| GodVsMind a întrebat:

De ce va inchinati la cruci? Pare stupida intrebarea dar stupid e faptul in sine. Daca Isus ar fi murit in accident de masina (sunt ironic, in caz de raspuns al crestinilor cu "nu existau atunci masini"), v-ati fi inchinat la o capota stramba de Dacie?laughing. Credeti ca mirificul vostru profet (in cazul in care ar exista, si s-ar intoarce) ar vrea sa vada la fiecare pas obiectul pe care a murit? E ca si cum unui tip care a fost injunghiat i-ar placea sa vada la fiecare pas cutite. So?...

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poate creștinii
se închină la cruci
restul nu!

| Hombre a răspuns:

Si inca te mai miri?winking

| danay72 a răspuns:

E bun argumentul tau, asa e.De fapt nici unde in Biblie nu spune de inchinarea la cruce.

| milan9 a răspuns:

Tu de fapt pui în discuţie cinstirea sau respectul care se aduce acestui simbol central al creştinismului, semnificaţiilor sale profunde...

Nu se cinsteste nici materia in sine si nici valoarea artistica a obictului in sine. Gestul rememorează înteaga dăruire şi Jertfă adusă personal de Fiul lui Dumnezeu pentru fiecare dintre noi, şi pentru mine dar şi pentru tine.

Această relaţie şi acest semnificat depăşeşte determinarea şi limitarea materială a obiectelor în sine.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un alt lucru esenţial de ştiut este faptul că obiectelor de cult (inclusiv sf.Cruci) li se acordă CINSTIRE şi NU ÎNCHINARE (pentru a nu se confunda cu închinarea către Dumnezeu).

Deşi cinstirea sf. Cruci mai este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie de natură lingvistică, terminologică. Confuzie explicabilă probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată… happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Confuzia este deci doar pe teren lingvistic, deoarece practic, nici un creştin al Bisericii nu face confuzie între Dumnezeu şi creaţia sa, între închinarea (adorarea) acordată divinităţii şi cinstirea (respectul) acordat sf. Cruci ca simbol central al creştinismului.

Din păcate, uneori oamenii îndepărtaţi de Biserică, neobişnuiţi cu rugăciunea sau cultul divin, preferă să rămână la formalism, la gesturi formale, considerând că astfel şi-au achitat "datoriile" faţă de Divinitate, dorind parcă să scape mai repede de această "povară".

Astfel ei nu au timpul şi dorinţa suficientă de a se ridica cu gândul de la "formal" (care are DOAR scopul de a ajuta concentrarea, de a inspira meditaţia) la nivelul spiritual superior, la Dumnezeu, la sfinţenia Lui, la modelul de urmat al sfinţilor…

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

" Gestul rememorează înteaga dăruire şi Jertfă adusă personal de Fiul lui Dumnezeu pentru fiecare dintre noi, şi pentru mine dar şi pentru tine."
Ce forta ai sa crezi in asemenea minciuni si aberatii.
Dumnezeu= o entitate inchipuita.
Maria, pamanteana insamantata prin duh sfant= abstract.
Isus, pamantean=fiul entitatii inchipuite=abstract.
In mediul in care traim procrearea are alta valenta decat cea pe care o mistifica biblia.
Isus, pamantean fiul lui Maria si Iosif, pamanteani= firesc, asa se face procrearea in natura.
Daca asta e starea de facto si de iure a procreerii in natura mediului in care traim tu de ce crezi in basme?

| milan9 a răspuns (pentru Hombre):

Dacă modalitatea "de facto " a procreerii este aceea a existenţei unui uter dar şi a unei "paternităţi", "prin natura mediului în care trăim" tu de ce crezi în basmele clonării şi ale manipulării genetice a embrionilor umani?

De ce crezi în posibilitatea ca embriogeneza să poată fi stimulată pornind fie şi numai de la materialul genetic al numia unuia dintre părinţi, sau al unei singure oarecare celule implantată mai apoi într-un uter?

Dacă un omuleţ de laborator poate face asta, atunci de ce crezi acest lucru imposibil pentru Divinitatea care a creat Universul (plecând de la premisa existenţei Sale, fără de care n-ar mai fi avut rost insultele tale referitoare la "procreere")?winking

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

"Dacă un omuleţ de laborator poate face asta, atunci de ce crezi acest lucru imposibil pentru Divinitatea care a creat Universul (plecând de la premisa existenţei Sale, fără de care n-ar mai fi avut rost insultele tale referitoare la "procreere".
Pentru ca divinitatea in care crezi tu e inventata de niste oameni la fel ca tine care le place sa creada ca are un protector sa grije de ei si ca bonus isi doresc si viata vesnica plina de fericire maxima iar realitatea ii sperie. Daca pe ei ii inteleg ca in vremea lor cand au scris biblia cunostintele despre univers, stiinta putina, fizica, chimie, biologie mai nimic, si-au imaginat astfel creatia universului si a vieti pe pamant, tu nu ai nicio scuza, esti doar un indoctrinat care crede in cai verzi pe pereti.winking

| milan9 a răspuns:

Dspre Sf. cruce sunt yeci si yeci de versete in Scriptura...

| milan9 a răspuns:

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la UN ANUMIT SEMN DISTINCT! "Băţul" sau "stâlpul", nu ar fi fost absolul deloc ceva distinct!

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| grab a răspuns:

Nu ne inchinam la crucea de lemn si apoi o bagam pe foc, ne inchinam la ce semnifica acele capete de cruce, Sfanta Treime.
Pe logica ta ar trebui sa inchidem tot ce inseamna religie si biserica acum in secunda asta ca si asa e o mare pierdere de vreme, nu?

| Miauti a răspuns:

Ca sa nu se inchine la V-uri. Hai sa ti spun ceva mult mai stupid. Azi am auzit radio ca s-a dat voie sa se poata binecuvanta si sfinti autoturismul.

daca nu ma crezi...
http://www.realitatea.net/soferi_1232590.html
Deci care e mai stupid? :)))

| milan9 a răspuns (pentru Miauti):

"Sfinţirea" cu tot formatul ei este in ultima instanta o rugaciune. Nu un ritual magic, nu un lucru absolut obligatoriu pentru mantuire (a casei, a masinii).

DAR, omul vrea sa simta acel comfort interior ca L-a chemat pe Dumnezeu în ajutorul sau...
Credinta ii ofera garantia validitatii...
Unde-i baiul?winking

| GodVsMind explică (pentru Miauti):

Nu ai cum sa fi asa terminat! Vai de ei! Prizonieri in propria lor viata

| Maxim96 a răspuns:

El a ales crucea ca sa moara pe ea.Ea este arma cu care Hristos a biruit iadul.
Crucea a fost inchipuita inca din Vechiul Testament. Iacov binecuvata pe fii sai punand mainele incrutisate pe capul lor.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Si toti ceilalti gainari care au murit crucificati au ales-o? Pe atunci crucificarea era cea mai folosita metoda de tortura si executie a celor care incalcau legea.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Hristos a ales-o.El a murit ca un miel nevinovat care s-a dat spre junghuere.Cel ce s-a pogorat din cer si a luat trup si a patimit ca sa ne slobozeasca pre noi din patimi a fost Hristos, Cuvantul lui Dumnezeu Cel mai inainte de veci.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Si ciocolata invelea marmota in staniol.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ma noi vobim de cruce nu de ciocolata.Crucea e arma lui Hristos si noi o cinstim pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că Iisus preferă să avem o închinare interioară și spirituală, decât să avem una exterioară și formală.

Din păcate oamenii preferă o închinare formală, centrată mai mult pe obiecte decât pe Subiect.

Eu cred că aceasta încearcă porunca a doua din Decalog să ne avertizeze:
„4. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!
5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam,
6. Şi Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele." (http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20)

Vom spune că cei care prețuiesc crucea nu se închină ei, ci... Și în religiile păgâne e la fel: chipul cioplit nu e zeul în sine - EVIDENT - ci o reprezentare care te ajută să te închini mai bine.

Creștinismul popular a înglobat multe obiceiuri păgâne, de unde nevoia de a ne întoarce mereu la cerințele Bibliei.

Pentru că:
„7. Dar în zadar Mă cinstesc, învăţând învăţături care sunt porunci omeneşti." (http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=7)

Biblia nu cere nicăieri folosirea crucii ca obiect de închinare. Dar, folosirea șarpelui de aramă (care fusese un simbol al jertfei lui Iisus - vezi discuția cu Nicodim)... folosirea în închinare a acestui șarpe s-a considerat idolatrie.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pe timpul ala nu existau masini.In biblie scrie in ce mod va patimi Fiul Omului (asa ca lsa ironiile). Daca tu nu intelegi semnificatia crucii nu mai vorbii doar sa te afli in treaba.

| bobbyjah a răspuns:

Crucea exista cu mult inaintea crestinilor, e luata de la egipteni, ei o numeau ankh http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Ankh.png
crucea este simbolul vietii, linia orizontaal si cea verticala care formeaza crucea reprezinta suprapunerea planului fizic cu cel spirtual, subtil, astral poti sa-i spui si "paranormal" :)), de asta se foloseste crucea.Acum nu stiu cati din crestini accepta acest concept

| anonim_4396 a răspuns (pentru bobbyjah):

E de fapt crucea crestina e un instrument de tortura folosit in roma antica, in ce priveste mesajul ai dreptate

| alexeserban10 a răspuns:

Ai sa iti zic ceva cineva a facut lumea asta pana la urma dumezeu ieste cu adevarat eu fumez beau ma bat da cred ca este

| GodVsMind explică (pentru alexeserban10):

Inainte sa imi spui tu mie ca dumnezeu " ieste" pune mana si citeste, documenteaza-te. Iar restul nu inteleg ce rost are, si eu fumez si nu ma laud si nu prea vad unde iti este raspunsul la intrebarea mea. Deci, daca te decizi sa te intorci cu un argument, te astept cu dragwinking