| Maxim96 a întrebat:

Cum credeti ca arata sufletul?

Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

Este energie pura. Nu este materie, este pur si simplu o sfera de energie

17 răspunsuri:
| KateMiddleton a răspuns:

O cutiuta mica, sferica, transparenta, care tine in ea necazuri, dureri si mai ales-bunatate si rautate.Asta e, cutiuta poate fi frumoasa, poate fi oribila. Oamenii si-o decoreaza singuri!

| Northern a răspuns (pentru KateMiddleton):

Dar de ce e sferica?

| martzian a răspuns:

Cam la fel cum miroase gandul...

Ceea ce ceri tu nu exista. Se numeste eroare de categorie (alaturarea insusirilor specifice unei categorii unei alte categorii). De exemplu sacosa vie sau idee verde.

| KateMiddleton a răspuns (pentru Northern):

Nu stiu, poate pentru ca nu mi-o imaginez cubica.

| andri22 a răspuns:

Ceva alb, ca un fel de cearsaf dar transparent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Deci recunosti ca nu exista suflet nu?

| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Ca un suflet...-.-'

| HueyFreeman a răspuns:

Cu degetul.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc un singur lucru: anume ca ceea ce am scris eu este greu de inteles pentru tine. Nu am spus (nici macar nu am sugerat) ca nu exista suflet. Omul nu a"cerut" un suflet, ci descrierea acestuia printr-o insusire de la o alta categorie. Think, brother! happy

PS: te rog sa recitesti. Daca nici atunci nu intelegi, cobor nivelul la clasele mai mici si iti explic babeste...

| danut a răspuns (pentru Lina1993):

Ceea ce ai spus tu este SATANISM pur.

| DiandraDya a răspuns:

O_O uau.pai biblia spune ca suntem un suflet deci sufletul arata ca tine ca mine si ca orice alt om, chiar si animal pentru ca si ele sunt suflete.

| costis a răspuns:

Pentru noi nu arata in nici un fel, ca nu-l vedem. In Evanghelia dupa Toma scrie " cand veti face ochi in locul unui ochi si o mana in locul unei maini si un picior in locul unui picior si un chip in locul unui chip..."

Eu cred ca este dintr-o materie inaccesibila si are infatisare asemanatoare omului.

| Aborted a răspuns:

Sufletul e ca un penis : cu cat e mai mare, cu atat te iubeste mai multa lumea ( iubeste la propriu ).

| danay72 a răspuns:

Sufletul e omul insusi.Geneza2:7

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNȚELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu pot spune cu certitudine, însă, dacă ar fi să îmi imaginez cum l-aș vedea eu, aș spune că ar fi imaginea exactă a trupului îmbrăcat cu o haină albă asemeni unei rase negre, care în pofida formei ar fi doar energiei. Nu pot spune prea multe despre acest subiect dar spre că te-am ajutat.