| 0PopaPorno a întrebat:

Cum ganditi ca fumatul este un pacat pentru ca ne altereaza corpul si sufletul,iar consumarea de mancare fast-food nu este un pacat, cu toate ca are aceleasi efecte?

34 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Aceleasi efecte?! Eu nu am auzit pana acum ca fast-foodurile dauneaza dauneaza plamanilor. Ca nu sunt bune pentru organism, mi se pare corect, dar pana la orice exagerare este daunatoare.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu personal iti sustin afirmatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Te cred.
Acolo în Jamaica se fumează mult.laughing

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mananci mancare ital?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Da, dupa codul Nyabinghi anumite alimente trebuie evitate pentru a nu-ti scadea Ilivity(Energia vieti)

| Zenithf a răspuns:

Nu va temeti de cel ce poate omori trupul, dar nu se poate atinge de suflet, temeti-va de cel ce omoara si trupul, si sufletul.
Consumand in exces te faci vinovat de pacatul lacomiei, lasi ca mancarea sa fie dumnezeul tau in locul Celui adevarat, la fel se poate spune despre orice lucru sau activitate la care ii dai mai multa importanta.

| 0PopaPorno explică:

Cand am zis ca au aceleasi efecte nu m-am referit ca amandoua provoaca aceleasi boli si afecteaza aceleasi organe. Am vrut sa zic ca spre exemplu fumatul provoaca boli de plamani spre exemplu, iar fast-food poate duce la obezitate. In ambele cazuri cele 2 dauneaza corpului.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru 0PopaPorno):

Eu imi permit sa mananc mancare fastfood odata pe saptamana, si sunt sanatos, nu as putea spune acelasi lucru despre un fumator

| Maria123 a răspuns:

In esenta e acelasi lucru, dar pana la urma e vorba de reclama. In timp ce pe pachetul de tigari scrie "fumatul dauneaza grav sanatatii" am vazut tot felul de afise precum "luati un mic dejun sanatos la MC" laughing s-apoi lumea in mod inconstient considera ca mancarea fast-food nu-i asa rea precum tigarile, intr-un fel se poate sa fie chiar mai rea decat tigarile, dar depinde cat de des fumeaza cineva sau cat de des mananca fast-food, asa daca stai sa te gandesti sunt multi factori inclusiv cel genetic. Cert ca fumatul si mancarea fast-food au in omun si faptul ca creeaza dependenta. Mai degraba sunt vicii, pacatele sunt alea mai grave.

| danay72 a răspuns:

Tot ce este consumat in exces nu este bun, fie mancare, fie bautura.Luca21:34,35

| єχcєєℓ a răspuns:

Din punctul meu de vedere tutunul se consideră un păcat pentru că-ti distruge trupul pe interior incepând de la plămâni. Mâncarea de fast-food nu e asa periculoasă ca tutunul.Ce poti face dacă mânănci la fast-food? In cel mai rău caz faci o infectie alimetară dar de la tutun poti face cancer.
Totusi nu stiu de ce cineva ar considera mâncarea de fast food un păcat

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Fumatul este un pacat

| Prezidentul a răspuns:

OMG, am vazut-o si p-asta. Cum sa aiba mancarea efecte ca tigara? Tigara iti face cancer, dependenta... Mancarea iti creeaza dependenta? Eu cred ca nu... Daca vreau, stau o zi si fara sa mananc si sti de ce? Pentru ca nu fumez si fac sport cat de cat.

| reihiuke a răspuns (pentru Prezidentul):

Mancarea iti creeaza dependenta? Eu cred ca nu...

Eu cred ca da. Dar tu o numesti foame. Ai stat o zi fara sa mananci, sa vezi ce se intampla?

| HueyFreeman a răspuns (pentru reihiuke):

Da ma, tu poti face fotosinteza.

| reihiuke a răspuns (pentru HueyFreeman):

N-ai inteles. Iti dau un exemplu: eu devenisem dependent de coca-cola. Beam cate o sticla la 2 L pe zi. Ideea e ca, atunci cand beam apa, tot imi era sete. Sau cel putin era aceeasi senzatie. Deci, poti ramane in continuare sa te prostesti ca ti-e sete, sau poti sa vezi ca ceva nu e in regula. La fel si cu mancarea. Stiu pe cineva care manca o data la 2 ore. Dupa ce baga o masa cu 2 feluri de mancare, dupa 2 ore i-e foame. Si se mira de ce s-a facut un purcel. Pai, aia nu e foame mai baiatu-le, aia e dependenta, pentru ca nu-l doare stomacul ca atunci cand ii e foame (cand e mancare lipsa). Lui ii e foame intr-una. Daca ai putin cap pe umeri, incerci sa sesizezi diferenta dintre foamea adevarata si cand e depedenta psihologica. Problema e ca nu iti dai seama ca noi suntem depdendenti de aproape orice, dar gasim scuze ca-s necesare si ca sunt normale.

| Narfundo a răspuns (pentru Prezidentul):

Nu te ascunde de adevar.Asa probabil as zice si eu daca nu as fi deja bolanav.Toata viata am fost sanatos am facut sport de performanta.Nu ma simt sanatos.Mi-am facut analizele si sti ce au zis doctorii? Doamne ce copil sanatos..sange ca al tau mai rar.Totusi daca bag 2 biscuiti in mine sau o eugenie imi vine sa vomit si ma inteapa inima.La fel si cu fast food.Trebuie sa stii ca desi urasc dulciurile, imi tot vine sa le mananc pentru ca sunt dependent de ele.Asa ca gandeste-te ce e tigarea si ce este mancarea nesanatoasa.Acelas pacat nenorocit!

| Anonim0100 a răspuns:

Cum sa aiba mancarea de fast-food aceleasi efecte? Tu de auzi? Sau scrii fara sa gandesti?
Fumatul iti distruge plamani si ai boli: Cancer la gat, si strica dinti.
De la mancare mult de ingrasi sau mai rau faci glanda, nu sunt aceleasi efecte.
Sper ca ai inteles. Salut!

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Fumatul in prima faza este un pacat. Dar el va continua ca viciu daca nu este oprit inca de la inceput.

Fast food-ul nu creeaza aceeasi dependenta ca si tigarile.

Din cauza tigarilor poti sa dai in cap cuiva, dar din cauza fast-foodului nu am auzit!

| Alphawolf a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"Din cauza tigarilor poti sa dai in cap cuiva" - Cum ai dedus asta? Nu-mi vine sa cred, nu pot! Ajuta-ma sa inteleg...

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Alphawolf):

Fumatul este o patima nu? O data inceput, greu te mai lasi de fumat.
Insa mancatul este un lucru necesar corpului, nu este un viciu (patima) cum este fumatul. Un om poate sa traiasca foarte bine fara fumat, in ciuda ca s-a facut dependent de el, insa fara mancare nu poate trai, fiind vitala, pentru ca ii asigura un raport de energie.

Acea analogie a fost referitor la faptul ca, spre exemplu, un om care nu mai are tigari, si nici nu gaseste prin apropiere, este irascibil, pana chiar poate sa dea in cap cuiva, in ciuda faptului ca fumatul nu il ajuta cu nimic, ci dinpotriva, se degradeaza dpv medical, fata de mancarea de fast-food, cum spune in intrebare.

| Prezidentul a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Corect, mancarea (A) si fumatul (B), nu sunt aceleasi. Mancam de cand ne nastem indiferent ce. Nu exista dependenta fata de mancare, obezitatea tine de vointa... Insa, fumatul (B) apare in viata din dorinta noastra, isi creaza niste ore fixe, ne face probleme si dispare tot asa de usor precum a aparut, in unele cazuri...

Unele persoane spun, mai bine fumezi decat sa mananci... fast-food. Sper sa va dea de gandit un proverb pe care l-am citit chiar astazi: "O pipa da unui om destept prilejul sa gandeasca, iar unui prost ceva de tinut in gura."

| KnowEverything a răspuns:

La fumat ideea e ca poate sa creeze dependenta. Iti creezi "un idol" din tigara. Presupun...

| meli120 a răspuns:

Daca ne gandim din punct de vedere religios(desi nu sunt cu religia) nici fumatul nu este un pacat pana nu da in dependenta, de alfel ca si alcoolul.
Biblia nu menţionează în nici un loc în mod concret fumatul. Există însă o serie de principii biblice care cu siguranţă că se aplică şi fumatului. În primul rând, Biblia ne porunceşte să nu permitem trupurilor noastre să fie stăpânite de nimic. 1 Corinteni 6:12 declară: "Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine." Fumatul este fără îndoială unul dintre lucrurile care creează o puternică dependenţă. Un pic mai departe, în acelaşi pasaj scripturistic, ni se spune: "Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri? Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi dar pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu" (1 Corinteni 6:19-20). Fumatul este fără îndoială foarte dăunător pentru sănătatea ta. S-a dovedit deja că fumatul afectează grav plămânii şi adesea şi inima.(Sincer nu am citit biblia, dar am auzit vorbinduse chestia asta adica o pomenit profa noastra de religie si retin de obicei si lucrurile care nu ma prea intereseaza, nefiind o fumatoare desi mai beau alcool desi nu in exces nefiind un obicei ).

| zBogDDy a răspuns (pentru meli120):

Cei care fumeaza isi dependenti,ca unii ar vrea sa se lase, dar cica la ei ca "nu pot", si da fumatul e un pacat, hai sa zicem ca uneori mai mananci in biserica, dar ai fuma in biserica?

| meli120 a răspuns (pentru zBogDDy):

Exista si persoane care fumeaza la o cafea, sau la un eveniment de obicei tigari dinalea cu diferite arome(fumand doar de plictiseala si sa nu fie singuri care nu o fac, si alegand acele tigari deoarece nu le plac tigarile in esenta).Dar cine intreaba daca e un pacat, nu intreaba daca nu e dependent aia e adevarat.Probabil ce sa zic, majoritatea se simt flustrati ca fumatul este considerat asa (desi ei fumeaza) si mancarurile de la fast-food nu (probabil nu le place mancarea asta si de aia zic). Desi nu isi dau seama ca acum mi de ani nici nu se stie de existenta mancari fast -food.

| Al99 a răspuns:

Mai bine fumezi decat sa mananci fast-food.

| DunkelheitBu a răspuns:

Mda. biblia, preotii aduc afirmatii fara sa gandeasca generalist straight face
Doar povesti... religia distruge societatea

| Hikarie a răspuns:

Eu nu consider ca fumatul este pacat la fel cum nici mancarea de la fastfood nu e pacat. Beneficiem de libera decizie si suntem liberi sa alegem ce vrem sa facem cu corpul nostru. Depinde numai de noi. Multe lucruri pe care le facem printre care fumatul si mancatul la fastfood au parti proaste, depinde de noi daca ne pasa de asta sau nu.
Fumatul poate provoca cancer, mancarea de la fastfood la fel insa sunt multe alte lucruri care iti pot provoca moartea.

| AdrianIonut100 a răspuns:

Mda...
Inafara de ceea ce a zis cel de deasupra mea ar mai fi multe de zis.O sa fiu scurt.
Fumatul nu e sanatos. Oamenii care fumeaza mor mai repede.
Dar intr-un fel ai dreptate.

| SOLDADO a răspuns:

Una dintre cele 10 porunci este SA NU UCIZI deci aceasta porunca inseaman nici SA NU TE UCIZI deci FUMATUL te omoara asa ca este interzis de Dumnezeu.

Mancarea : Biblia nu zice sa nu mananci dar sa nu faci exces de mancare adica ( sa mananci pana plesnesti )

| Medwig_Lucian_1999 a răspuns:

"cu toate ca are aceleasi efecte"? Intai invata sa scrii corect si dupa pune intrebari si mancarea fast-food nu iti agraveaza starea plamanilor.
P.S:Nu mananc Fast-Food

| MinecraftParkour a răspuns:

Ma...au defecte egale si diferite diferitele fastfood:tigari te ingrasi:se inbolnavesc plamanii si efectul egal este cancerul! poti face si de la mancarea de la fastfood asa a patit o fata de la mine deaici si a murit sad