| AC4S4 a întrebat:

Cum e organizata slujba intr-o biserica ortodoxa? Adica cele 3 ore de duminica cum se impart?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Păi slujba constă într-o serie de cântări religioase cântate de câtăreți, și rugăciuni spuse de preot. După care îl ultimele momente al slujbei urmează citirea din Faptele Apostoliilor sau din una din epistole scrise într-o carte specială denumită "Apostolul" care conține doar Faptele Apostoliilor și toate epistolele scrise de apostoli. Imediat după asta, preotul iese cu Biblia și citește o pericopă evanghelică (de obicei în concordonață cu sărbătoarea religioasă), urmate de niște cântări și rugăciuni făcute la comun, moment în care preotul pregăște potirul cu Sfânta Împărtășanie, urmează pomenirea preoțiilor, a conducătoriilor, și a biserici în general după care se face pomenirea morțiilor, se mai fac câteva rugăciuni spuse de preot pentru coborârea lui Iisus asupra Sfiintelor Taine, după care cheamă credincioși să se împărtășească. După care urmează rugăciunea spusă de preot pentru binecuvântarea enoriașiilor și a biserici, și pomenirea sființilor. După acestea preotul își începe predica, deși uni preoți încep să predice imediat după ce s-a citit pasajul din Biblie.