| Moisie a întrebat:

Cum credeti ca se explica faptul ca in Biblie nu scrie niciunde cum si in ce functie a fost UNS Isus din Nazareth ca sa merite numele de Christos, dar in schimb se spune in Biblie ca acel fals Christos este Lucifer, si culmea este ca acest fals Christos = Lucifer este numit Diavol de Tatal ceresc 1n Apoc 12.12 si el singur se lauda ca este Seful Iadului. ca de ex. in Apoc.1.18 dar el este slavit ca Dumnezeul crestinilor cel slavit in biserici, asa cum se vede clar in acest filmuletz
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

4 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

laughing nu zice nimeni ca e tatal iadului. hehe. zice ca a biruit portile iadului. ca sa biruiesti ceva, trebuie sa iti fie oponent. a fost ispitit de demoni in pustiu si a zis :¨Ïnapoia mea, satano!¨. Lumina si iubirea sunt pe primul loc.

| Moisie explică (pentru Archangells):

NU zice ca a biruit portile Iadului ci se lauda ca detine Cheile Mortii si cheile Iadului, dar nu si ale vietii sau Raiului.
Da, diavolii asculta intotdeauna de seful lor Isus, si acea scena din desert este o dovada in sensul acesta, pentru ca "lucrarea sa", adica a falsului Christos dar celui slavit ca Lucifer, era aceea de a fi crezut ca Dumnezeu, si astfel dracii trebuiau sa steie in urma sa, adica el sa le fie "Inaintasul" iar cei din spate sa-l urmeze!
Lumina lui Lucifer este exact aceea din noaptea invierii, si anume ca un muc de lumanare in miezul noptii in comparatie cu lumina de la miezul zilei!

| forallatlantis a răspuns:

În latină, cuvântul "Lucifer" înseamnă "aducător de lumină" (de la lux, lucis, "lumină" și ferre,"a aduce").
Eu consider ca este o interpretare bisericeasca ciudata a acestui Lucifer, si chiar as lansa o idee cum ca nu este Satan.
In Apocalipsa 1:18 se spune doar ca Isus detine cheile mortii si ale iadului, iar daca urmariti cateva documentare despre moarte clinica veti vedea ca toti spun de un tunel si la capatul acestuia o fiinta de lumina, pe care unii au si nominalizat-o ca fiind Cristos si care ii judeca dupa pacatele/gandurile/faptele din timpul vietii.
Apocalipsa 12:12 pomeneste doar de alungarea diavolului din cer, mesaj pe care eu il consider mult mai exoteric decat picarea unui "balaur cu aripi" din nori pe pamant.

| Moisie explică (pentru forallatlantis):

Evident ca ai dreptate, si eu tot asa consider, doar ca problema este Biblia si nu metafora, si vedem ca in Biblie, tot metaforic, prorocul Isaia explica sau descrie patania lui Lucifer, si cum a ajuns el Diavol si cum in religia crestina Dumnezeu NU se numeste Lucifer ci Yahwe, inseamna ca Lucifer este numele Diavolului, si culmea coincidentei este ca atat realitatea bisericeasca confirma profetia prorocului Isaia si asta confirmat si de alte versete tot din Biblie, ca de ex. cele din tesaloniceni 2:4 si altele din aceeasi carte.