| RAY a întrebat:

Cum il percepi tu pe Dumnezeu, acel creator? Cat de mult crezi in existenta lui?

teism = creator care a creat universul si intervine in viata noastra
deism= creator care a creat universul si nu intervine in viata noastra
panteism = creator care este insati natura dar nu intervine in viata noastra
ateism =lipsa credinteti in orice forma de creator

Am pus intrebarea aici pentru ca e mai populara categoria, raspunsuri directe

12 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Ateism

| Hammurabi a răspuns:

Nici una din definițiile tale.
Sunt convins că există o forță/energie/entitate care a creeat și guverneză totul, dar n-am de unde să știu ce și cum.
Nu cred că universul e infinit și totul e la voia întâmplării.
"Infinit" e cea mai idioată noțiune scornită de mintea umană, pentru a motiva neputința noastră.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Crezi in miracole, minuni, interventi divine?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu "cred".
Știu doar ce-am văzut și s-a întâmplat sub ochii mei.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ce ai vazut?

| SG1995 a răspuns:

Panteism agnostic.
Panteism deoarece cred Natura sinonim cu Existența, iar agnosticism, deoarece știința e agnostică la subiect, filosofia în general nu se supun empirismului să poate vi testată%dovedită empiric.

| mentholinks a răspuns:

Inclin spre teism, YHWH daca ai auzit de El.

| Plato a răspuns:

Teism, cred 110%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Panteism.Cu o mica influenta gnosticã/stoica

| TristanTzara a răspuns:

Agnostic, nu știu dacă există sau nu. Daca D-zeu doar a creat universul, nu am de ce să mă preocup de El; Dacă și intervine și e drept, mă va răsplăti pentru că fac ce e drept în cât mă ghidează rațiunea. Dacă nu există tot n-am de ce mă preocupa de existența lui.

| LupusDei1993 a răspuns:

Deism, sunt sigur ca acest Creator a facut tot si nu se implica personal, inclusiv legile naturii si karmice.

| a7aTrambita a răspuns:

Teism. marea problema e ca omul ar trebui sa fie imaginea, reflexia, chipul si asemanarea acelui creator; doar ca cineva ne-a "adormit", ne pacaleste cu alte variante mai "bune"; acel cineva nu o sa scape, omul va deveni chip si asemanare, manifestare si locuinta a creatorului. toate puterile, stapanirile, toate fortele naturii vor sta la picioarele omului transformat, atunci va fi lumea cu adevarat fara accidente, boli, moarte, calamitati etc