| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Mi-e mila de africanii aceia care nu au ce manca, sunt rahitici... De ce ar permite asta Dumnezeu, sunt copii nu au nicio vina, niste suflete?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca cica lumea asta e condusa de satanel iar dumnezeu freaca menta adica nu-i pasa de propia lui creatie, asa ca nu-i pasa de copii aia, iar crestini asteapta ziua cand 5, 5 miliarde de persoane vor arde vesnic in iad indiferent ca sunt buni sau rai iar ei crestini vor ajunge in raiul vesnic indiferent de cat de rai sunt

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum ai ajuns la concluzia ca toti crestinii vor ajunge in Rai?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ce e asa greu sa ceri iertare in ultimele clipe ale vieti? Isi ceri iertare il accepti pe iisus in viata ta si adio pacate

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu privesti tu cam superficial credinta? Dumnezeu nu e un om, pe care sa-L poti minti. De la un om poti sa-ti ceri scuze chiar daca nu iti pare rau de ce ai facut, iar el te crede.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Normal ca e superficial acest mod de a trece peste pacate, dar voi crestini va contraziceti intre voi, uni sectancti spun ca prin credinta se iarta totul chiar daca e in ultimele clipe ale vieti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Daca e scris in Biblie. Unii spun ca dupa ce mori familia poate sa puna bani la biserica ca sa nu ajungi in iad, desi nu scrie in Biblie. Unii decid sa respecte pe langa Biblie si scrierile, invataturile a zeci de sfint plus traditia.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

In mare parte averea biserici e datorita faptului ca uni credeau ca daca isi lasi averea la biserica ajungi in rai

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E o blasfemie sa construiesti biserici sau sa donezi crezand ca iti speli pacatele, iar tu fiind un infect in viata de zi cu zi.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Pe mine ma suprins filmul iadul lui dante in care personajul principal find templier credea ca acel preot iarta ceea ce fac ei, ajugand in iad realiseaza ca nimeni nu poate ierta pacatele

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa vina Dumnezeu si sa faca ceva? Dar noi ce facem? Stam si judecam! Stim noi sa cantarim ce e drept si ce nu? Noi de ce nu ne mobilizam sa ajutam pe cei mai nefericiti? Ca Dumnezeu spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insine. E mai usor sa dam gura. Imi asum!

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu nu judec pe nimeni, eu vreau dovezi stiintifice ca exista dar daca exista ar si putea sa vina asa clar va fi o dovada suprema

Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Daca in viata trecuta au fost nazisti sau preoti ai inchizitiei?
Sau preoti normali ca tot dracul ala este.

| Nilsson a răspuns:

Daca studiezi fenomenul foametei in Africa, vei vedea ca principalele cauze sunt determinate de factori umani: razboaie, conflicte etnice, schimbari climatice (produse tot de activitatea umana), coruptie, distributie inegala a ajutoarelor, lipsa implicarii statelor afectate de acest fenomen, etc.
Deci ce vina are Dumnezeu in treaba asta, ca omenirea L-a indepartat si acum ne lasa dupa voia noastra?
Sa-ti spun drept, ma indoiesc ca iti pasa asa de mult de copiii din Africa, cred ca doar cauti pretexte, ca majoritatea ateilor de altfel, sa ataci religia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Yehova nu exista si n-are nicio legatura cu ei.

| OnePiece a răspuns:

Pentru ca noi avem impresia ca lui dumnezeu ii pasa si tine la noi, si ii aprindem lumanari, facem matanii si tinem post crezand ca asa vom ajunge in rai, dar de fapt le umplem buzunarul preotilor. De-aia mor aia in Africa.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Stii de ce Dumnezeu nu ii ajuta? Deoarece in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune. Cum adica? In multe carti de intelepciune din biblie (de ex: in Ecleziat) se mentioneaza faptul ca viata omului nu este importanta de fapt in ochii adevarului. De ce? Se mentioneaza faptul ca atunci cand un om ajunge sa aiba tot ce vrea, chiar el marturiseste cu buzele lui ca s-at simti bine si fara el si ca aceste bogatii nu reprezinta de fapt nimic interesant si ca viata e neimportanta.
Toti oamenii care ajung sa aiba tot ce isi doresc ajung si la concluzia ca de fapt si daca mori nu e nicio problema, viata este neimportanta (nu in sensul in care trebuie toti sa ne sinucidem, ci in sensul in care nu avem de ce sa ne stresam cu viata).

| Mașka98 a răspuns:

La fel cum noua nii mila de ei, lui Dumnezeu si mai mult. Insa nu el este vinovat de suferinta acelor copii. Biblia spune ca Satan este conducatorul acestei lumi (Ioan 12:31; 14:30; 16:11).
Dar este o veste buna, aceasta situatie nu va dura la nesfarsit. Dumnezeu promite:"Va fi bogăţie de grâne pe pământ,
pe vârful munţilor va fi belşug mare.
Roadele lui vor fi asemenea copacilor Libanului,
iar cei din oraş vor înflori ca iarba pământului.( Palmul 72:16)
Iar Apocalipsa 21:4 spune : "El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".