| StCiprian a întrebat:

Ce credeti voi ca este sufletul?

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

De ce majoritatea oamenilor confundă sufletul cu inima? Eu vreau să cred că e o parte a conștiinței noastre.

| StCiprian explică (pentru Musique):

Ai dreptate.Sufletul este constiinta dar asta e doar o parte din "definitie". Constiinta, ratiunea ne sunt date de Dumnezeu.

40 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva...

| Ađřıαηηα a răspuns:

Esenta omului.

| StCiprian explică (pentru Ađřıαηηα):

Acest raspun este sec, nu poti sa explici nimic cu asta.

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru StCiprian):

Scuza-ma daca am crezut ca te duce si pe tine capu' incat sa-ti dai seama de ce am vrut sa spun. Nu se va mai repeta.

| StCiprian explică (pentru Ađřıαηηα):

Zicand doar "esenta omului"nu rezolvi nimic, nu definesti nimic.Si crede-ma ca ma duce capul dar numai la ce vreau eu.

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru StCiprian):

Dar tu prin " esenta " ce intelegi? Iti dau un sfat. Ia dexu', benocleaza-te prin el si apoi vino si adu-mi argumente contra raspunsului meu subinteles. BTW, vad cat te duce capul. Chillax.

| StCiprian explică (pentru Ađřıαηηα):

Tu cred ca nu intelegi ce zic eu.Eu vreau un raspuns mai amplu, si termina cu toate jignirile pentru ca tu nu cred ca iti permiti sa te jignesti cu cineva de aici.

| Mădă0611 a răspuns:

Mintea, care e activitatea creierului.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Cei care neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei: "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză! Nu există nici o dispariţie a sufletului!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Ezechiel18:4,20 arata clar ca sufletul care pacatuieste va muri.Este cat se poate de clar.

| milan9 a răspuns:

Şi totuşi, Noe a putut transporta în arcă 8 "suflete", mai ales cand ne gândim la predispoziţia accentuată a Scripturii de a folosi foarte des un limbaj simbolic, polisemantic (cuvinte cu mai multe sensuri tongue), etc...
Astfel, cuvinte comune precum frate, sora, lumina, viaţă, moarte, suflet, ajung să aibă MAI MULTE SENSURI, DISTINCTE între ele.

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5 apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să plece din acest cort de aici pentru a fi "acasă" cu Domnul.
El adauga faptul că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).

Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

M-am cam saturat de frectie la picior de lemn si de a le spune indoctrinatilor cu greseli din ce cauza anume se inseala, dar o pot considera solicitare:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării "figurate", simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

| milan9 a răspuns:

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Scriptura spune: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va „muri" pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre CAUZA CĂDERII sau COMPROMITERII sale.

| milan9 a răspuns:

Ghicitoare complicata...
Cum este oare in urmatoarele versete prezentat a fi sufletul? Muritor sau nemuritor? :

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

(A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.) Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui. - Luca16, 23;

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11:

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este suflarea lui Dumnezeu si vrea sa ajungem inapoi la El

| StCiprian explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Aici pot zicebig grinumnezeu ne-a dat sufletul.Deci eu as intrebabig grinaca sufletul este curat, dat de Dumnezeu, oare El permite la Judecata ca sufletul, dat de El sa mearga in iad/Rai dupa faptele omului?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru StCiprian):

De aceea i-a dat omului vointa libera caci zice omule am pus inaintea ta apa si foc, raul si binele, tu alege! aceasta e definitia sufletului daca tu stii altfel de ce mai pui intrebarea?

| StCiprian explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Vreau sa aflu si alte pareri teologice, sufletul este o taina, nu are o definitie oficiala.

| sublime89 a răspuns:

O nascocire a imaginatiei umane.

| StCiprian explică (pentru sublime89):

Inseamna ca tu esti doar materie, stricacioasa si netrebnica? Atunci constiinta, ratiunea sunt oare tot nascociri?

| sublime89 a răspuns (pentru StCiprian):

Ce te face sa crezi ca ratiunea si constiinta nu sunt parte a fizicului uman? Organul numit creier iti suna cunoscut? Sau tu nu-l prea folosesti?

| StCiprian explică (pentru sublime89):

Creierul este doar materie, fara suflet creierul nu este nimic.Si mai ales fara sange si oxigen (sa merg si pe cale stiintifica) creierul nu este nimic.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sufletul este partea imateriala a unei fiinte. Nichita Stanescu dar si alti inaintea lor, savanti, au constatat ca un om, cand moare, are cu 30 gr. mai putin.Cam atata cantareste sufletul, deci exista! Faceti proba, va rog!

| Lizzu a răspuns:

Iubire.
Cand simti nevoia sa primesti iubire si sa oferi la fel.
Ceea ce iti face placere iti umple sufletul,ceea ce iubesti iti umple sufletul,cand observi lucrurile profunde si frumoase pe care nu le observi in fiecare zi.
Simti o intensitate maxima a caldurii in piept cand simti iubire, cand ajuti, cand te simti iubit.

Sufletul sau acel ceva din noi, cred ca ne ajuta sa receptam toate acestea, prin intermediul lui simtim profund in fiinta.

| ErrorFound a răspuns:

Energie pura, inepuizabila.

| iurii75 a răspuns:

În Biblie, cuvântul „suflet" este redarea termenului ebraic néphesh şi a termenului grecesc psykhé. Sensul cu care este folosit în Biblie este fie de persoană, fie de animal, fie de viaţă a unei persoane sau a unui animal. Pentru mulţi însă, „suflet" înseamnă partea imaterială sau spirituală a unei fiinţe umane care supravieţuieşte morţii corpului fizic. Pentru alţii, el reprezintă principiul vieţii. Dar aceste ultime două concepţii nu sunt biblice.

| fllu07 a răspuns:

Sufletul este persoana insasi. uite o dovada: 1Petru 3:20.
noe a transportat in arca 8 suflete. daca sufeltul este duhul, sau energia cuiva, sau ceva invizibil, ce a transportat noe? 8 aere? 8 ceva impalpabil? nu el a transportat 8 persoane. si referitor la eclesiastul 12:7 intelesul acelui verset este ca din momentul in care o persoana moare, orice speranta ca el sa mai traiasca din nou depinde de dumnezeu. ce nevoie ar avea Dumnezeu de respiratia acelei persoane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu există suflet...

| dragos38 a răspuns:

Mada0611 are dreptate, nu stiu de unde stie, sufletul, se gaseste in creier sub forma unor microtubuli.

| tavadaresti a răspuns:

Pana nu se intoarce tarana in pamant, cum a fost, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Ecl.12:7)
Dar, de fapt, in om, duhul, suflarea Celui Atotputernic, da priceperea. (Iov.32:8)
In mainile Tale imi incredintez duhul: Tu ma vei izbavi, Doamne Dumnezeule adevarat! (Ps.31:5)
Isus a strigat cu glas tare: "Tata, in mainile Tale Imi incredintez duhul!" Si, cand a zis aceste vorbe, Si-a dat duhul. (Luc.23:46)

| Moisie a răspuns (pentru tavadaresti):

Problema ca acel "tata" a lui Isus era Allah, sau nu stii ca "eli eli lama sabachtani" vine de la Elohim, pluralul lui Dumnezeu, singularul=Eloah, sau in araba Alah, adica un Dumnezeu care nu are copii ca "dumnezeul" vostru!

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Moisie):

Nu mai face pe desteptu`
"Eli Eli lama sabachtani" inseamna "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu pentru ce M-ai parasit?"

| tavadaresti a răspuns (pentru Moisie):

Esti sigur, mai verificati sursele de informare!

| SmexyBoy a răspuns:

Omul nu are suflet, are suflare de viata.
Si vrei un exemplu bun?
Omul e ca becul se aprinde si se stinge.
Ce ii da viata este curentul care trece prin el, acel curent este suflarea de viata de la Dumnezeu.(Geneza capitolul 2.7).

| Cyrano a răspuns:

O parte din cele trei componente din care este alcatuit omul.

| StCiprian explică (pentru Cyrano):

Dihotonismul si trihotomismul.Eu ma bazez mai mult pe Dihotonism.

| adrian1419 a răspuns:

Esenta,amintirile,trairile sau mai pe scurt viata

| Alexandru_Corneliu_1997 a răspuns:

Sufletul este acea parte din corp cu care iti poti exprima sentimentele