| StrongHeart a întrebat:

Cum ar fi o lume fara religie,biserica,traditii?
Ar fi oamenii mai distructivi sau ar fi o lume mai linistita? Care ar fi efectele unei lumi in care nu mai exista conceptul de Dumnezeu?
Omul vechi credea in forte dincolo de puterea lui de intelegere si in multe aspecte asta il limita,motive evidente-superstitiile care limitau progresul omenirii.
Omul modern, sa spunem de la sfarsitul secolului 18 pana azi ( asta e o idee preluata dar cred eu destul de adevarata) a pus in aceeasi oala valori precum instinctul,intuitia cu superstitia,stiinta fiind ceva concret,am nevoie de dovezi sa demonstrez un lucru chiar daca sunt indicii si intuitia imi spune clar ca x=y,pana nu acel x este matematic demonstrat =y x ramane x si y ramane y.
Parerea mea e ca progresul si evolutia oamenilor e blocata nu de religie,spirtualitate,sau lucruri care tin de natura supranaturalului si nici de stiinta,care reprezinta tot ce tine de natural.
Ambele au in spate bagaje mari de suferinta sa zicem:Fanatismul religios ce poate duce la razboaie,iar in cazul stiintei,stim cu totii ca medicina moderna a trecut prin niste etape dureroare sa ajunga unde este.
Daca cele doua ar colabora,macar putin,aici vorbesc de oamenii religiosi si spirituali sa asculte si de stiinta,dar sa fie din surse credibile,iar cei ce sunt adepti stricti ai stiintei sa faca loc si pentru posibilitatea ca lumea in care traim sa nu fie doar fizica,poate am gasi raspunsuri la intrebari care au macinat si pe cei mai mari genii de-a lungul istoriei.
Eu cred ca problemele societatii apar tocmai din diferentele acestea de opinii,cand oamenii incep sa se desparta in tabere si sa se razboiasca cumva dintr-o mandrie si nu vor sa lase garda jos niciun moment sa reconsidere daca cauza pentru care lupta e una buna.
Sunt constient ca in lume vor continua sa existe razboaie si diferente si probabil nu vom ajunge la un numitor comun,razboaie sau dus de cand lumea,avem razboiul in sange.
Ma scuzati ca am scris ditamai romanu,poate cu greseli de gramatica pe ici pe colo, dar pana la urma esenta conteaza.
Ma gandeam sa ascult si ideile altora despre asta.
Voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Se vede ca multi refuza sa inteleaga realitatea, fara religie pe terra NU existau oameni, viata. Dumnezeu Tatal ESTE sursa vietii in Univers, NU exista viata fara EL. Noi primim viata, nu o avem, viata NU este un dat natural ci un cadou de la Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Si budistii, hindusii de la cine primesc cadoul asta?

| ania a răspuns (pentru suntserios):

Tot de la Dumnezeul creștin, EL e creatorul universului.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Ce ai scris tu e doar aroganță maxima. Sa crezi ca tu ai dreptate si alte 5 miliarde de oameni se inseala.

| ania a răspuns (pentru suntserios):

Toți suntem exclusiviști referitor la convingerile noastre în privința sursei universului, și relativiștii sunt convinși că cine nu e relativist se înșeală. Pe de altă parte nimeni nu cred că se gândește serios că materia, atomii, au apărut parțial după cosmogeneza teistă, parțial după cea hindusă etc. Bănuiesc că toți suntem de acord că universul trebuie să aibă o cauză unitară.

| ania a răspuns:

Ar fi ca un orfelinat unde copiii sunt triști pentru că n=au păriți da nici nu vor să/i găsească.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma gandesc la un singur lucru. Cate vieti ar fi fost salvate daca nu existau religii...

| Meme10Memu a răspuns:

Nu exista si nu va exista vreo lume fara Dumnezeu.

Apariția relativ bruscă a diferitelor forme de viață îi determină pe unii cercetători evoluționiști să pună la îndoială versiunea clasică a teoriei lui Darwin.

| Algo098 a răspuns:

Ar fi mai buna. A ne lasa condusi de fantezie nu e un lucru util.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii au creeat religii deindata ce au infiintat primele societati. Religia e strans legata cu evolutia. Primele mari contructii omenesti sunt dedicate zeitatiilor. Crestinismul a castigat datorita ca a fost o miscare dedicata saraciilor., celor opresati.
Iar evolutia nu e stopata de religie ci de lipsa de interes : Exemplu de ce sa cuceresti spatiul daca oricum ii domini pe toti de pe planeta (SUA dupa razboiul rece). Pe cand in anii 60` nu stiau cine sa faca cele mai noi descoperiri, inovatii.
Concurenta., competivitatea duce la evolutie.