| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum interpretati versetul 19 din cele 10 porunci? Noile porunci http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=34&id=32

98 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, acolo Yahweh cere sacrificii umane.

Mai tarziu a fost inventata circumcizia drept ritual care se substituie sacrificiului uman.

| contsters2021 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cere sacrificii umane acolo, cere ca sa fie dati intaii nascuti in grija lui Aaron si semintiei lui, cu alte cuvinte, sa fie inchinati Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti sa imi spui clar unde scrie ca intaiul nascut al omului sa fie sacrificat?
Acolo scrie rascumparat.
Daca tu prin "rascumparat" intelegi sacrificat e problema ta, nu a mea.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iti recomand sa citesti acest pasaj inainte de a trage concluzii pripite:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Numeri+18%3A14-18&version=NTLR

Este un singur caz in biblie cand s-a recurs la sacrificiul uman, dar acesta s-a facut datorita unei promisiuni prostesti, si este vorba de fetița lui Iefta.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inseamna caput, dar acolo se refera la intaiul nascut al unei magarite, nu al unui om.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Mare e gradina ta, Doamne, poarta deschisa si *** sar gardul."

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poți să auzi ce spui?
Nu pot vedea, in ruptul capului, un gât rupt în aceeași frază cu primul născut din om, ca după ruperea gâtului urmează un punct, nu o virgulă.
Dacă nu respecti aceste reguli de punctuație, nu te aștepta să afli adevărul pe care nu vrei să-l auzi.
După cum văd, te certi și cu Dex-ul, pentru că nu vrei să-l asculți când îți spune că răscumpărarea se referă la un preț plătit pentru lucrul vândut.
Ultima referinta pe care ti-am dat-o avea sa te lamureasca si in cati bisdari se plateau anumite daruri, dar ai preferat calea cea mai usoara, sa ma acuzi de fanatism.
Mai mult, acolo se puteau vedea diferențele dintre primul născut al oamenilor și primul născut al animalelor, ca adica oamenii erau răscumpărați și animalele erau sacrificate.
Cu respect, ma retrag aici.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai idee ce inseamna jerfa umana?
Acolo nu e nicio jerfa, e doar razbunare, iar asta pe baza legii "dinte pentru dinte si ochi pentru ochi".

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca stia Avraam ca lui Dumnezeu ii plac jerftele umane practica asta de la inceput, dar el nu stia cu ce fel de Dumnezeu sta de vorba.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai am spus despre fiica lui Iefta, vrei să mă repet?
Ca acesta e un singur caz particular din biblie unde pot intalni cu adevarat lemnul cu focul pentru ca omul sa fie sacrificat, si aici fiind vorba de o greseala a lui Iefta, pe care o va face el la inceput si o va regreta mai tarziu.
Totuși, noi cunoaștem din prooroci gândurile Domnului cu privire la practica sacrificării copiilor pentru păcatele părinților sau pentru a obține un beneficiu oarecare: 31 Au zidit şi locuri înalte la Tofet*, în valea Ben-Hinom, ca să-şi ardă** în foc fiii şi fiicele – lucru pe care Eu nu-l poruncisem† şi nici nu-Mi trecuse prin minte. (Ier. 7:31).

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sacrificiu=Jerfta.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu numai ca esti ignorant, dar esti si plin de sine.
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu draga, inseamna ca era un singur caz, si acesta nu era dupa voia lui Dumnezeu. Mai vrei?

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pui atat de multe intrebari idioate, incat mi-e sila sa iti mai raspund.
De ce soarele e galben si nu verde?

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu se face raspunzator de pacatele altora, El nu cere jerfe umane si nu ii trec prin minte asa ceva, nici in trecut si nici in prezent.

31 Au zidit şi locuri înalte la Tofet*, în valea Ben-Hinom, ca să-şi ardă** în foc fiii şi fiicele – lucru pe care Eu nu-l poruncisem† şi nici nu-Mi trecuse prin minte. (Ier. 7:31).
E ok?
Hai ca versetul asta ti-l dau pana maine.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbiti-mi cu subiect și predicat ca sa ne putem intelege.
Cine să accepte jertfa, Avraam sau Dumnezeu?
Daca Dumnezeu accepta jerta, care e de un moros placut oricarui zeu, il mai oprea pe Avraam din as sacrifica pe fiu-su?
Orice jertfa adusa de om unui zeu, fie ca e vorba de animale, roade ale pamantului, cantarea ta, toate sunt o multumire a ce mult bine ti-a facut, si altadata o parere de rau l-a cat de mult l-ai intristat prin ce i-ai facut.
Sa nu crezi ca un Dumnezeu care a facut cerurile si pamantul se bucura de roadele tale, intrucat toate roadele ii apartin lui, El se bucura de gestul tau.
La fel nici fetele nu se vor bucura de buchetul tau de flori, ele se vor bucura de gestul tau.
De sigur, intalnim si jerfe umane in religiile pagane, insa asa cum am mai spus, aici nu e cazul.
De ce?
Nu exista nicio porunca clara de la Dumnezeu in care sa se ceara jertfe umane, nici in istoria evreilor nu exista consemnari care sa arate ca evreii aveau un astfel de obicei dictat de la Dumnezeu.
Desigur ca au mai fost unii ca tine de nu au inteles planul lui Dumnezeu, dovada constand in acest verset:
"Au zidit şi locuri înalte la Tofet*, în valea Ben-Hinom, ca să-şi ardă** în foc fiii şi fiicele – lucru pe care Eu nu-l poruncisem† şi nici nu-Mi trecuse prin minte. (Ier. 7:31).

Daca nu intelegi rolul jertfelor, atunci trebuie sa intelegi ca varsarea de sange sau jerfa se face atunci cand ai pacatuit, iar faptul ca tu jertfesti un om nevinovat pentru pacatul tau denota invaliditatea acestui verset si nu numai:
"Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului."
Sper din toata inima ca vei baga ceva la cap, acum, pana nu e prea tarziu.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu am ce acoperi!
Daca tu vezi goliciune in versetul ala cu frantul gatului e pentru ca tu esti prea pervers. ))

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mi-e sila, dar nici bine nu imi e cu tine.
Stii cati neuroni ard cu tine incontinuu?
De asta ma enervezi.
Sunt f anxioasa.

Eu zic mai bine sa te uiti in oglinda, ca pana acum tu te laudai ca stii sa le intorci crestinilor argumentele.

Nu am facut vreun test IQ, dar te provoc sa il faci odata cu mine, te asigur ca tu vei pleca pe minus.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde scrie ca Dumnezeu a acceptat jertfa lui Iefta?
Nicaieri, doar tu zici.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce legatura are spanzuratul cu jertfa?

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica daca eu spanzur pe cineva inseamna ca l-am adus ca dar lui Dumnezeu?
Tu ai idee ca te afunzi in termeni si semnificatii?

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde ca eu nu vad nimic?
Scrie ca Iefta a facut o juruinta, o juruinta
rostita fara cap, iar ca acest Iefta, prin juruinta lui, si-a adus pe fiica-sa ca jertfa Domnului, jerfta care nu e primita de Dumnezeu.
La el se aplica citatul "Unde nu-i cap, vai de picioare."

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand zici ca il spanzuri in fata soarelui, nu zeului iudeu, te referi ca vrei sa fie de rasul curcilor, asa cum esti tu acum.
Esti pierdut in intuneric.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde scrie ca acceptat-o!?
Tu citesti si intelegi ce vrei?
Atunci sa iti fie de bine.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În Legea lui Moise stă scris:" Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor…"(Deuteronom 18, 10)

E evident de aici ca practicile pagane erau condamnate de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e nimic de acoperit la Iefta, pentru ca nu i-a cerut Dumnezeu sa isi jertfeasca fiica, el prin nebunia lui a facut-o.
Dumnezeu e in umbra fraptelor lui, adica nu contribuie la pacatele sale.
Vezi ca subiectul asta al nostru este inca discutat de telogii rationalisti si cei conservatoristi.
Teologii rationalisti sunt cei care mananca mov ca tine, deoarece interpretările pe care ei le dau sunt eronate, tocmai datorită faptului că nu privesc Sfânta Scriptură ca pe un întreg. Din această cauză, scot texte scripturistice din context şi oferă interpretări eronate, pe care, apoi, le îmbracă într-o aură academică.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zbarci, prezicator in stele.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru Iefta a fost, pentru Dumnezeu a fost mai mult prostie, la fel cum se intampla in Africa ca omanilor le place sa faca sex pe foamete si sa aduca copii nevinovati pe lume.
Stai, ca si asta e voia Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, zic ca sunt teologi care se bat cap in cap pentru a intelege daca evreii sub indrumarea lui Dumnezeu practica sau nu sacrificiul uman.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum ne batem noi.
Eu vorbesc ceva, tu o iei pe aratura.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Macar ei au ce sa le dea sa manance, dar aia din Africa nu se gandesc ca traiesc pe azi pe maine si in conditii mizere.
Nu ma indoiesc ca s-ar face si sex subnutrit la cat de proasta e specia umana...
Si nu, nu ma refer la tine, asta daca te simti atacat, ma refer la cei ca Iefta.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis, si am mai zis ca se bat cap in cap cum ne batem noi, dar eu aici nu consider ca exista o contradictie, ci poate mai degraba o lipsa de intelegere, venita de la tine bineinteles.