| AvalohAlyn a întrebat:

E bine doar sa ma rog acasă în camera mea și sa nu prea merg la biserica? Nu ma prea simt în largul meu acolo ca e multa lume.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Dumnezeu e omniprezent și aude rugăciunile de oriunde ar fi ele rostite, cu voce tare sau în gând.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Roagă-te acasă roagă-te pe stradă roagă-te în biserică roagă-te acolo unde simți tu ca ești împlinit și roagă-te cu toată inima și tot sufletu tău la Dumnezeu și spune-i tot ce ai pe inima și tot ce ai pe sufletul tău căci Dumnezeu nu te va goni și nici nu te va judeca noi cu toți greșim fată de Dumnezeu noi cu toți avem fapte murdare noi cu toți avem fapte greșite fie de părinți noștri fie de frați noștri fie de oamenii pe care îi iubi și iubește cu toată inima și nu ai putea cu Adevărat sa trăiești fără ei nu exista om fără de păcat pe pământul ăsta și nu exista om sa nu faptuit greșeli pe pământului ăsta nimeni nu este în măsura absolut nimeni nu este în măsura și Absolut nimeni nu are nici drept sa judeca greșeală nimănui absolut nimănui pe pământul ăsta doar Dumnezeu doar Dumnezeu poate ierta cu Adevărat poate și poate mântui cu Adevărat dacă vrei săi fi în ambiție lui Dumnezeu fă-o da cum? iertănd sa fi curată la inima sa fi curat la suflet sa fi curat în gândul tău sa fi curat în mintea ta sa fi curat în sufleul tău nu suntem perete ți și fără de păcate da asta nu înseamnă că trebuie să facem greșeli asta nu înseamnă că lasă că mai fac eu greșeli și ma iartă Dumnezeu nu asta asa nu-i bine Dumnezeu iartă într-adevăr iartă da das vede ca el iar și tu continui sa greșești cu bună voință prin propria faptuință atunci eu cred asa cred nu va fi bine da Dumnezeu știe cel mai bine. Amin.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Nu e bine. Hristos ne-a spus că fără Trupul și Sângele Său nu avem viață în noi. Trebuie să mergi la biserică să te împărtășești. De asemenea a mai spus că "unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu acolo sunt și Eu în mijlocul lor". Dumnezeu te-a făcut să fii în comuniune cu ceilalți oameni, să faci parte din viața Bisericii, nu să te izolezi.

| IonelaIasmina a răspuns:

Roagă-te acasă, roagă-te oriunde simți nevoia, dar...mai du-te și la biserică!
E frumos să te duci la biserică. Dacă nu te simți în largul tău la o biserică (cum eram și eu), du-te la o mănăstire (cum fac și eu, în prezent). Acolo, crede-mă că îți vei găsi mult mai bine liniștea și nu o să mai poți sta o duminică acasă, fără să te duci la mănăstire, crede-mă. Acolo e altceva. Acolo babele nu-și dă coate ca în biserică, dacă te văd că faci ceva ce nu le convine. Acolo...(la mănăstire) sunt oameni care îl au doar pe Dumnezeu (călugării/călugărițele). Du-te acolo și fă-ți ca și duhovnic un stareț. Crede-mă, îți va fi de folos, îmi vei mulțumi happy
P.s.: Dacă nu știi ce e aia o mănăstire(deși cred că toată lumea știe), caută pe internet!
Seară frumoasă!

| Anonim027 a răspuns:

‭‭Romani‬ ‭8:28‬ ‭VDC‬‬

[28] De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, și anume spre binele celor ce sunt chemați după planul Său.

Psalmul ‭133:1‭-‬3‬ ‭VDC‬‬
[1] Iată ce plăcut și ce dulce este să locuiască frații împreună! [2] Este ca untdelemnul de preț, care, turnat pe capul lui, se coboară pe barbă, pe barba lui Aaron, se coboară pe marginea veșmintelor lui. [3] Este ca roua Hermonului, care se coboară pe munții Sionului, căci acolo dă Domnul binecuvântarea, viața, pentru veșnicie.

‭‭Psalmul‬ ‭122:1‬ ‭VDC‬‬
[1] Mă bucur când mi se zice: „Haidem la Casa Domnului!"
Nu il lasa pe diavolul sa iti aduca ganduri precum ca ala se uita asa la tine, uite ca ala deja te judeca in gandul lui, uite ca ala nu ar vrea sa fii aici, nu il lasa pe diavol sa te minta ca el este doar un mincionos, prin lucrul acesta el vrea doar decat sa te departeze de Dumnezeu, nu mergi azi la biserica nu mergi nici maine si asa incet nu vei mai merge deloc si asa incet ii deschizi usa diavolului, dupa iti va spune sa nu te mai rogi ca oricum nu te asculta nimeni, ca oricum degeaba te rogi, nu uita caci Rascumparatorul tau si al meu este viu, El a auzit si aude fiecare rugaciune, fiecare strigat de-al tau si chiar daca nu vei vedea o rezolvare atat de repede pe cat vrei tu asteapta cu rabdare caci Dumnezeu are timpul Lui.
‭‭Eclesiastul‬ ‭3:11‬ ‭
[11] Orice lucru El îl face frumos la vremea lui. A pus în inima lor chiar și gândul veșniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârșit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu.