| Dorotheea21 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi evoluat umanitatea daca religiile nu ar fi existat?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fara CRESTINISM umanitatea nu ar mai fi existat la ora actuala.

| ania a răspuns:

Termenul religie vine de la re-ligare adică reconectare cu Creatorul nostru. Având în vedere că de când a creat oamenii tot timpul a căutat oameni cărora li s-a revelat și au existat oameni care au vrut să comunice cu EL, religie a existat totdeauna și e imposibil ca religia să nu fi existat.

| Osneros a răspuns:

Cand m-am gandit prima data la asta, am ajuns la concluzia ca omenirea ar fi fost mai dezvoltata in ziua de azi daca religiile nu ar fi existat. Apoi am inceput sa cred chiar opusul, ca religiile au facut mai mult bine decat rau, in timpurile antice. Acum nu mai am nicio parere, cred ca "butterfly effect" ar fi avut un efect imens, deci se putea intampla orice.

| Xanor a răspuns:

Foarte rau ar fi foarte multa varsare de sange, religia a tinut omul in frau