentru oameni laughing Sau stai, de ce a murit isus pe cruce? thinking Ah da, pentru pacatul lui adam si eva. Pe care tot d-zeu i-a alungat din gradina edenului pentru o greseala pe care el a stiut ca o vor face (pentru ca el stie tot de dinainte). El a stiut si ca isus (adica el), va fi rastignit pentru acel pacat. Deci d-zeu a zis cam asa: "Mai, adam si eva au pacatuit, v-am pedepsit, dar hai mai ca va iert. Mi-a mai trecut si mie supararea dupa vreo 4000 de ani. Si ca sa fac asta o sa trimit unicul meu fiu sa moara pentru voi. Adica, eu. Adica eu ma trimit pe mine sa mor pentru voi. Adica ma sinucid pentru voi. Vedeti ce bun sunt? :->" laughing

| codrut a răspuns (pentru sublime89):

laughing, poveste mai idioata nu exista.

| PreaDulcePreaFin explică (pentru codrut):

Isus iarta un violator de copii, dar nu iarta un om care a mancat din fructul interzis... GoD logic rolling on the floor

| sublime89 a răspuns (pentru codrut):

Da laughing Si la final sa le spuna: "V-am pacalit. Eu nu ma pot sinucide pentru voi pentru ca sunt nemuritor. Vedeti, am inviat. Dar asta-i tot pentru voi bineinteles. :->"

| codrut a răspuns (pentru sublime89):

Eu il inteleg pe Isus, avea un stil hippy, cu par lung si codite, pantaloni verzi, maieu roz, care facea plimbari lungi pe apa si se rupea la petreceri cu vin cu cei 12 prieteni ai lui, era un tip tare, dar e prea mediatizat.

| sublime89 a răspuns (pentru codrut):

Nu stiu cum era sau cum nu era, dar stiu ca dus cu pluta era rau de tot. Un fanatic religios, si nimic mai mult. Restul sunt povesti. Dar fanatismul ala al lui e de inteles, si explicabil daca tinem cont de ce fel de oameni traiau atunci. Toti erau putin sariti, cam asa cum sunt musulmanii in ziua de azi, sau alti fanatici religiosi, chiar si multi crestini.

| codrut a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Era fructul lui preferat ma! Cum adica nu are logica?