| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de au scris carti Petru si Ioan? Ca doar erau analfabeti. Versetul 13 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=4

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu uita danay, ferice de cei care nu au vazut dar cred, credinta e un fel de crede dar nu cerceta, nu gandi rational, trebuie doar sa crezi

| bettybetty a răspuns:

Nu erau analfabeți. Nu erau cărturari, adică învățători. Asta nu inseamna că erau analfabeți.
Conform legii iudaice, toți baietii evreii trebuiau să facă școală, să învețe legea de la rabini, asta înseamnând s-o citească, s-o memoreze și s-o aplice.

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e vina mea ca asa a fost tradus?
E scris ca nu erau cărturari, și s-a tradus ca nu aveau carte...

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ofticat esti ma pe Dumnezeu. Ofticat rău rău de tot laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pe religii, dar nu prea te-am vazut sa pui întrebări despre Allah sau Shiva laughing))
Cred ca te gândești la Dumnezeu mai mult decât creștinii în sine laughing))))

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Allah nu e tot una cu "zeul iudeu"winking

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. E religie avraamice, dar cam atat. Iudaismul și respectiv creștinismul au pornit prin Isac, fiul lui Avraam. De acolo mai departe prin Iacov și așa mai departe, unde Dumnezeu a dat Legea prin Moise.
Islamul a pornit prin Ismael fiul lui Avraam...

| RAY a răspuns (pentru bettybetty):

Creștinismul a pornit din iisus, mare tampenie ai scris

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru RAY):

Logic ca a pornit din Isus, dar Isus a făcut parte din cultura iudaică. Iar creștinismul is are rădăcini în iudaism, iar iudaismul în Avraam.

Dacă nu pricepeti nimic, va explic ca la prost csf...
Credeam ca asta e de la sine înțeles, dar aparent pentru mintea voastra, nu prea e

| RAY a răspuns (pentru bettybetty):

Jignirea,mandria sunt pacate.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te ai vaccinat mann?

| bettybetty a răspuns (pentru RAY):

Stii vorba. Adevărul doare happy

| RAY a răspuns (pentru bettybetty):

Stii tampeni, se spune va iudaismul a plecat prin isac iar islmamul prin iacov, dar nici unde in biblie nu scrie asa ceva, creștinismul e o secta iudaica care este erectia si islmamul, mesia nu a împlinit cerintele si pavel spune asta.

| bettybetty a răspuns (pentru RAY):

Tampenii spui tu. Isac era frate cu Ismael. Cât despre Iacov, el era fiul lui Isaac.
"Ruptura" s-a produs la cei 2 fii a lui Avraam. Isaac și Ismael.
Iar iudaismul merge pe linia lui Isaac, apoi prin fiul său Iacov, căruia Dumnezeu i-a pus numele Israel. Iar mai departe, prin cei 12 fii a lui Iacov, semințiile lui Iacov sau cunoscut azi, semințiile lui Israel.
Și asa din generație în generație până în vremea lui Isus, unde și Isus făcea parte dintr-o semintie.
Iar creștinismul a pornit de la Isus, apostolii deși fiind iudaici, au devenit primii creștini.

Dacă esti pe lângă, mai bine taci

| bettybetty a răspuns (pentru RAY):

Menționezi ca "niciunde în Biblie nu scrie asa ceva". Dar ai citit Biblia cap coadă? Pe lângă asta, ai analizat-o integral ce și cum?
Nu cred. Spui doar fiindcă spun și altii

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru bettybetty):

Si eu ce am spus ma? Iudaismul = isac

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti teama de vaccin? Eu maine merg

Răspuns utilizator avertizat