| secretdiscret00 a întrebat:

Cum pot convinge o persoana ca fiul lui Dumezeu exista, si ca tot ce se spune in biblie despre el este adevarat si nu este o legenda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca noi cei care credem in Domnul Iisus Hristos vrem sa impartasim si cu cei din jurul nostru dragostea Lui si sa va intoarcem si pe voi la El.A incercat vreun ateu sa se intoarca la Domnul Dumnezeu si nu l-a primit Biserica cu dragoste?

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

''Credinta vine in urma auzirii Cuvantului lui Hristos'' dar daca acea persoana nu vrea sa creada in Dumnezeu nu cred ca ai ce sa ii faci.

NOname
| NOname a răspuns:

: )) Sperând că acea persoană este foarte naivă, redusă mintal sau un copil (pe care l-ai putea convinge de cam orice).

De ce ai vrea să convingi lumea de prostii şi minciuni (doar dacă nu eşti popa şi nu ai de câştigat de pe urma lor)? Ţine-le pentru tine!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nimic. Deci nu poţi face nimic. Aşa avem şi noi un coleg în clasă care susţine că este ateu. Noi i-am spus profesoarei de Religie iar aceasta a discutat cu el în speranţa că îi va aduce suficiente argumente astfel încât să-l aducă pe drumul credinţei însă degeaba. Dacă unii aşa gândesc, nu poţi face nimic în privinţa lor câtă vreme ei nu vor să-şi schimbe punctul de vedere.

Numai bine!

| suntserios a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Sunt extrem de curios ce argumente a adus... clar niste argumente irelevante din moment ce nu au avut niciun impact

| RAY a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

De ce nu poti accepta diversitatea?

| RAY a răspuns:

Pe un ateu nu il vei convinge in veci de basme asta e clar, dar de ce nu poti sa lasi omul sa creada in ce vrea, voi ati ucide omul ca nu crede in iisus cata iubire

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio sansa sa convingi pe cineva ca niste basme, frumoase cei drept, sunt adevarate. Cand vor exista explicatii stiinfitice si dovezi palpabile ca Iisus a inviat, a adus oameni la viata, a multiplicat mancare samd atunci mai discutam. pana atunci povesti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stii ca nici Mos Craciun nu exista, si nici iepurasul de Paste

| milan9 a răspuns:

Cel mai corect este să foloseşti Sfânta Scriptură. Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!", etc...

| milan9 a răspuns:

Istoria prezintă foarte multe mărturii despre existenţa istorică a Mântuitorului Hristos şi despre transparenţa totală a creştinismului...

| milan9 a răspuns:

Pe lângă dovezile arheologice, care sunt foarte generoase, şi în afara celor care aparţin Sfinţilor Părinţi ai Bisericii (din primele secole creştine), există şi mărturii ale mai multor autori necreştini(!) precum Tacitus şi Flavius Josephus etc., potrivit cărora, răstignirea lui Iisus a avut loc în vremea lui Tiberius Iulius Caesar Augustus (14 – 37 d.Hr.):

"Numele li se trage de la Hristos, Care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus (Anale, 15, 44, 3 – trad. Guţu, Humanitas, 1995, 430)"

Flavius Josephus (istoric iudeu din sec. al II-lea!): "În vremea aceea a trăit Iisus, un om înţelept, dacă poate fi numit aievea om. El a fost autorul unor uluitoare minuni şi învăţătorul oamenilor care erau bucuroşi să afle adevărul. A atras de partea lui o mulţime de iudei, dar şi o mulţime de păgâni."

"Acesta a fost Hristos. Chiar dacă Pilatus, datorită acuzaţiilor aduse de fruntaşii poporului nostru, L-a ţintuit pe cruce, n-au încetat să-L iubească cei ce L-au îndrăgit de la început."

"Căci li S-a arătat a treia zi iarăşi viu, aşa cum au prezis profeţii trimişi de Dumnezeu, înfăptuind şi o mie de alte miracole. De atunci şi până azi dăinuie poporul creştinilor, care îşi trage numele de la Dânsul." (Antichităţi iudaice 18, 3, 3 – trad. I. Acsan, vol 2: Cărţile XI-XX, Bucureşti, 2001, 446)", etc...

| sublime89 a răspuns:

Cu dovezi stiintifice sigur nu vei putea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vezi aici mai multe dovezi care atestă că Isus e fiul lui Dumnezeu:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005134

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti vezi de ale tale si pe cei adormiti sa-i lasi sa doarma in continuare.Trezirea este destul de neplacuta.

| MissDevilish666 a răspuns:

✰ Simplu : NU POȚI!
Fiecare e liber să creadă în ce vrea.

| ADN30 a răspuns:

Aşa cum am putut observa, marile teorii emise de Einstein sunt mărturii că el a existat cu adevărat. În mod asemănător, învăţăturile lui Isus dovedesc realitatea existenţei sale. Să ne gândim, de exemplu, la Predica de pe munte, un celebru discurs al lui Isus (Matei, capitolele 5–7). Apostolul Matei a arătat ce impact a avut această predică asupra oamenilor: „Mulţimile erau uluite de modul său de predare; căci el le preda ca o persoană care are autoritate" (Matei 7:28, 29). Iată ce remarcă a făcut profesorul Hans Dieter Betz referitor la efectul pe care l-a avut această predică de-a lungul secolelor: „Influenţa exercitată de Predica de pe munte depăşeşte cu mult graniţele iudaismului şi ale creştinismului sau chiar graniţele culturii occidentale". El a adăugat că această predică exercită „o atracţie unică şi universală".
Să reflectăm la următoarele cuvinte pline de înţelepciune, concise şi practice, din Predica de pe munte: „Cui îţi dă o palmă peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt"; „să aveţi mare grijă să nu vă practicaţi dreptatea în faţa oamenilor"; „nu vă îngrijoraţi niciodată în legătură cu ziua de mâine, căci ziua de mâine va avea propriile ei îngrijorări"; „nu aruncaţi perlele voastre înaintea porcilor"; „continuaţi să cereţi, şi vi se va da"; „tot ceea ce vreţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel"; „intraţi pe poarta cea strâmtă"; „după roadele lor îi veţi recunoaşte"; „orice pom bun produce rod excelent". — Matei 5:39; 6:1, 34; 7:6, 7, 12, 13, 16, 17.
Fără îndoială că ai mai auzit unele dintre aceste expresii sau cel puţin ideea conţinută în ele. Ele au devenit proverbiale în limba noastră. Toate au fost preluate din Predica de pe munte. Influenţa pe care o are această predică asupra multor popoare şi culturi este o dovadă elocventă a existenţei „marelui învăţător".
Daca Isus n-ar fi existat, cum ar fi ramas aceste proverbe pe care Biblia i le atribuie lui Isus pana in zilele noastre?

| Miea a răspuns:

Tot ce poti face este sa te rogi pentru persoana respectiva, nu-l poti obliga sa faca ceva ce nu-si doreste. Daca este in planul lui Dumnezeu de mantuire, El va lucra la inima lui si-l va face sa ajunga la convincerea ca Isus exista.