| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu ma simt prea bine in Biserica? Pur si simplu mi se face o tensiune(psihica, emotionala), incordare si atentia imi zboara la altceva si nu ma pot ruga/concentra la ce trebuie in liniste ca acasa.Mentionez ca se intampla asta numai in cazurile bisericilor unde este multa lume si aglomeratie...In ultimul timp am evitat bisericile si m-am rugat doar acasa,si slujba am vazut-o la televizor.Ce sa fac? Sa nu ma mai duc la biserica? Daca te rogi acasa, vezi slujba la tv etc nu e bine? Stiu ca trebuie sa iei parte la Taine dar nu prea ma simt bine in biserica, nu ma atrage.Ce imi recomandati sa fac? Credinta o am insa dar nu prea sunt trecut la biserica asa deslaughing

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Pot fi mai multe motive.Nu te reprezinta intru Credinta ta, daca o ai, este intr-adevar un camp, sa ma exprim asa creiat de tot felul de farisei care te scarbesc, mai bine privitul la TV, acolo ai sa vezi slujbe bine facute.Ai linistea spirituala pentru a le intelege.Pentru a te marturisi, cum e mai corect de zis.Dar sunt biserici si biserici, de manastiri, este Patriarhia, unde disciplina este mai riguroasa.In bisericile de cartier, am remarcat si eu aceeasi situatie ca si tine.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sa analizezi daca ceea ce se intampla in biserica unde mergi este in armonie cu Biblia. Apoi, cand vei intelege din Biblie cum trebuie sa fie locul unde ii aduci inchinare lui Dumnezeu, te vei simti bine. Evrei10:23-25

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are biserica cu credinta? Biserica e doar biroul unui popa

| milan9 a răspuns (pentru suntserios):

,,să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Ce ma? ce e aia fapte? si 20:28 e ora sau?

| Mieeez666 a răspuns (pentru suntserios):

2 din numerele castigatoare la loto.

| hypothesis a răspuns (pentru suntserios):

Ori esti extrem de ironic, ori dai dovada de o ignoranta crasa. Lamureste-ma, te rog.

| suntserios a răspuns (pentru hypothesis):

Mai bine lamureste ma tu ce treaba are biserica cu credinta adevarata. si daca nu ai sti ce e fapte 20:28 pe de rost inseamna ca sunt ignorant? Pentru tine faptul ca nu stii ca o poezi biblia dau din ce o mai fi citatul ala inseamna ca sunt ignorant? e trist daca crezi asta

| AvalohAlyn explică (pentru suntserios):

Sa stii ca nu toti preotii sunt dupa bani si interese, fatarnici etc
Exista si preoti buni, cu mare har, de care ti-e foarte drag sa ii asculti, sa mergi la ei etc

| RainmakerX a răspuns:

Atata timp cat crezi nu conteaza unde esti, Dumnezeu este cu tine mereu, chiar daca nu il vezi, nu numai la Biserica.

| raMLesS a răspuns:

Frate, îmi pare rău dar. cred că eşti posedat, Glumesc laughing.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Lipsa de oxigen.

"Credinta o am"
Asa iti place sa crezi.
La ce intrebari aiurite ai pe aici, nu s-ar zice.
Esti total in ceata si nesigur pe tine.

| Ben00 a răspuns:

Nu esti obisnuit cu oamenii de acolo si ti se pare ca esti in centrul atentiei.
Du-te mai de dimineata, si stai mai la o margina.

| Chimied a răspuns:

Ai incercat sa mergi la alta biserica? Te simti rau DOAR in biserica sau in spatiile aglomerate? E mai bine sa participi la slujba nu sa o vezi la tv, Ortodoxia nu se traieste pe canapea. Doamne Ajuta!

| MAnghelescu a răspuns:

Doamne ajuta! Este foarte posibil ca aceste simptome sa fie o ispita a diavolului ca sa nu te mai duci la biserica, caci stie acesta ca participarea la slujbele bisericii il sfinteste pe om, apropiindu-l de Dumnezeu-iar diavolului nu ii place. Atat eu, cat si mama mea am avut stari de vertij, lipsa de concentrare, somnolenta inexplicabila; eu chiar am lesinat de catva ori, cand am inceput sa mergem la biserica(biserica are aer conditionat, deci nu este cald, iar lumanarile se aprin pentru o perioada de 10 minute in doua transe a cate 5 minute, astfel nu se afuma nici pictura si nu se imbacseste aerul)-am intalnit si alte persoane care au patit acelasi lucru.
Eu recomand sa mergi in continuare la Sfanta Liturghie macar, caci altfel este cand participi la slujba(aici la pag.58, capitolul 13 gasesti despre imortanta participarii la slujbele bisericii http://ro.scribd.com/doc/37759638/Pelerinul-Roman-Gheorghe-Babut#scribd) si altfel cand o vezi de acasa; cu timpul si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa traca. Chiar daca mergi la biserica, rugaciune trebuie facuta si acasa(acici depre rugaciune http://www.crestinortodox.ro/......655.html).
Sunt situatii in care si felul in care se desfasoara slujba poate sa te faca sa fii sau nu concentrat la ceasta, caci sunt parohii unde ritmul cantarilor(chiar daca sunt psaltice, corale sau omofone) din timpul slujbei este preponderent lent si pe noi cei calduti ne cam trage la somn(caci cei ce ard de dragoste catre Dumnezeu au mintea atintita catre El si orice din jur le aduce aminte de Cele Sfinte-asa s-a intamplat cu Parintele Cleopa, care vazand odata prognoza meteo la televizor s-a gandit la pronia lui Dumnezeu care intr-un loc trimite ploaie, iar in altul soare, dupa cum este nevoie). Daca doresti o biserica unde linia melodica a slujbei sa nu fie lenta poti merge la Manastirea Radu Voda, la Biserica Sfanta Treime Gheancea, Biserica Popa Rusu, Biserica Sfantul Pantelimon de pe Calea Mosilor, etc.
Legat de unele comentarii cum ca aglomeratia ar fi vinovata mentioneaz ca nu este principala cauza. Bine inteles nu neag ca sunt situatii in care aceasta plus caldura pot cauza stari de lesin, da pot da marturie ca aceste cazuri sunt putine. Cu rugaciune, chiar daca ai probleme medicale care nu iti permit sa stai o perioada mai lunga la lsujba, Dumnezeu va gasi intotdeauna o solutie. De exemplu eu sunt claustrofobica(si nu este ceva usor sau asa o vorba gola; am atacuti serioase: ma sufoc, avand senzatia ca sunt inchisa intr-un spatiu foarte mic), iar daca stau cateva zeci de minute in aglomeratie am cate un atac de panica, ca sa zic asa.Acest lucru insa nu mi s-a intamplat niciodata la biserica, desi este foarte aglomerat, iar eu stau la cor, unde trebuie sa stam apropiate unele de celelate ca sa se auda bine cantarea.
Pentru a putea sa te concentrezi mai bine ai putea sa te interezezi despre semnificatia fiecarui moment al slujbei(ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Descoperirea_Sfintei_Liturghii__Minunile_care_se_rec_in_timpul_slujbei.pdf) si sa inveti raspunsurile de la fiecare slujba ca sa poti canta impreuna cu corul(daca ai voce; la biserica unde merg eu raspunsurile slujbelor le dau in principal cele doua coruri, dar majoritatea celor prezenti in biserica raspund si ei odata cu acestea).

| AvalohAlyn explică (pentru MAnghelescu):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| robertandrei0001 a răspuns:

Este posibil sa ai atacuri de panica datorita aglomerației din biserica și a spațiului inchis...

| AvalohAlyn explică (pentru robertandrei0001):

Multumesc.Orice e posibil.