| AvalohAlyn a întrebat:

Oare umanitatea si lumea s-ar fi dezvoltat asa,ar fi evoluat asa cum e azi,daca nu ar fi fost Dumnezeu? Nu credeti ca noi nu am fi ajuns in era tehnologiei,vitezei,informaticii,nu am fi fost atat de modernizati si avansati daca nu ar fi fost si mana lui Dumnezeu? Mi-e greu sa cred ca doar omul a fost principala cauza pentru cunoastere si avansare si modernizare.Voi, ce credeti?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Eu unul sunt de parere ca fara cineva care sa ne vegheze evolutia nu am fi ajuns atat de departe...
Chiar daca am fi aparut din vina unor coincidente si chiar daca am evoluat din maimute, eu unul cred ca totul a iesit prea bine ca sa fie numai niste coincidente. Nu aveam cum sa ne dezvoltam atat de mult daca eram lasati in voia sortii.
Daca observi cum au fost aranjate toate lucrurile pe Pamant, fiecare intr-o anumita ordine, cu un anumit scop atunci poti sa vezi ca nu putea sa fie numai o coincidenta.
Nu, nu am fi fost atat de modernizati.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu știm dacă însuși Dumnezeu a influențat asta, asta depinzând iar de credința fiecăruia, dar noi am cam început cu filosofia. Filosofia la început era foarte strâns legată de știință iar filosofia era legată și de probleme spirituale. Cam ăsta a fost debutul științei.

| Holiday a răspuns:

Discutia e tocmai invers. Daca nu existau povestile astea cu spiridusi, am fi ajuns mai repede la asta. Cei care le-au imprastiat si care inca le mai imprastie stiu foarte bine ca orice lucru care se transforma din "spiridusul X stie ce e" in "este un fenomen cauzat de ceva concret, palpabil", sapa la temelia bazaconiilor prin care ei si organizatiile lor fac burta mare si atunci evident incearca sa impiedice asta.

| Mayar a răspuns:

Nimic nu exista fara Dumnezeu. -Nihil sine Deo.

| Lămâie00 a răspuns:

Religia chiar ne-a tinut pe loc cateva sute de ani.