| EvangelineDS a întrebat:

Cum ati reactiona ca parinte, daca ati afla ca, copilul dumneavoastra e satanist traditional?

Răspuns Câştigător
| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

I'as oferi libertatea sa creada in ceea ce vrea el sa creada, atata timp cat nu devine un satanist 'rebel' care ajunge sa ucida si plm..rahaturi de'astea. Eu sunt satanista moderna (in fine stiu ca e aproape acelasi lucru cu ateismul, in a way) deci poate doar as incerca sa ii explic de ce consider ca nu exista Dumnezeu sau Satan.

50 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Baga-ti mintile in cap si reneaga orice, dar absolut orice religie, ca altfel, esti mancat, juniorule!

| William a răspuns:

Parintii sunt responsabili de educatia copiilor lor. Daca un parinte nu isi educa copilul si nu il invata ce e bine si ce nu atunci nu este vina copilului. Eu nu imi doresc sa am copii din prea multe motive ca sa le scriu aici dar daca as avea unul as face tot ce imi sta in putinta sa il aduc pe calea cea dreapta.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru William):

Poate fi si anturajul, prieteniile, tentatia, noul, misterul din cadrul acestor grupari asa dar sa le acordam si parintilor circumstante atenuante fiindca ei trebuie sa se ocupe si de partea materiala a lucrurilor asa ca uneori din motive obiective au foarte putin timp pentru hrana spirituala a copiilor! Sa nu aruncam cu piatra, sant vremuri grele pentru multi>

| William a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Da, dar sunt 2 parinti si un copil. Cred ca tata poate sa aduca bani iar mama sa se ocupe de educatia copilului, nu spun ca tatal nu ar trebui sa se implice doar ca nu trebuie sa se implice la fel de mult ca mama. Si de ce sa se puna lucrurile din lumea aceasta mai presus de lucrurile din lumea cealalta? Viata aceasta este umbra si vis, nu am venit aici ca sa ramanem. Unui om nu ii foloseste la nimic sa aiba toate bogatiile pamantului, daca nu are pe Dumnezeu nu are nimic. ''Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra." (Mat. 6, 33). Nu am vrut sa invinuiesc parintii pentru educatia copiilor, dar atunci cand sunt mici copii sunt foarte usor de modelat, cand cresc parintii nu mai pot sa ii educe, pot doar sa ii sfatuiasca si sa incerce sa le arate calea cea dreapta sperand ca ei (copii lor) o vor urma. Vor veni vremuri si mai grele cand se va arata fiara. Referitor la tara noastra iti recomand sa urmaresti asta http://www.youtube.com/watch?v=ImlSgSP-Kvc.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru William):

Sincer ma bucur ca ma contraziceti mai ales cu astfel de argumente bune intemeiate! Imi aduceti aminte de focu; l dragostei dintai a uceniciei mele. Dar oare acesti parinti la randul lor au avut fericirea de a avea o educatie ca a dumneavoastra? Ideea mea era sa-i ajutam cu duhul blandetii caci numai cel neprihanit are dreptul sa arunce piatra! iar isus a zis-judecata este a Mea- sau in alt loc Isus a zis- nu judecati ca sa nu fiti judecati_cu stima!

| William a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Da, dar cum sa ajuti pe cei care nu vor sa fie ajutati? Pe cei ce nu cred ca au nevoie sa fie ajutati. In afara de rugaciune nu imi vine in minte nimic. ''Datori suntem sa ne rugam unii pentru altii''. Doamne ajuta.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru William):

Eu ma voi ocupa singur de educatia copilului meu, femeile tind sa inventeze mosi craciuni, nenea bau bau si nenea doamne doamne ca sa il stapaneasca pe copil, este foarte gresit.
Copilul meu va face box, inot si va incepe cu lectura de mic 6-7 ani ca sa-si formuleze un vocabular, nu o sa las scoala sa-l educe, nu il voi lasa la orele de religie, nu voi permite profesorilor sa-l critice sau sa-i dea sfaturi, la varsta de 14-15 ani va merge la femei cu tati=D, de la 15 ani face ce vrea, sunt sigur ca va alege calea cea buna.

| William a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

Desi nu am niciun chef sa iti zic asta ma simt obligat. ''Multe cai i se par bune omului dar la urma duc la moarte''

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru William):

Toate caile duc catre moartehappy

| Thunderstruck a răspuns:

As rade de el.

| NAdrian a răspuns (pentru Thunderstruck):

4.Şi voi, părinţilor, nu întărâtaţi la mânie pe copiii voştri, ci creşteţi-i întru învăţătura şi certarea Domnului. (Efeseni 6:4)

| Thunderstruck a răspuns (pentru NAdrian):

Nu-s crestin, multumesc ca intelegi.

| NAdrian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si ce, celelalte religii spun sau te lasa sa intaratezi copilul?;
daca da sunt gresite.

| Thunderstruck a răspuns (pentru NAdrian):

Nu fac parte din nici o religie. Apropo, crede-ma ca crestinismul are dogme mult mai stupide decat sa-ti intarati copilul.Cum ai citat si tu, "17. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.", ti se pare normal sa te comporti asa cu copilul tau daca nu ai aceleasi orientari religioase? Mie sincer nu.

| Trolli a răspuns:

Nu cred ca se va ajunge aici. As incerca sa-i explic ca nu exista nici zane, nici balauri!

| Duucu a răspuns:

L-as lauda :]]

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Uite, voi aveti niste probleme chair grave! Suntem fortati sa respectam unii oamenii [ Profesorii, Sefii, Presedinti, etc. ], suntem fortati sa ne supunem unor reguli stupide, suntem foratati sa ne supunem! Singura noastra libertate ( Si pentru aia esti judecat ) este, ca putem crede in ce vrem! Daca copilul meu a ales sa devina un adept al lui Lucifer, foarte bine! Ii voi respecta decizia! Dar pe parcurs, traind intr-o casa cu mine, vazand iubirea si toata educatia buna si respectoasa care i-o dau, de buna voi se va autodisciplina. PEACE!

| Mădă0611 a răspuns:

Problema e ca ei nu cred ca Lucifer nu stiu ce de bine, aleg asta pentru ca e cool, e impotriva binelui si asta il face oarecum ilegal si cand ceva o sa inceapa sa le mearga prost, o sa aiba mustrari de constiinta, eventual chiar probleme psihice.
Eu i-as explica faptul ca nu exista prieteni sau dusmani imaginari, cred ca ma pricep la asta. Banuiesc ca pentru exemplul tau fapta e deja consumata, insa daca as avea copii, le-as explica de la inceput cum e cu lucrurile/persoanele imaginare.

| M25M a răspuns:

Atat timp cat nu raneste pe cineva sau nu se raneste, deci daca nu are de suferit nimeni de pe urma lui atunci poate sa creada in ce vrea el.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Binişor dar i-aş spune că e o inutilitate atât timp cât nu există zeii şi nici Satan.
Pe curând!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cum ar reactiona Dumnezeu? caciDumnezeu e Adevaratul parinte
uite cum:
Ioan 3:16
Daca nu, pedeapsa!:
http://www.youtube.com/......?/playlist

| EvangelineDS explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Aha, deci de unde pot sti ca acei oameni chiar spun adevarul si nu mint? Si chiar ti-ai pedepsi si ti-ai trata copilul ca un nimic din cauza asta?

| Narfundo a răspuns:

Nu as face ma nimic.Ce drac sa fac.Eu in copilarie credeam in Dumnezeu si Dumnezeu nu m-a ajutat niciodata cu nimic.CU NIMIC.Asa ca nu il indrum eu nicaieri in legatura cu religia.Singuru loc spre care l-as duce, ar fi realitatea.

| dracu14 a răspuns:

Eu fiind ateu copilul meu nu va avea cum sa devina mai mult de un satanist modern insa daca tot vrea sa-l venereze pa satan il voi lasa, isi va da singur seama ca nu exista asa ceva...

| Demonull a răspuns:

Ca parinte am datoria sa il ingrijesc sa-i asigur hrana imbracaminte. Daca el isi alege o anumita cultura inclinare nu-l pot impiedica insa ii aduc la cunostinta efectele/urmarile bune si rele.

| NAdrian a răspuns:

15. De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
17. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.
(Matei 18; 15-17)

| EvangelineDS explică (pentru NAdrian):

Deci iti vei trata copilul ca pe un nimic?

| NAdrian a răspuns (pentru EvangelineDS):

Cum ca pe un nimic, pe baza Scripturistica,
1. Il intreb ce si cum si de ce,
2.Ma iau pe cineva credincios, care sa ii spuna
3.Nu crede, il duc la un preot/calugar.

| C0nstantin a răspuns (pentru NAdrian):

Si daca tot nu te asculta ce faci cu el? il exorcizezi? il speli cu apa sfintita?

| dracu14 a răspuns (pentru NAdrian):

Ce exemplu de parinte sa iti obligi copilul sa creada intr-o aiureala

| NAdrian a răspuns (pentru dracu14):

Tu cand iti botezi copilul, il botezi la,, aiureala,,
sau il ti acasa pagan?

| dracu14 a răspuns (pentru NAdrian):

Nu imi voi boteza copilul

| 1libercugetator1 a răspuns:

Ca ateu e datoria mea sa las urmasi mei sa fie si ei ateii

de mic i-as baga in cap stiinta si educatie, cultura, logica nu cred ca ar crede in pers imaginare
dar daca ar crede as vb cu el frumos

Răspuns utilizator avertizat
| Labyrinth a răspuns:

I-aş zice să lese porcăriile fiindcă sătănel e prieten cu dumnezeu.

| EvangelineDS explică (pentru Labyrinth):

si, daca va refuza sa te asculte?

| Labyrinth a răspuns (pentru EvangelineDS):

Păi sigur n-o să mă asculte că aşa-s toţi, au draci în cap. Eu ziceam că-s modern, până m-am răzgândit şi nu mi-am mai pus niciun nume. Oricum vorbim de o situaţia cam imposibilă fiindcă nu vreau copil.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru EvangelineDS):

Cred ca exemplul personal dragostea si intelegerea vo invinge!

| LanaSpectrum a răspuns:

Ce mi-a facut mie taticu` de mi-a iesit satanismul din cap... Glumeam! Cum as reactiona? L-as felicita!

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

I-as arata ca il iubesc, i-as spune ca Dumnezeu il iubeste, si prin viata mea i-as da exemplu ca el sa vada si sa inteleaga ce minunata e dragostea lui Dumnezeu si ca e mai de folos sa fii copil al lui Dumnezeu! Dar oricum l-as iubi caci e fiul meu, apoi mi-as pune intrebari daca nu cumva am comis o eroare in educatie. Daca da as incerca sa indrept greseala!

| Neverplayer a răspuns:

La aceasta intrebare sunt 3 tabere :
-Tabara Anonimm(religioasa)
-Tabara Thunderstruck(ne-religioasa)
-Tabara Indecisilor(cei care nu stiu in ce tabara sa intre)
Iar eu zic ca e viata lui, si cat timp este cuminte e super ok.

| GsvMcmxc a răspuns:

Nu is stapanul propriului copil chiar daca is parintele lui.El isi va alege calea pe care vrea sa o urmeze.Sa fie satanist traditional daca asta vrea si cu asta se identifica el.
-nu se va identifica cu nici o ''Religie,, unde cerinta de baza ii supunerea
-nu ii va privi pe alti ''Crestineste,, in timp ce ii umilit si injosit
Asta sper eu ca se va intampla.El isi va alege singur calea si eu o voi respecta.O sa-i explic ca nu este bine sa se identifice cu nici o ''Religie,,. Calea adevarata in viziunea mea ii sa crezi in tine si atat.

| BigSpike a răspuns:

Comportarea copiilor tine mai mult de ce invata de la parinti.
Nu vreau sa te invinuiesc cu treaba asta in sensul ca te-ar fi vazut pe tine facand cine stie ce sacrificii sau alte lucruri sataniste ci pentru faptul ca nu l-ai supraveghiat destul si din cauza asta ar putea intra intr-un anturaj periculos.
Incearca sa petreci mai mult timp cu el undeva in natura sau undeva linistit pentru a vedea ce minuni sunt pe Pamant.

| HiTTL3R a răspuns:

Daca nu raneste pe nimeni e ok.

| StefanelC a răspuns:

Il bat! laughing
Cred ca a ales niste modele gresite in viata fiindca numai putini inteleg ce inseamna sa fii satatnist cu adevarat. Satanismul in viziunea multora e rebeliune sau iesire din normal. I-as arata ca sunt rebeli crestini. happy