| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa fac ceva bun cu viața mea?
Sufăr de toc, anxietate generalizata, depresie..sunt pensionat pe caz de boala căci în momentul asta nu pot munci.Am 12 clase și nu prea știu să fac nimic în schimb sunt pasionat mai mult sau mai puțin de anumite domenii:cultura generala, sănătate, astronomie, ezoterism, istorie, transport in comun (autobuze,microbuze), geografie și tot ce tine de mistere și întrebări existentiale, enigme, extratereștri, chestii despre Apocalipsa și paranormal etc
Cum pot sa fac și eu ceva bun în viața? Sa nu fi trăit degeaba..sau să reușesc să îmi dezvolt viața și să mai ies din bula suferinței și a lipsei de sens..rost,scop.
Cum îmi găsesc sensul în viața? Unul bun vreau sa fie.
sad

Răspuns Câştigător
| PierceKatherinne a răspuns:

Trebuie sa te regasesti pe TINE. Vorbeste, vorbeste si deschide-te!

reach out for support and open up. Let others show you you are being cared for!

7 Cups este una dintre cele mai cunosvute platforme de suport emotional, este gratuita. Poti gasi oameni care sa te asculte.

Link: https://www.7cups.com/19659585

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pe plan profesional ai putea să încerci să înveți un limbaj de programare, mulți îți câștigă existența stând în fața calculatorului.
Viața mea are sens pentru că îl iubesc pe Dumezeu, cred că Mântuitorul Hrisot a murit pentru toate păcatele mel, mi=am dăruit viața Lui, vorbesc cu EL prin rugăciune fiind cel mai bun prieten al meu, citeesc în general zilnic Bibliam mă strdui să ascut de poruncile Lui, fac parte dintr=o comunitate cu aceleași principii, cred toate promisiunile lui Dumnezeu din Biblie, cred că universul e creat de un Dumnezeu iubitor, care ține lucrurile în mâini și le îndreaptă spre un final bun.

| Wr3nch a răspuns:

Nu exista sens in viata, ci ce vrei tu sa faci si te-ar face multumit. Daca boala nu e prea severa de ce nu incerci sa faci scoala de soferi si sa conduci microbuze, autobuze, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beneficiezi de pensie pentru boala?
Important e sa ai un venit cat de mic, dar sa fie. Din ce ai descris mai sus numai in categoria transport ai posibilitatea unui venit, sa lucrii undeva ca planificator... insa si asta e putin irealist.
Daca te-ai invata in domeniul It, ce poti face si acasa ai avea o sansa sa iti gasesti o ocupatie.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Sensul în viață este să ajungi să iubești(sună simplu dar nu este) iar Dumnezeu te va ajuta cu asta.
Pe partea profesională... fă o facultate.

| bettybetty a răspuns:

Bună?
Te-aș sfătui să vii la Dumnezeu. Să vorbesti cu El cum vorbesti cu un om normal.
De ce la El? Pentru ca El a făcut cel mai bun lucru pentru omenire. În mintea noastră rea și bolnavă, eram demni de moarte, însă Isus a acceptat de buna voie, să vină aici să plătească în locul nostru. El ne-a dat acces la Tatăl, și dreptul să ne numim copiii Lui.
Zic despre El, fiindcă cea mai frumoasa munca pe care poți s-o faci, e să castigi suflete pentru Rai.
Dumnezeu nu e singur acolo sus, El vrea să lucram cot la cot cu El și tot El ne pregătește pentru asta.
El vindeca depresiile, El curata orice rau din noi. Ne ia sub protecția Lui și ne educă.
După ce ne educă, ne sprijină și înseamnă ce să facem.

Povestea e lungă... Etape is multe. dacă vrei sa comunicam cumva, imi poti scrie și vedem cum putem comunica