| Florazul15 a întrebat:

Credeți că există sufletul?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sufletul exista cel putin ca epifenomen al unui corp material (biologic).

| RAY a răspuns:

Consider ca starea de conștiința este sufletul nostru.
Asta este cauzat de interacțiunea dintre neuronii.

| Seba2013 a răspuns:

Da sufletul exista. Asa ii raspund si lui Sabin mai detaliat. Nu ai vazut atunci cand Kratos il omoara pe Odín cum ii iasa sufletul din el? Asa cum energía apei se transforma(nu se pierde) in energía aburului asa si noi. Insa sufletul nu ii o materie de studiat pentru ochiul de carne si oase. Poate la altii nu se vede pentru ca nu este suficient de aprins(tare, se vorbeste de niste seminte care se produc. Sau poate este prea greu din cauza materiei si de aceea nu se mai poate ridica cu aripile lui. De aceea unii morti mai trebuie sa stea lipiti de pamant pana se fac usori ca sa poata sa zboare.Altii raman inchisi in pamant). Daca despici carnea nu poti SA vezi emotia. Nu poti sa vezi ceva ce are atat potenta de miscare (pluralitate de forme) cat si de repaus. Nu pot sa spun ca se gaseste asa ca la calculator intr-o componenta situata langa toraxul anterior la 135 grade spre fata din spate.
De exemplu Dragostea Spirituala, nu cea care este carnala. Din ce organ incepe, cum se experimenteaza si cum se canalizeaza. A trai in stilul divin inseamna uniunea cu divinul. De unde naste motivatia divina si de unde cea nutritiva sau carnala? Una violenteaza natura alta o inveseleste? Pe aici trebuie sa ne miscam daca vrem sa vorbim de suflet. Platon pune fericirea in lumea ideala (a ideilor) nu cea sensibila. Asa vorbeste in sistemul lui.

| Snannd a răspuns:

Evident, tu ai un suflet în tine