| ionutandrei2003 a întrebat:

Cum poate doar Dumnezeu sa creeze suflete cand oamenii practic fac copii cand vor?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Așa i-a plăcut Lui ca în privința conceperii copiilor, să împletească voința Lui cu alegerea liberă a oamenilor. Oamenii nu fac copii ori de câte ori vor. Unii se străduie cu anii și nu reușesc și chiar in vitro rata de succes e departe de 100%.
Trebuie să vrea și Dumnezeu.

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Nu oamenii "fabrica" copii, ei doar pun la dispozitie materialul necesar pentru crearea copiilor, dar practic procesul de dezvoltare al fatului (trupesc si sufletesc) este condus de Dumnezeu. Daca omul intervine in acest proces, se ajunge la omorarea vietii fatului si a vointei Domnului

| TheWomanCat a răspuns:

Dumnezeu este cel care ne ofera sufletul, noi doar dam nastere copilului creat de catre El. Dumnezeu conduce procesul de dezvoltare, El ne da trupul si tot El ajuta la nasterea noastra. Daca te intrebi ce rost mai au parintii in acest proces trebuie sa stii ca motivul e dreptul la fericirea parinteasca. Dumnezeu a vrut ca omul sa poata avea copii si copiii parinti. Daca Dumnezeu ar fi avut in totalitate grija noastra noi nu am fi stiut in prezent alte personalitati parintesti in afara de Domnul.Tocmai din acest motiv femeea da nastere la prunci.Deoarece sa-i poata oferi o educatie diferita si sa stie ce este dragostea pentru propriul copil.Iar copilul sa aiba parinti pentru a sti diferenta dintre propriul parinte si parintele altcuiva. Dumnezeu e Tatal nostru comun dar pentru fericirea divina ai nevoie de mai mult, de cineva care se ofera in totalitate tie.Lucru pe care il pot face doar parintii nostri.

O ZI PLACUTA! happy

| raMLesS a răspuns (pentru TheWomanCat):

Eşti penibilă laughing)
Crezi că dumnezeu are timp să dea viaţă a câtorva milioane/sute de milioane de copii născuţi pe an?
Dar câinii? Dar pisicile? Dar păsările?
Acestea unde ajung?
Şi eşti prea credulă, adică de exemplu ţi se predă o lecţie la mate, tu nu inveţi nimic şi a doua zi dai test din ceea ce ţi sa predat, iti dai seama ca nu ai cum să reuşeşti să treci pentru că aici ai nevoie de logică, degeaba eşti tu credincioasă că nu-ţi vine în cap informaţia "de la dumnezeu".
Religia se bazează doar pe "a crede", nu te documentezi, nu cauţi nici o informaţie nimic, pur şi simplu crezi.

Pe timpul lui Noe, de unde a plouat atât de mult?
De unde atâta apă?
De unde plouă atât?
Apa din mări, oceane, râuri se evaporă puţin câte puţin şi cade înapoi dar religia se bazează doar pe "a crede", omu' prost e omu' lipsit de informaţie.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ploaie

Gândeşte-te aşa, unui copil de 6 ani i s-a spus că 2 + 2 fac 3, acesta ne având de unde să ştie cât face crede că-i adevărat că face 3, deci CREDE, apoi il intreabă cineva cât face 2 + 2?
El va spune 3, deci asta înseamnă să fii lipsit de informaţie, majoritatea din chestia cu Copilu şi cu 2+2 asta se întâmplă şi-n religie, când fulgeră cică dă Sfântul Ilie cu biciu, WTF?
Un om poate să meargă pe cer?
Pe zi se produc circa 1 milion de fulgere pe zi, dar ce este fulgerul? https://ro.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%83snet

Are legătură cu fizica? Chimia cumva? Da are, deci cum poate un om să străbată distanţe atât de mari incât să producă 1 milion de fulgere pe zi?
În asta constă religia, dacă ai 6 ani şi cineva te cheamă într-o maşină şi-ţi spune că îţi dă bomboane şi te teleportează într-o sală de jocuri, tu ai fii practic fascinant şi te-ai duce iar acel om e un pedofil.
Pe asta se bazează societatea, pe informaţie, slab nu inseamnă să poţi fii bătut foarte uşor, slab înseamnă să fi lipsit de informaţie!