| William a întrebat:

Dupa slujba de duminica intr-o biserica ortodoxa ce se face? Mi se pare ca se spovedeste lumea dar nu stun sigur. Vreau sa merg azi sa vorbesc cu un preot si nu stiu cand sa merg sa nu il gasesc ocupat. In cursul saptamanii este la biserica sau doar duminica?

Răspuns Câştigător
| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

Dupa slujba de obicei se citesc Acatiste, ori se mai spovedeste, depinde de randuiala programata de consiliul Bisericii! Mergi si vezi programul afisat pe panoul Bisericii!

7 răspunsuri:
| William explică:

Prost nu e ala care cere, e ala care da. Ce vina are preotul ca lumea e proasta si ii da atatia bani?

| William explică:

Nu o sa dau niciodata asa multi bani unui preot indiferent pentru ce mi-i cere asa ca degeaba speri.

| milan9 a răspuns (pentru William):

Scuze, am mai spus asta, dar pentru ca postarea si intrebarea cu pricina este aceeasi, reiau idea...

"Trebuie sa recunoastem cu totii ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei..."

| Filip23 a răspuns:

In multe biserici se fac slujbe si miercuri seara, vineri seara sau vineri dimineata. Poate gasesti mai liber. In plus majoritatea bisericilor au program de spovedanie in timpul saptamanii in post, daca nu e afisat intrebi.

| ElenaSA a răspuns:

Mergi si vorbeste cu preotul dupa slujba. Vezi daca poate sa te spovedeasca, daca nu poate iti spune cand sa vii.

| William explică (pentru ElenaSA):

Eu am intrebat ce se intampla dupa slujba. Vreau doar sa vorbesc cu preotul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il poti gasi si in cursul saptamanii.eu cand vreau sa vorbesc cu preotul astept sa se termine slujba sa nu mai fie nici el ocupat. daca are timp cu siguranta va vb cu tine, daca nu iti va zice in ce zi si la ce ora il vei gasi sau eventual sa ii iei nr de tel si cand mai ai nevoie de vreun sfat duhovnicesc etc il suni.Doamne ajuta!