| Steregoi a întrebat:

Cum este un om necredincios sau ateu sau fara nici un Dumnezeu?

https://ortodoxiatinerilor.ro/......a-dumnezeu

60 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un text ieftin, fara nicio baza. Si mai are si greseli de scriere

| BeautifulOne a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt fanatic religios sau ceva nici nu caut sa te jignesc dar daca esti ateu viata ta se rezuma doar la cativa ani traiti pe pamant si apoi nimic? Fara nici un sens? ...doar o parere

| rexiomaria a răspuns (pentru BeautifulOne):

Depinde.
Normal, pentru tine, viata mea nu are sens, pentru ca tu ai problemele tale si eu le am pe ale mele. Doar daca ne-am asocia, atunci ar fi o poveste diferita.

Dar eu sunt atee, si da, cred ca viata mea se rezuma doar la cea pe care... o traiesc. rolling on the floor
"Cativa" ani pe Pamant este tot ce o sa am, si ce majoritatea oamenilor o sa aiba.(unii copii nu ajung la un an sau mai multi)
Sensul vietii mele este cel care m-il aleg eu, nu cineva care nu stiu ca exista, si eu, prin cercarile mele am ajuns la concluzia ca cel mai probabil acea divinitate(D-zeu) nu exista.
Daca acea divinitatea nu exista, ce scrie in Biblie e o minciuna, daca ce scrie un biblie e o minciuna atunci nici Raiul si nici Iadul nu exista, asta inseamna ca am doar viata asta.

Nici eu nu te jignesc, dar tu ca credioncios crezi ca esti ca Mario sau ce? rolling on the floor
Ai mai multe vieti? Cand e "Game Over" ce faci? Te duci si te plictisesti o eternitate in Rai sau arzi in agonie o eternitate in Iad? Suna a povesti de copii, dar na, " ...doar o parere". rolling on the floor

| AC4S4 a răspuns (pentru rexiomaria):

"Te plictisesti o eternitate in Rai" - imposibil.

| BeautifulOne a răspuns (pentru rexiomaria):

Merci frumos pentru raspuns si faza e ca daca ai fi atat de convinsa de ateismul tau atunci nu te ai sinchisi sa l dovedesti pentru ca in constiinta ta stii ca totul a pornit de la ceva de la o energie fie ca o numim dumnezeu natura sau etc

| rexiomaria a răspuns (pentru BeautifulOne):

Huh? rolling on the floor
Nu pot dovedi "ateismul", conceptul exista... deja...
Nu inteleg la ce te referi sincer, ma intrebi de ce noi ateii ne sinchisim sa-l dovedim pe D-zeu?

A, si nu, in adanc, adanc, ADANC, nicaieri, oricat de adanc as merge in constiinta mea, nu cred ca o energie care e D-zeu a facut natura.
Eu stiu ce cred si de ce, nu am sa cred ca o energie(aka. D-zeu) a facut universul(in cuvintele tale "natura") degeaba.

Desi cred ca te-ai apropiat de Teoria Big Bang cand ai mentionat energia, dar stiu ca nu te referi la ce ma refer eu, deci abanc in minte mea, nu cred asemenea lucruri, pentru ca nu am motive sa cred acel lucru.

| BeautifulOne a răspuns (pentru rexiomaria):

Un crestin nu poate dovedi in mod palpabil existenta unei divinitati si nici un ateu neexistenta asta e un handicap cu care pornesc amandoi
Atat doar ca vad in crestini un plus ii vad mai deschisi si cred ca ei au un sens (nu ma refer la fanatici exista si crestini mai descuiati)

| rexiomaria a răspuns (pentru AC4S4):

Da' ce crezi ca vei face tu asa distractiv in Rai?
In biblie scrie ca il vei venera pe D-zeu, in afara de asta, nu prea multe. Mie mi se pare cam plictisitor, dar hei, daca tie iti place asta, Raiul e un loc bun pentru tine. rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru BeautifulOne):

Diferenta intre un ateu si un credincios e ca ateul accepta viata asa reala cum e ea. Te nasti, eventual te reproduci si in final mori si sfarsesti putrezind sub 2m de pamant. Nu conteaza in ce si cine crezi, asta e sfarsitul tutoror. Unii il accepta, altii nu.

| BeautifulOne a răspuns (pentru suntserios):

Bine dar simt ca spui asta cu o oarecare dezamagire. adica ar fi nasol doar atat. fara sa urmeze ceva.o vesnicie diferita o lume diferite pe care nu o putem percepe si imagina..parca e mai captivant sa fii orice decat ateu.

| suntserios a răspuns (pentru BeautifulOne):

De ce sa ma mint singur? Am invatat biologie, am aflat cursul organismelor pe pamant. Pentru mine e suficinet. Nu caut minciuni ci vieti vesnice si. locuri cu norisori

| BeautifulOne a răspuns (pentru suntserios):

Nu inteleg esti ateu sau nu

| Steregoi explică (pentru suntserios):

Si un credincios vede viata asa cum e si nu se complica precum un ateu.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Si te mai miri ca de ce e rau pe pamant pentru ca ateii nu au nici o lege numai libertate absoluta sa fie ceea ce in realitate nu exista asa ceva.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Ateii sunt orbi spiritual.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Tu nici n-ai fost in rai si vorbesti de cum e acolo. Acum cine bate campii?

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Probleme fara sens in cazul ateului.

| suntserios a răspuns (pentru Steregoi):

Nu se complica? Adica nu isi impune nicio restrictie de frica unui viitor imaginar?

| suntserios a răspuns (pentru BeautifulOne):

Am scris cu picioarele.
Am vrut sa zic
"Nu caut minciuni despre vieti vesnice si locuri cu norisori".

Cat despre intrebarea ta, as fi ipocrit sa zic ca sunt ateu 100%, dar cu toate astea nu cred in zei, biserici, popi, icoane, vieti vesnice, rai, iad, pacate samd. Sunt insa botezat ortodox si respect unele obiceiuri ale religiei.

| BeautifulOne a răspuns (pentru suntserios):

Ok merci pentru raspuns o zi buna happy

| rexiomaria a răspuns (pentru BeautifulOne):

Nu poti dovedi ca ceva NU exista, poti doar dovedi daca exista, si daca nu poti dovedi asta, exista sanse ca acel ceva sa nu existe.
" Atat doar ca vad in crestini un plus ii vad mai deschisi si cred ca ei au un sens"
Si ti se pare ca eu sunt inchis la minte, sau te referi la altii? Conteaza daca ei cred ca au un sens?
Dar sa stii, exista oameni prosti si inteligenti in orice domeniu.
Exista si atei prosti si crestini inteligenti, si atei inteligenti si crestini prosti.

| BeautifulOne a răspuns (pentru rexiomaria):

Da iti respect parerea

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Tu nici n-ai fost in rai si vorbesti de cum e acolo. Acum cine bate campii?"
In Biblie se descrie Raiul se unele chesti care le vei face acolo.
Nu trebuie sa fiu intr-o jungla ca sa imi imaginez cum ar fi daca as citi o descriere dintr-o carte.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

La ce te referi prin "Probleme fara sens in cazul ateului."?
Amandoi suntem oameni, si amandou avem probleme in viata de zi cu zi, ale mele au la fel de 'mult' "sens" ca ale tale.

| Avaricum a răspuns (pentru BeautifulOne):

Sa traiesti pentru todeauna in rai poate fii frumos, dar asta nu inseamna raiul e real. Un ateu pur si simplu nu e convins de afirmatia pozitiva cum ca raiul si dumnezeu exista, intrucat nu sunt dovezi pertinente obiective si nu se poate stii. Ateii nu refuza ideea raiului fiindca nu le place ideea, ci iau in calcul ce se poate sti ca e real.

| Steregoi explică (pentru Avaricum):

Pai majoritatea lumii e atee desi oficial sau de forma apartin unei religii. Si ce se vad? Efectele ateismului: amoralitate, razboaie, minciuna si alte rele.

| BeautifulOne a răspuns (pentru Avaricum):

Da pentru ca nu putem percepe cu mintea noastra limitata ideea de rai sau de divinitate.dar cred ca undeva acolo o putem simti si gasi prezenta in constiinta

| Steregoi explică (pentru suntserios):

Ateul "invinge frica" si o ia in freza.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Ateul nu intelege de ce sunt probleme sau daca zice ca le intelege spune simplu: "e un haos" si haosul nu are sens. Am citit undeva ca din haos s-a format un haos mai mic si de acolo s-a format universul mai putin haotic dar tot haotic s-ar zice ca ramane. Haosul oricand poate deveni un haos mai mare sau mai mic asa ca teoria haosului ca baza existentiala e o eroare si un nonsens.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Una e sa privesti la tv si alta e sa fi acolo in acel peisaj. Experienta din 2d se transforma in 3d. S-ar putea face asa ceva cu tehnologia de azi. N-am auzit sa se simuleze 3d un paradis ca cel descris in scriptura. In mod riguros nu se poate simula raiul pentru ca creierul stie ca undeva in afara experientei 3d nu e nicidecum un rai ci din contra un fel de iad adica lumea cu problemele de zi cu zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Nu poti sa pretinzi ca stii ca majoritatea oamenilor sunt atei dar zic ca sunt de o religie. Daca sunt atei in secret, cum zici tu, nu se pot masura statistic, deci nu ai cum sa faci afirmatia asta, dar probabil te referi la crestini care nu sunt extremisti ca tine si iau fiecare cuvant din biblie literalmente.

De asemebea, sa spui ca ateismul e responsabil pentru relele din lumea asta este foarte gresit, si din asta reiese din nou gandirea ta extremista. Sunt din pacate suficienti crestini imorali sau mincinosi, sau razboaie religioase. Afinitatea religioasa nu are relevanta, chiar daca religiile impun anumite legi morale asta nu inseamna ca adeptii lor le respecta. De amintit ca religiile nu au monopol asupra legiilor morale, intrucat ele sunt impuse de toate societatile, independent de o anumita carte sfanta.

| Steregoi explică (pentru Avaricum):

Afinitatea religioasa nu are relevanta, chiar daca religiile impun anumite legi morale asta nu inseamna ca adeptii lor le respecta = atei.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Ateul nu intelege de ce sunt probleme sau daca zice ca le intelege spune simplu: "e un haos" si haosul nu are sens."
Cine naiba a spus asta? rolling on the floor
Si crestinul intelege "de ce sunt probleme"?

" Am citit undeva ca din haos s-a format un haos mai mic si de acolo s-a format universul mai putin haotic dar tot haotic s-ar zice ca ramane. Haosul oricand poate deveni un haos mai mare sau mai mic asa ca teoria haosului ca baza existentiala e o eroare si un nonsens."
Sa fiu sincera nu prea stiu la ce te referi?
Am cautat acum niste articole cu referire la Big Bang si Teoria haosului, dar nu am vazut cum se dezaproba intre ele?

Ok, am mai cautat, dar nu inteleg complet la ce se refera.
Dezaprobarea nu e foarte puternica, e doar faptul ca Teoria Big Bang spune ca toate materia din univers ar trebui sa se apropie, dar Teoria Haosului spune ca e imposibil, pentru ca mereu ceva va fi in alta parte, ceeace nu se potriveste cu teoria Big Bang. Deoarece daca toata materia trebuie sa se apropie, dar nu trebuie, pentru ca exista haos, se cam cap putin cap in cap, dar nu e cine stie ce, pentru ca aparent, se crede ca exista haos inainte de Big Bang, dar asta e gresit.
Deci Teoria Big Bang sugereaza ca toata materia ar trebui sa se apropie, dar studiile afla ca nu asta se intampla, ba chiar din contra, multe galaxii se indeparteaza, asta nu inseamna ca Teoria Big Bang e gresita, ci ca un aspect al teoriei are niste 'gauri'.

Ai spun ca "haosul nu are sens", dar nu puteai fi m-ai departe de adevar.
Haosul reprezinta inperfectiune, cand ordinea reprezinta perfectiunea.
Dar sa nu crezi ca haos si ordine sunt antonime, pentru ca haousul nu este numai dezordine, haosul exploreaza tranzitiile intre ordine si dezordine, care apar adesea in moduri surprinzatoare.

Haosul are sens, in universul nostru, pentru ca arata ca nu poate exista perfectiune, cu legile noastre fizice curente care functioneaza in univers, si in universul nostru nu gasim perfectiune.
Haosul exista si haosul e cea mai importanta componenta care ajuta la diversitate.
De acea exista planete diferite, sisteme solare diferite, galaxii diferite, si fiinte diferite.

Nu stiu ce ai citit tu in legatura cum sa un haos a facut un haos mic si haosul mic a facut universul, asta e gresit.
In primul rand, haosul a aparut doar dupa inceperea universului, dar "s-a format universul mai putin haotic dar tot haotic s-ar zice ca ramane", e corect. Se crede ca in primele 10 minute ale universului el era extrem de haotic dar apoi s-a calmat deoarece haosul a gasit cu ordine si dezordine, punele impreuna si ai universul de ani.

Imi pare foarte rau daca nu intelegi ce am scris mai sus, m-am repetat des si nu m-am exprimat cel mai corect, dar m-am interesat si voiam sa scriu repede ca sa nu uit informatiile. rolling on the floor
Daca nu intelegi ceva, ma poti intreba, cred ca as putea raspunde 'mai usor de inteles'... rolling on the floor

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Una e sa privesti la tv si alta e sa fi acolo in acel peisaj. [...]N-am auzit sa se simuleze 3d un paradis ca cel descris in scriptura."
Asta nu inseamna ca nu n-il putem imagina.
Multi cand se gandesc la rai, se gandesc la cer si nori, exista un motiv pentru asta, asa e descris raiul, si oamenii asa s-il imagineaza.
"In mod riguros nu se poate simula raiul pentru ca creierul stie ca undeva in afara experientei 3d nu e nicidecum un rai ci din contra un fel de iad adica lumea cu problemele de zi cu zi."
Incerci sa spui ca, creierul uman nu poate concepe Raiul pentru ca D-zeu la facut si D-zeu e perfect? (stiu ca nu ai spus nimic legat de D-zeu, dar nu inteleg la ce te referi prin "nu e nicidecum un rai ci din contra")

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Pai fi atenta aicea cica raiul va fi aici pe Pamant in carne si oase cu femeia ca o virgina tanara si frumoasa sau dupa caz barbatul ca fat-frumos, paduri si peisaje paradisiace. Asta va fi dupa Armaghedon. Va fi o gradina Eden extinsa pe tot pamantul. Supravietuitorii credinciosi vor contribui la amenajarea pamantului sa ajunga un paradis.

| AC4S4 a răspuns (pentru rexiomaria):

Fiecare cu-ale lui. Un om caruia nu-i place sa-L laude pe Dumnezeu nu are ce cauta in rai.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Cu explicațiile astea nu ajungi undeva ci nicăieri.

Exista un echilibru intre aparentul haos sau variație si funcționalitate. Daca ceva e prea variabil nu mai e funcțional nimic.

Ce am zis aici seamănă cu ce scrie in 1 Corintieni 1:19-25:"Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă şi iudeii cer semne, iar elinii caută înţelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
25. Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor."

Eclesiastul 3:11:"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus în inima lor şi veşnicia, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

La un moment dat omul are impresia ca știe si înțelege multe si poate chiar tot dar imediat își poate da seama ca știe prea puțin sau nimic.

Haosul are un sens dar un sens care duce nicăieri si la nici un rezultat funcțional. Tu zici ca nimic nu e perfect dar ia gandeste-te ca aceasta imperfecțiune a trecut testul timpului in sensul ca aparentul haos nu a distrus sau dezorganizat totul. Asta ne poate duce cu gândul ca ce a stat si sta la baza lumii in care trăim si a universului sta ceva sau cineva stabil adică înțelepciunea lui Dumnezeu sau Dumnezeu care nu se schimba si e mereu același.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Daca tatal meu crede in dumnezeu dar la un moment dat ma minte, inseamna ca e ateu?
Traiesti intr-o iluzie, un ateu e o persoana care nu crede intr-o zeitate. Cineva poate sa minta, sa omoare, sa faca tot felul de rele si tot sa creada ca exista o zeitate, sau sa ii fie frica de iad.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru Avaricum):

In momentul când minte sau face rele e ateu. Si eu când greșesc am o doza de ateism.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Ateu nu inseamna pacatos, pur si simplu redefinesti termenii. Si daca nu minte si face numai lucruri bune dar nu are religie atunci tot s-ar chema ateu. Tu pui semnificatii si definitii noi dupa bunul plac, ca sa incapa in viziunea ta.
Nu exista om fara pacate in afara de isus, si sa chemi toti crestinii atei e complet pe dos.

| Steregoi explică (pentru Avaricum):

Laic = ateu. Si un ateu se poate preface in "înger de lumina" la fel ca Satan. Când ateul face bine prefera sa fie văzut de oameni. Nu neg ca ateii fac fapte bune insa a fi ateu si a face fapte bune e o incompatibilitate sau o contradicție. Astfel se creează confuzie in societatea umana.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Nu acum mult timp ai zis asta:
"Asa nu convinge pe majoritatea si de aceea lumea e plina de agnostici in loc de atei."
Acum zici ca atei sunt toti cei care la un moment dat pacatuieste.

Dar daca un musulman respecta ce scrie literalmente ce e in coran si omoara un crestin el tot ateu este?

Un ateu care face fapte bune e intr-adevar o contradictie fata de afirmatia ta. Faptul duce la o contradictie nu inseamna ca nu exista, inseamna ca modelul contrazis nu descrie realitatea.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"cica raiul va fi aici pe Pamant [...]. Supravietuitorii credinciosi vor contribui la amenajarea pamantului sa ajunga un paradis"
Ok, totul suna foarte frumos, dar ai vreo dovada ca se v-a intampla asta? Sau o explicatie macar cum s-ar putea intampla asta?

| rexiomaria a răspuns (pentru AC4S4):

"Fiecare cu-ale lui. Un om caruia nu-i place sa-L laude pe Dumnezeu nu are ce cauta in rai."
Dar daca nu ajungi in Rai, conform Bibliei, vei ajunge in Iad.
Eu daca sunt politist si vecina iti spune sa te rogi la mine ca daca nu ajungi la inchisoare, chiar daca tu nu sti ca eu exist, si nu te rogi, eu ar trebui sa te arunc in inchisoare? Chiar daca de fapt nu ai comis nici o infractiune/pacat/fapta rea?

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Exista un echilibru intre aparentul haos sau variație si funcționalitate. Daca ceva e prea variabil nu mai e funcțional nimic."
Da-mi un exemplu.

"Ce am zis aici seamănă cu ce scrie in 1 Corintieni 1:19-25: [...]

La un moment dat omul are impresia ca știe si înțelege multe si poate chiar tot dar imediat își poate da seama ca știe prea puțin sau nimic. "
Nu ceed ca exista vreun om de stiinta care a spus ca stie tot. Poate au spus unii, dar in gluma.
Lol, " La un moment dat omul are impresia ca știe si înțelege multe", deci nu intelegem "multe"? Vorbeste pentru tine. rolling on the floor

"Haosul are un sens dar un sens care duce nicăieri si la nici un rezultat funcțional. [...] înțelepciunea lui Dumnezeu sau Dumnezeu care nu se schimba si e mereu același."
Umm... doar pentru ca universul exista, nu inseamna ca haosul nu e benificial noua, sau ca D-zeu exista...
Faptul ca universul exista e doar pentru ca s-a intamplat sa se formele niste forte, cum ar fi gravitatia, si a reusist sa isi continue existenta doar pentru ca s-a schimbat.
Daca erau alte legi ale fizice, ori noi nu mai existam noi, ori universul nu mai exista.

| rexiomaria a răspuns (pentru Ionut1492):

De ce... ma intrebi pe mine asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Supravietuitorii vor fi uniti sub guvernarea lui Cristos dupa Armaghedon si nu ca azi. Ingerii vor ucide pe rebeli.

| AC4S4 a răspuns (pentru rexiomaria):

Orice om a pacatuit, fiecare e vrednic de moarte. Comparatia pe care o faci tu nu este buna.

| Steregoi explică (pentru Avaricum):

Coranul nu e o referință pentru moralitate pentru ca e incoerent in logica comparativa sau apar contradicții de logica.

Ray a expus termenul de "agnostic ateu" si astfel agnosticii sunt atei.
Un ateu neaga morala general sau universal valabila si spune ca e relativa si din acest motiv e incompatibilitate intre un ateu care considera ca binele e relativ si faptele bune care pretinde ca le face. O fapta buna fara cunoștință e incompleta si șchioapa. Binele e legat de noțiunea de Dumnezeu pentru ca altfel devine un bine relativ.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Supravietuitorii vor fi uniti sub guvernarea lui Cristos dupa Armaghedon si nu ca azi. Ingerii vor ucide pe rebeli."
Dovada?
Pe ce bazezi aceste afirmatii?
Asa pot sa zic si eu ca supravietuitorii anului 2019 vor ajunge in gradina Zanei Maseluta ca o rasplata pentru ca s-au spalat pe dinti.

| rexiomaria a răspuns (pentru AC4S4):

De ce nu? Pentru ca toti pot face rau si toti pot murii?

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

In decursul testelor de mii de ani pe oameni si ingeri si cu libertate de alegere a acestora s-a format o memorie morala si totodată o carte de judecata. Pana la Armaghedon memoria va fi completa. In memorie spune ca Dumnezeu e suprem si oricine nu-l asculta merita sa fie omorât imediat fara sa mai existe cineva care sa se impotriveasca uciderii rebelului. Memoria sunt cei scrisi in cartea vieții si îngerii buni si cei 144000 si Cristos. Suveranitatea lui Dumnezeu va fi fost justificata o data pentru totdeauna si cine se va mai razvrati va fi ucis imediat fie inger rebel fie om rebel.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

E vorba de tendința de a face rău. Tendința e păcatul moștenit. Poti face bine sau rău.

| AC4S4 a răspuns (pentru rexiomaria):

Comparatia nu este buna pentru ca tu Il compari pe Dumnezeu care pedepseste un pacatos cu un politist care pedepseste un om nevinovat.

| Lostlyric a răspuns:

N-ai cum reusi a-ti da seama. Pentru ca e om, la fel ca si tine. Care culmea, s-a nascut si cu aceleasi drepturi si indatoriri fata de societate. Si mai culmea: isi ajuta aproapele, animalul si...cam toate fiintele vii. Si acum, culmea culmilor: nu ponegreste alte fiinte umane pentru ca nu cred in Dumnezeu, ba chiar nici nu-l intereseaza credinta ta pentru ca nu dupa principiul acesta judeca un om. Stiu! Total Absurd!

| VasileGabriel2002 a răspuns:

In primul rand este mult mai inteligent decat tine.

| Steregoi explică (pentru VasileGabriel2002):

Aparent. Iti imaginezi basme cu atei "inteligenti".