| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi sa purtati swastika si sa mergeti intre evrei? Sau un tricou cu "white and proud" in Bronx? Oare nu e la fel si cu isus?

Daca isus se intoarce, credeti ca vrea sa vada cruci atarnate la gatul vostru?

20 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Cu siguranta nu i-ar placea crucile atarnate la gat, sau peretii bunicii plini cu icoanele 'sfintilor'.

| LikeARollingStone a răspuns:

Moooamaa! Sunteti mai multi atei in categoria asta! laughing Ce cautati mah aici? Duceti-va la T/A-ul vostru! waiting

| milan9 a răspuns:

Nu ştiu pentru cine este Crucea motiv de îngrijorare, dar pentru creştini, ea este MOTIV DE CINSTE, DE LAUDĂ, este PUTEREA LUI DUMNEZEU!

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."

3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"

4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."

5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."

8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;

9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",

10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."

11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)

12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Realizezi ca ce ai oferit tu acum sunt chestii "metaflorice" nu? Astea nu au nici o legatura cu purtatul unui obiect in forma de cruce la gat, pe mana sub forma unei bratari, in urechi gen cercei, etc.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
Si cand are de gand sa vina Fiul Omului pe norii cerului ca a trecut 2 000 de ani, apuc sa beau o bere cu el sau vine peste 10 000 de ani?

| milan9 a răspuns:

Dacă te referi la obiecte de cult, atucni pot să-ţi dau exemplu de 100 de obiecte de cult folosite de evrei şi solicitate de Dumnezeu sau de profeţi...

Dar cred că era vorba de altceva.
După cum spuneam, sf.cruce nu este o insultă la adresa creştinismului, ci este SIMBOLUL CREŞTINISMULUI, semn de CINSTE, este PUTEREA LUI DUMNEZEU:

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."

3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"

4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."

5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."

8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;

9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",

10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."

11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)

12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Obiectele de cult (precum icoanele) insultate cu mare virulenţă de către sectanţi, SUNT DE MII DE ANI ATESTATE prin chiar CUVINTELE SCRIPTURII!

Dacă evreii aveau un anumit fel de obiecte de cult, creştinii au alte obiecte de cult (creştinii Bisericii de azi precum şi cei ai primelor secole).

Ideea este că dintotdeauna acestea au fost văzute ca fiind necesare!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu nu are NIMIC împotriva obiectelor de cult! Mai ales că acestea au rostul de a INTENSIFICAsentimentul religios, de a sugera SEMNIFICAŢII mistice.

Alături de obiectele de cult insultate de către eretici se află şi gesturile CU VALOARE SIMBOLICĂ nerecunoscute în general de către aceştia. La evrei spre exemplu, acestea erau întâlnite cu mare ABUNDENŢĂ: ruperea hainelor -Kriyah- (pentru a exprima durerea), Nichum Avelim, Kaddishul, ceremonialul Bar-Mitzvah, ceremonialul Tahara, misiunea celei numite Chevra Kaddisha, ceremonialul numit Brit Milah, etc, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spre exemplu, LA CEREREA LUI DUMNEZEU sau sub îndrumarea profetilor, evreii Vechiului Testament aveau (sau după caz, chiar au) nenumărate obiecte de cult:

sfeşnice, lumânările, Chivotul legii, Heruvimii din aur (!), veşmintele specifice, cărţile de cult, jertfele specifice, diferite obiecte şi materii indispensabile cultului, rugăciuni fixe, Scrierile sfinte, Yarmulke, Kippa (acoperamantul capului), mezuzot (cutiuţe care se puneau simbolic pe tocurile usilor), Mezuzah (tocul usii cu valoare simbolică), Tzitzit (franjuri rituale atasate unui vesmant purtat de un barbat), obiectele şi materiile folosite în ritualul circumciziei, alte obiecte: Bimah, Aron Kodesh, Mizrah – zidul plangerii, Petikha (draperia care acoperea Sfânta Sfintelor), Aliya, Hagba si Glila, Karen Kayemet LeYisrael (cutia ce culoare albastru cu alb necesara strangerii fondurilor), tefillin (cutiute negre la care sunt atasate curele de piele neagra), arba kanfot (cu câte 613 franjuri), etc...

| BlackSulphur a răspuns (pentru milan9):

Milan, imi faci o favoare? Urmatoarele dati, te rog scurteaza commenturile, sa-ti incapa in maxim doua informatia. Limiteaza-te la ce este esential, si fa doar trimiteri la versete, ca lumea le poate vedea pe net daca chiar este interesata Multumesc.

| PedoBarbie a răspuns:

Mişto întrebare.

| Rakanishuu a răspuns:

Dar si ce mai cruci. laughing)

| milan9 a răspuns (pentru Rakanishuu):

Da, de exemplu eu am una mica, din material textil... happy
Se pune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care e ala asa de tare si mare sa isi agate de gat o cruce? iti dai seama ce cool ar fi sa mergi cu o cruce de marmura atarnata de gat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu de altii, dar cu siguranta voi purta asta http://www.ivory-jar.com/......-818-p.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tare asta.

| BlackSulphur a răspuns:

"Ever seen the Lord smile?
All the care for the world made Beautiful a sad man?
Why do we still carry a device of torture around our necks?
Oh, how rotten your pre-apocalypse is,
All you bible-black fools living over nightmare ground."

- Nightwish "Song of Myself"

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Bine zis...

| PancuVictor1994 a răspuns:

Iisus a facut din cruce un simbol al crestinatatii.Nu vad de ce ar trebui sa Il deranjeze

| NutellaVsFinetti a răspuns:

Stii ca nu trebuie sa se intoarca pentru a-i displacea asta nu? Poate sa ramana acolo unde ii si sa-i displaca la fel de mult. Desi nu cred ca e cazul cand vine vorba de "cruci atarnate la gat".
De ce nu te-ai luat de crucile intoarse de pe tricouri si cele cu bratele rupte care sunt clar semne impotriva Lui? Pe alea cred ca s-ar supara mai degraba.

In plus, n-o sa se intoarca oh go on decat daca o fi sfarsitul lumii.
Pentru a arata ca o singura viata are omul, se naste si moare doar o data. Pentru a-i da peste nas reincarnarii.(Unde mai pui ca daca ne-am purifica prin reincarnare sacrificiul sau de a se rastigni ar fi in van? dar asta-i deja alt subiect)