| Toluk19 a întrebat:

Cum l-ati descoperit pe Dumnezeu?
Dumnezeu arata multe dovezi,
Care-i dovada ta?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am cautat pe Domnul si L-am gasit.Eu de cand L-am primit pe Domnul Isus in inima mea, am primit iertarea de pacate, am certitudinea mantuirii.Am o relatie personala cu Domnul Isus in fiecare zi.Eu ii vorbesc si El imi raspunde la rugaciuni, El imi da pacea si bucuria mantuirii indiferent de evenimente si imprejurari.Este un Dumnezeu real care se implica in viata mea si Ii pasa de mine.

| Hombre a răspuns:

De ce sa-l descoperi, daca te-a creat trebuia sa-l vezi in permanenta, e ca si cand ai intreba cum ti-ai descoperit parinti biologici atunci cand ai fost dat de infiat.
Nu cred in existenta Dumnezeului biblic, o mitologie la fel ca "Legendele Olimpului", cei care spune ca l-a descoperit pe Dumnezeu minte de ingheata apele si nu o poate demonstra.

| Musique a răspuns:

După cum spune Biblia, Dumnezeu a făcut tot ceea ce ne înconjoară. Dacă ne uităm puțin în jur, vom vedea.
Asta e dovada mea.

| AtateaConditii a răspuns:

Biblia si simt ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Dumnezeu poţi să-l descoperi prin cuget curat, şi rugăciune.
Personal, o vizită la Mănăstirea Prislop m-a adus aproape de Dumnezeu, pentru că în puţinele momente cât stăteam şi mă rugam Lui m-a învăluit o lumină sufletească care a spălat starea mea îndrăcită pe care o aveam înainte să ajung acolo.
Toate dovezile raţionale pot fi trucate, noi nu avem acces la un accelerator de particule atomic, nici în culisele în care se fac documentarele, în arheologie probele pot fi plantate sau distruse dar, nimic nu ne împiedică să căutăm trăirea autentică hristică cu cuget curat în locurile lăsate de Dumnezeu pentru cei ce îl caută pe El.
Învăţătura lui Hristos :
" Şi Eu zic vouă: Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
Că oricine cere ia; şi cel ce caută găseşte, şi celui ce bate i se va deschide.
Şi care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere peşte, oare îi va da, în loc de peşte, şarpe?
Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
Deci dacă voi, răi fiind, ştiţi să daţi fiilor voştri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!" (Luca XI-9-13)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si electricitatea e de fapt un lucru fals, ea baga mana in priza

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate dovezile raţionale pot fi trucate,tu gandesti asa putin? cum naiba sa trucezi ceva logic, in primul rand a gasi logica unui lucru nu il poti gasi decat prin adevar, noi nu avem acces la un accelerator de particule atomic, nici în culisele în care se fac documentarele, de unde sti ca discovery nu are acces ai fost acolo?, în arheologie probele pot fi plantate sau distruse ma omule cum naiba sa plantezi o dovada care o descopera unul din Romania un simplu muncitor sapand un sant da peste oase, plus ca este datarea cu carbon care este foarte reala, ce mincinos poti fi, dar voi ce dovezii oferiti nici una, dor asa zis minuni trucate

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se falsifica cum spui tu, toata tehnologia din prezent nu exista, tu te folosesti de tehnologia oferita de stiinta, de medicamente da spui ca truceaza, ce truceaza ma, fosilele alea de dinozaurii descoperite de sute de ani, cine lea plantat ma?

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Toate dovezile raţionale pot fi trucate- Pornind de la dovezi reale se poate fabrica pseudoştiinţă, se pot lansa elucubraţiile şi fantasmagoriile unuia sau altuia aşa zişi şcoliţi Spune-mi tu ai ajuns pe Lună?
Ai fost acolo?
De unde ştii că nu a fost făcut într-un studio totul?
Dacă omul a fost odată pe lună de ce nu a mai făcut şi alte expediţii pentru a avea dovada clară şi incontestabilă împotriva haterilor?
Discovery e la cheremul unor familii de bogătaşi care îşi fabrică documentare la cerere, induc manipulări rău voitoare care depărtează de la Adevăr. Un documentar poate avea cca 50% adevăr restul fabulaţii tocmai pentru a fraieri mai uşor. Tot la Discovery plecau şi pe urmele lui Big Foot.
Tu nu ai fost nici când s-au făcut descoperirile acolo, un nr relativ mic de persoane a fost. Probele pot fi distruse ascunse, plantate, primii descoperitori reduşi la tăcere; de la descoperirea propiu-zisă până la rapoartele finale prezentate publicului e cale lungă. Tot ce trece prin mâna omului poate fi trucat. Repet tu nu ai fost nici când s-a făcut datarea cu carbon, toate computerele pot fi programate să arate un anumit rezultat, la fel cum la Lotto se pot efectua trageri de combinaţii nejucate.
Dar într-adevăr eu sunt mincinosul. Tu ai impresia că dacă te complaci într-o autosuficienţă în faţa calculatorului ştii totul.Eu îmi dau seama că nu ştiu nimic şi în fiecare zi pot descoperi o piesă din puzzle. Până nu mergi în locurile sfinte, până nu te rogi, până nu stai de vorbă cu oameni îmbunătăţiţi duhovniceşte, până nu depui efort personal să te convingi, vorbeşti în necunoştinţă de cauză pentru că vezi doar ce îţi arată ştirile PROTV, Discovery şi Zeitgeist.
Şi nu mă lua cu chestii gen "când eram mic eram foarte smerit," niciodată nu eşti prea smerit, prea milostiv, prea cucernic, la fel cum nici în calea aflării Adevărului prin experienţă proprie nu trebuie să existe stavile sau interpuşi.
Lupta duhovnicească se dă de la prima suflare până în ultimul ceas al vieţii.
La judecata de apoi nu vei fi întrebat ce ţi-au arătat alţii, ce te-au învăţat alţii, vei fi întrebat ce ai făcut tu pentru aflarea Adevărului Duhovnicesc.

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Vechea amenitare cu iadul stiu deja

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

N-ai înţeles nimic. Treaba ta, nu trebuie să mă crezi pe cuvânt, eu îţi spun doar să cercetezi îndeaproape cu cugetul curat.

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Da-mi o dovada ca exista dumnezeu?

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

De cand esti pe TPU,ti s-au dat sute de dovezi,pe unele nici nu ai avut cum sa le contesti laughing,dar problema la tine este ca tu nu vrei sa crezi,si orice dovada ai primi,incerci sa gasesti ceva impotriva ei,iar in cazul acesta nimeni nu poate sa te convinga,dar nici tu nu poti sa convingi pe cineva care credewinking asa ca te zbati degeaba sa le explici la crestini inexistenta lui DUmnezeu,si iti spun ceva,daca tu ai vrea sa il gasesti pe Dumnezeu atunci l-ai gasi, dar cum am mai spus, nu vrei, si in cazul asta nimeni nu poate face nimic, degeaba ceri dovezi, nu vei primi nimic laughing hai ca te laswinking vorbim mai incolo happy salut

| Hombre a răspuns (pentru vitbsk):

"Dacă omul a fost odată pe lună de ce nu a mai făcut şi alte expediţii pentru a avea dovada clară şi incontestabilă împotriva haterilor?"

Cand nu stii risti sa spui prostii, americani a fost pe Luna de 6(sase) ori plus de doua ori fara sa aselenizeze.

| vitbsk a răspuns (pentru Hombre):

Faceam referire la expediţie+ selenizare.
Da ştiu în era photoshop şi a animaţiilor 3d orice ITist poate să scoată un film în care levitează, scoate flăcări sau se joacă de-a avatar. La fel şi cu imaginile astea din spaţiu.
Şi tehnologia + ştiinţa de prelucrare a imaginilor a apărut odată cu cinematografia.
Dacă era ceva ajungeau ruşii înaintea lor sau imediat după ei la cât de acerbă era competiţia de cucerire a spaţiului la vremea aia. Mai devreme sau mai târziu tot aveau tehnologia dacă, se putea pune piciorul pe lună.
Una e să trimiţi sateliţi care să orbiteze în spaţiu pentru telefonie mobilă, wireless şi gps şi alta e să pui piciorul pe lună în 1969.

| Hombre a răspuns (pentru vitbsk):

Era suficiente bazaconiile spuse in prima postare dar esti ambitios si persisti. Daca nu era adevarat fii sigur ca tocmai rusii dezvaluia facatura dar ei a recunoscut victoria americanilor. Stai subtirel cu logica si intelegerea realitati din moment ce respingi ferm si orbeste evolutia tehnologiei umane care iti este in fata si in parte o si folosesti, esti chiar contemporan cu ea si in ciuda acestei realitati incontestabile ciudatenia este ca totusi crezi in himere nevazute, care isi au izvorul din care te adapi, pentru ati potoli setea convingerii de fantezie, biblia. O carte scrisa in vremuri in care toti locuitorii planetei de atunci nu stia ce stie un copil de clasa intaia de acum, ca pamantul e rotund. Si mai ciudat este ca iti refuzi sistematic sa-ti asumi o gandire realista de intelegere a noilor descoperiri despre univers si noilor teze despre principiile functionarii lui si in neputinta ta ramai prizionerul unei gandiri medievale si de ritual.

| vitbsk a răspuns (pentru Hombre):

"respingi ferm si orbeste evolutia tehnologiei "
O mai spun odată, tehnologia e una pseudoştiinţa e altceva. Noile teze ştiinţifice vor fi vechile teze ştiinţifice peste un secol sau două deoarece omenirea nu a descoperit totul, e în continuă dezvoltare, multe teorii din secolele trecute au fost infirmate sau reactualizate tocmai de specialişti. Ştiinţa nu poate decât să constate o stare de fapt pe baza evidenţelor existente până la acea dată, orice descoperire o poate infirma sau reconfigura mai devreme sau mai târziu. Majoritatea descoperirilor sunt date publicităţii la mult timp după ce apar sau sunt clasified. Aici nu mă refer la elemente care există de la începutul timpului cum ar fi electricitatea.
Cât despre Biblie, textele scripturistice au stat în centrul inspiraţiei multor pictori din perioada pre Renascentistă, şi Renascentistă, de la care a început modernizarea omenirii.
În evul mediu mare parte din învăţământ era monastic, în lumea creştină. Stabilimente şi locuri de găzduire pentru bolnavi existau încă din timpul imperiului Bizantin, înainte de apariţia statului laic. Asta apropo de cât de înapoiaţi erau cei care îmbrăţişau credinţa. Vrei nu vrei religia este un element de cultură pe care omul modern începe să şi-l refuze.
Cât despre "prizionerul unei gandiri medievale", afirmaţia are sens doar dacă tu îl percepi pe Dumnezeu în stil inchizitoriu. O astfel de percepţie a murit odată cu inchiziţia, în schimb înţelegerea de substanţă, duhovnicească a învăţăturilor hristice a spart bariera timpului şi continuă de 2000 de ani.
Şi tu dacă îmbrăţişezi unele teorii te adapi din izvorul unora pe care trebuie să îi crezi pe cuvânt, mai ales că nu ai acces la aparatura de specialitate, nu cunoşti absolut tot limbajul ştiinţific şi nici metodele de cercetare ca atare eşti prizonierul unei gândiri ştiinţifice posibil manipulate de unii care îţi arată în documentare ce vor ei să îţi arate, pentru că nimeni nu îi poate obliga la nimic. Sugerezi că religia e o manipulare, dacă e să o iei aşa şi şcoala e o manipulare deoarece formatează gândirea omenească într-un anumit tipar de la vârste fagede. Un exemplu elocvent îl reprezintă "omul nou" format în comunism care era îndoctrinat de mic să trăiască în conspiraţie, turnătorie, să stea cu frica în sân că îl arestează securitatea, să se ascundă, să fie duplicitar şi să aibă mereu icoana unui "tătuc protector" care veghează asupra lui.
În democraţie omul e manipulat prin divertisment şi pseudoştiinţă şi pe baza exploatării complexelor şi a fricii. Şcoala îşi pierde substanţa şi dacă nu ai bani de studii la marile universităţi eşti condamnat la batjocura şi analfabetismul din învăţământul de stat. Frica de securitate a fost înlocuită cu frica pierderii locului de muncă, cu teama că nu poate plăti ratele la bancă, apare complexul inadaptării la "trandurile trasate de unii", din acest motiv omul, acceptă mai tot ce e nou pentru "a fi în rând cu lumea".
Mă uit la omul modern şi văd un om fără valori morale, gata oricând să parvină, fără respect faţă de strămoşi şi faţă de spaţiul vital, care îşi vinde ţara pe trei lei şi apoi pleacă în străinătate să se închine cu doua mâini la suta de euro. Nici măcar în vremea grecilor pe care ateii îi dau exemplu, oamenii nu erau atât de abrutizaţi faţă de tradiţie ba chiar evidenţiau apartenenţa lor la o anumită cultură materială şi spirituală.

| Hombre a răspuns (pentru vitbsk):

Limbaj de lemn fara nimic concret, si poliloghie fara rost, succint; era vorba despre faptul ca nu crezi pe americani ca au fost pe luna, eveniment recent petrecut, dar crezi cele scrise intr-o carte scrisa pe cand se credea ca pamnatul era lat. Batii campii si sa-ti iei capre.

| vitbsk a răspuns (pentru Hombre):

Dacă tu crezi că americanii au pus piciorul pe lună în 1969, n-ai decât, continuă să crezi şi că nişte terorişti semi-analfabeţi au deturnat nişte avioane cu 3 cuttere şi au reuşit să distrugă turnurile gemene. Ba mai mult paşapoartele lor au fost găsite intacte după impact.
Succint- Mai lesne este omului să trăiască prin experienţă personală, duhovnicia decât să verifice în persoană dacă au ajuns americanii pe lună.
Eu nu am contestat sistemul solar.
Dacă tu sau oricare altul decât Neil Armstrong, păşiţi pe lună înainte de 2020 să ne anunţaţi şi pe noi, care trăim după "scrieri învechite şi ritualiste".

| Hombre a răspuns (pentru vitbsk):

Mai lesne le este cretinoizilor sa creada ca Isus a hranit 5000 de oameni cu doua paini si trei pesti decat sa creada ca noile tehnologii sunt stradanii ale omului si nu ale divinitati. Sfarsit.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tu ai auzit de miracole?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Singurul miracol pe care il constat este cretinitatea cu care va hraniti din povestile biblice (cea mai proasta carte) fara sa aveti nici un argument.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Pentru un necredincios, oricate dovezi as aduce, nu sunt suficiente.Credinta necesita nu doar consimtamantul mintii, ci si al vointei.Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, am descoperit ca inca si mai multi par sa se impotriveasca crestinismului la nivelul vointei lor.Cu alte cuvinte, problema nu e ca nu ar avea dovezi suficiente ca sa creada, ci mai degraba, nu vor sa creada.Insa pentru cel credincios, este suficient sa priveasca la creatia lui Dumnezeu si sa exclame:Mare este Dumnezeu!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Bai eu sunt beat cand consum in exces alcool si recunosc ca am unele halucinatii si lumea mi se pare mai pe dos, dar voi sunteti beti mereu, trageti la masea mai rau ca mine, consumati halucinogene sau pur si simplu creierul vostru elibereaza vreo substanta de va tine in irealitate permanenta?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Da,creierul nostru elibereaza o substanta a fericirii, nu trebuie sa fim dependenti de droguri sau de alcool.