| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa inveti citind?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt foarte bune metodele pe care ti le-au prezentat mai sus. Unii oameni pot retine mai bine citind si memorand dupa scriere, altii citesc cu glas tare, pentru ca memoreaza dupa auz cel mai bine. Sa citesti si sa intelegi despre ce e vorba - sa aplici - atat la gramatica cat si la matematica facand exercitii, sau scotand ideile principale si facand un rezumat al lectiei - este cel mai bun mod de a invata. Cu asta ramai in timp, acest tip de memorare este cea care se sedimenteaza

11 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Oricum, citind inveti. Ce? cuvinte noi si iti imbogatesti vocabularul, experiente traite sau imaginate de autor care iti ofera alte unghiuri din care sa privesti viata.Si propria-ti imaginatie va fi mai bogata pe masura ce lecturile parcurse vor fi mai variate. In masura in care cititul devine o pasiune te vei transforma ca om.Cartea are aceasta extraordinara putere... Daca intrebarea se refera la felul in care citesti o lectie pentru scoala, intr-adevar exercitiul, repetarea, memorarea sunt metode eficiente...

Anna
| Anna a răspuns:

Inveti lucruri benefice care te vor ajuta in viitor.In primul rand iti dezvolti vocabularul, inveti sa fii creativ in vorbirewinking

assiris
| assiris a răspuns:

Invatatul este de doua feluri: citind si memorind - asa invata cei carora lo se spun "tocilari" si invatatul logic. Ambele sunt insa metode corecte de invatare. Memorarea prin citire repetata se foloseste in cazul invatarii poeziilor, piese de teatru, reoreme (enunt) etc. Invatatul logic se face citind si conspectind pe caiet, facind scheme, scriind formule, efectuând exercitii etc. Acesta este cel mai eficient si cel mai stabil in timp. Cind inveti insa trebuiesc eliminate din jur toate sursele perturbatoare.

| andreutz a răspuns:

Uneori nu e de ajuns doar sa citesti...trebuie sa mai si pui in practica ceea ce inveti...la matematica de exemplu, faci probleme, exercitii...

cristian
| cristian a răspuns:

Citind si recitind vei face conexiuni logice si vei retine usor.

| otypa a răspuns:

Foarte simplu memoran-d. ceea ce citesti...

| Lory_2572 a răspuns:

Trebuie doar sa fii foarte foarte atent si sa incerci sa intelegi in timp ce citesti, nu sa te gandesti in timpul lecturii...'Doamne cat mai am... abia astept sa termin...'sau 'oare ce mananc diseara?'

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de invatare....chinestezic,vizual si altele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avem o vecina care asculta muzica la maxim cand invata, si era o eleva foarte buna, am ajuns sa o urasc pe Whitney Houston din cauza ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fii foarte atent la ce citesti si sa transformi totul in logic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte ma plictiseam foarte repede cand doream sa invat ceva, chiar daca aveam vointa mare in a invata un lucru, acesta se intiparea in minte foarte greu. Acum insa folosesc unele tehnici precum meditatia, chestii de autosugestie sau Yoga, iar placerea de a invata a crescut si lucrurile par mult mai simple acum. Cred ca placerea de a invata tine foarte mult de abilitatea de a intelege un lucru si puterea de memorare!