| mODIN a întrebat:

Cum inveti sa interpretezi texte religioase? Cu cat aud mai multe persoane vorbind despre sensul povestilor din Biblie, cu atat mi se pare ca daca as incerca sa ajung la proprile concluzii citind textul pe cont propriu as crede doar aberatii.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Profesorii universitari de biblistica citesc manuscrisele antice ale Bibliei in n-spe limbi moarte. Daca nu poti citi ebraica antica, aramaica, feniciana, acadiana, ugaritica, hitita, elamita, greaca veche (koine), latina, copta, siriaca, etiopiana, egipteana, slavona, araba si armeneasca nu poti face parte din clubul lor. Idem daca nu poti citi engleza, franceza, germana si italiana. Astea sunt normele breslei, nu exista scurtaturi pentru asta.

Pe langa asta, trebuie sa fii la curent cu ce au scris clasicii si Parintii Bisericii, cu cercetarile de ultima ora in materie de istorie antica si arheologie. Pentru ca lumea celor care au scris Biblia era extrem de diferita de lumea in care traim noi.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

De asta avem Sfânta Tradiție să interpreteze textul.
Ca să înțelegi Sfânta Scriptură, nu trebuie numai să știi ebraica și greaca, nu trebuie numai să cunoști istoria și geografia locului, nu ai nevoie numai de o minte iscusită la analiza literară, dar ai nevoie de har. Pe care nu-l iei de la nicio școală, care nu stă în nicio diplomă, ci-n rugăciune - rugăciunea simplă, fără formule pretențioase, fără pompă, fără pretenții de intelectual. Rugăciunea e un loc pentru smerenie, de reverență față de atot-cuprinzătorul divin.
Iar fântana harului e Duhul Sfânt.

| Pocait01 a răspuns:

Singur n-ai să poți. De asta Dumnezeu a întemeiat ucenicia și Biserica.
Te duci în Biserică și în maxim un an ai să găsești cui să-ii fii ucenic dacă te rogi pentru asta.
Singurele biserici pe care le pot recomanda în cazul ăsta sunt de Creștini după Evanghelie și Baptiste.

| Justme111 a răspuns:

Citești biblia si o studiezi.

| Trinitatea12 a răspuns:

Studiile de filozofie antica sunt foarte folositoare pentru a intelege textele religioase. Multe mituri/povesti religioase (da, si alea din Biblie) se refera la simboluri sau arhetipe divine universale care sunt din mosi stramosi. De cele mai multe ori, este bine s-a incerci s-a gasesti sursa acestor simboluri si arhetipe si s-a vezi cum s-au prezentat inainte si ce semnificare aveau ele in sursa originala (de exemplu, multe miracole din Biblie existau/se faceau deja in Egipt cu mii de ani inainte).

Neoplatonismul si studiile in religia antica Egipteana au fost cele mai folositoare pentru mine si m-au ajutat s-a inteleg foarte multe chestii de care nu asi fi avut vreodata habar. Astea doua, dupa parerea mea, sunt destul de importante de studiat deoarece majoritatea civilizatiei moderne este bazata pe ideiile Grecesti (care de cele mai multe ori au fost luate de la Egipteni).

Sfat: Cele mai importante simboluri sunt (de obicei) alea care sunt repetate cam prin toate religiile lumii pana si in ziua de azi. Exemple bune ar fi Avatarul Hindu si Isus Hristos, reinvierea lui Hristos si reinvierea lui Osiris, etc.